Szerintetek ez egy jó választás első pergető botnak?
Még kezdő vagyok az a horgászat világában, szeretnék megismerkedni a pergetéssel, az alábbi botot néztem ki, szerintetek jó választás?
Illetve hozzá egy ilyen 3000-es orsó?
Valahogy jobban kézre állnak a kisebb botok éppen ezért néztem ki ezt. A dobósúly szerintetek ideális ahhoz, hogy a jiggektől, a támolygókon át, a woblerekig stb.. kipróbáljam a pergetési módszereket? Vagy ahhoz erősebb/gyengébbet ajánlatok?
Nehéz ügy.
Azzal nincs gond, hogy rövid botot választanál, sőt... pergetéshez csak akkor kell 190-210cm-nél hosszabb bot, ha azt valami külön indokolja, nem véletlen, hogy a profi pergetők is 2 méter körüli botokkal dobálnak.
Azért nehéz a kérdésre érdemi választ adni, mert ez már lehet "zsebben turkálós" eset, illetve azt más nem tudhatja, hogy nálad mi az a minimum szint, amivel már meg vagy elégedve.
Egy kellemesen kiegyensúlyozott cájggal meg lehet szeretni a pergetést, de meg lehet utálni, ha egy fej-nehéz, érzéketlen bottal, rossz orsóval kínlódik a pecás.
Nincs "mindenes" pergetőbot, de kezdeni mégis valami ilyesmit próbálunk találni - lehet is, csak el kell fogadni, hogy a specializálódással később sokat lehet majd finomítani, jigezni teljesen más az ideálishoz közelítő bot, mint a wobblerezéshez.
Pergetéshez nem vennék kompozit botot, még rövidet sem (de ez ugye egyéni megítélés kérdése)
Kezdő mindenesnek én bizony egy olyan botot ajánlok, ami sokaknál talán kiveri a biztosítékot, mert az szentségtörés, hogy egy botnak a spiccét vásárlás után le kell törni... pedig ez a bot letört spiccel lesz igazán "mindenes".
Egy karbon, tűspicces bot, eredeti formájában sügéres pálca, de ha a tűspiccet (spicctől) a második gyűrű alatt letörve, oda egy spiccgyűrűt ragasztva, egy továbbra is érzékeny, de sokoldalúbb bot lesz: lehet vele gumizni, elbírja a kisebb, közepes, de nem nagy ellenállású wobblereket, lehet vele 8-10 centis támolygókat is dobálni.
Nevis orsót nem ajánlok senkinek, különösen nem pergetni.
A pergetés nagyon igénybe veszi az orsót, az állandó dobálás, behúzás terheli a felkapókart, a fogaskerekeket, néhány ezer forintos orsó ezt az igénybevételt nem bírja el, hamar tönkre megy.
Nálam még az olcsó pergető orsó ára is tízessel kezdődik, viszont aki csak próbálgatja a pergetést, azt szoktam javasolni, ne vegyen azért orsót, hogy "csak kipróbálja" ha van a meglévő felszerelés között olyan orsója, amit időlegesen pergetésre tud használni, próbálja ki azzal, ne adjon ki 3-4 ezer forintot fölöslegesen, s ha úgy dönt, hogy jó móka a pergetés, akkor vásároljon orsót hozzá.
(és ez csupán belépő kategória a pergetéshez)
Az első válaszadóval sok dologban teljesen egyetértek, különösen amikor az orsó minőségének fontosságát hangsúlyozza, nálam is alapelv, hogy inkább az orsó legyen drágább (10 E alá én se adnám), és ha a pénzen kell spórolni, akkor inkább a bot legyen kicsit olcsóbb. De abban is igaza van, hogy a bot kiegyensúlyozottsága is alapvető fontosságú, ezt csakis kézben tartva fogod érezni, ha a kiválasztott orsó már rajta van. Ha órákon át kézben tartott bottal horgászol meg fogod érteni miről is van szó! Egy orrnehéz bot miatt az első óra végén le akar szakadni a hátad, a karod, mégha csak 180 gramm is az önsúlya...
Azonban egy dologba mégis belekötnék:
én biztos, hogy nem vennék partról történő pergetéshez ilyen rövid botot. Csónakból használva, vagy kis patak bokrokkal benőtt partján oké, teljesen jogos lenne, de bárhol máshol sokkal jobban kezelhető egy 2,70-es (sőt nekem vannak 3 méteres pergetőbotjaim is!) bot. Lényegesen nagyobb a dobható távolság, sokkal jobban vezethető és mozgatható a műcsali, nagyobb távolságra hatékonyabban átér a bevágás ereje, meg aztán rengeteg alkalommal hasznos, ha az ember kissé jobban beér a bottal a víz fölé (hinaras a széle, stb.)
Univerzális bot tényleg nincs. Nagyobb méretű wobblerekhez, vagy súlyosabb, testesebb gumihalakhoz ez a dobósúlytartomány nem alkalmas. Nem mintha azokat nem lehetne evvel bedobni, de a csali vezetéséhez túl lágy a bot. Egy 12-15 cm-es testesebb mélyretörő wobblert, vagy egy jó 5-ös körforgót ezzel már szinte fárasztani kéne kitekerés közben, oda már egy 30-60, de inkább 40-80 gr körüli merevebb bot kellene. Kisebb, süllőző méretű csalikhoz ez a boterősség pont jó.
Ideális ehhez a bothoz a 8-10 cm-es wobblerek, a 3-4-es körforgók, illetve twisterek, gumihalak (max. 10-12 cm-ig talán 10 grammos jigfejjel) lennének.
DE szerintem 210 hossz partról túl rövid.
Belépő szintű orsónak én is ajánlhatok saját tapasztalatból, ez a Shimano Catana elsőfékes modellje lenne 3000-es méretben. Otthon kb. 12 ezer körül lehet, és az árához képest nagyon jó kis orsó.
Amiről nem esett szó, az a zsinór. Ha megengedik az anyagiak, akkor mindenképp fonottal töltsd fel az orsót, 0,10-es vastagság bőven elegendő lenne, talán még a 0,08-as is. 6-8 kiló teherbírás elég egy ilyen erejű bothoz.
A fonott nagyon jól, szinte veszteség nélkül közvetíti a csali minden rezdülését a bot (és a kezed) felé, nem nyúlik-rugózik, mint a monofil. Minden apró koppanást, ütögetést, döccenést megérzel, ami a monofil használatakor fel se tűnne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!