Miért ilyen bonyolult a horgászengedély megszerzése?
A horgászkártya az egy dolog. X nap alatt megérkezik. De utána "állami horgászjegy"-ennek a funkcióját értelmezni se tudom, illetve fogási napló. Természetesen horgászvizsga, amit 2020-ban a covid terjedésekor még mindig személyesen kell megcsinálni, viszont ha csak 90 napig érvényes turista jeggyel horgászom, akkor lehet online vizsgát tenni...
Aztán irány az egyesület, újabb időpont-egyeztetés a tagság kiváltására, díj befizetésére. És végül a horgászboltban, vagy a neten megveszem az éves területi jegyet.
Nincs ez kicsit túlbonyolítva? Komolyan, mintha a pártállami időkben, amikor egy csomó hivatalnokot azért fizettek, hogy stemplizzen mindenféle engedélykérelmet.
Eleve miért nem lehet állami vizsgát tenni online, ha turistát lehet? Ugyanazokat a halakat foghatják, nem?
Miért nem elég beregisztrálni egy horgászegyesületbe, átutalni a tagdíjat, meg az éves területi jegy árát, és küldik a fogási naplót? Ki érti ezt?
#10
Hollandiában pl 6 euro ide Den Haagba az éves horgászengedély. Itt sincs telepítve semmi de nem tudsz úgy dobni 4-et 5-öt hogy ne fognál csukát és nem ilyen kicsiket hanem 50-120 centiseket. A város tele kanárisokkal tavakkal szóval eléggé megéri. Főleg úgy hogy otthon ennyiért semmi se jár.
Köszönöm a válaszokat! Azzal nekem nincs bajom, hogy kezelésben vannak a magyar vizek, amiért nyilván fizetni kell a horgásznak. Bár a természetes folyók és a horgászegyesületek viszonyában vannak bennem kérdések.
De amikor minden putriban van már okostelefon, érthetetlen, hogy miért nem lehet állami vizsgát tenni interneten. Miért nem lehet néhány kattintással befizetni a tagdíjakat?
A tananyag is megér egy misét. A horgászok nagy része néhány lakhelyéhez közeli vízen mozog. Van, aki csak telepített kockatavon pecázik, ahol védett faj gyakorlatilag nem is él. A vizsgaanyag mégis tízoldalakon taglalja a halak magánéletét, olyanokét is, amiket öreg horgászok sem láttak még életükben. Ráadásul olyan kézzel festett képekkel, amikről maga a hal sem ismerné fel saját magát. Megvallom, compót még csak videón láttam, de egyáltalán nem hasonlított a vizsgaanyag festményéhez. Jó lenne, ha a fantomképeket élő fotókra cserélnék egy olyan korszakban, amikor a krumpliban is van legalább 3megapixeles kamera.
Kövezzetek meg, de tilalmi időket is feleslegesnek tartom megtanulni, amikor egy tenyérnyi papírra leírhatók, és az ember ránéz, megnézi a telefonján a dátumot, hogy 5.2.-a van, és azt mondja, jól van, akkor ma visszaengedem a pontyot, ha ráakad a keszegező szerelékre. A telepített tavakon meg úgyis eltérő a szabályozás, ha valaki 4-5 tóra kijár, nem fogja bebiflázni a szabályokat, hanem elolvassa, amikor oda vesz jegyet.
A kötelező egyesületesdinek sincs semmi értelme, egyszerű jegykiadó automaták, nem más.
De mondok jobbat! A tankönyvben egy betű sincs például a fogási napló kitöltéséről, se fotó, semmi. A vizsgán nincs olyan gyakorlati rész, hogy "az alábbi halakat fogta ki, ennek alapján töltse ki a fogási naplót" és hasonlók. De a tankönyvben nincs megemlítve semmiféle élelmiszer-biztonsági kérdés sem (halgyilkolás, tárolás, szállítás mondjuk nyáron...)
Központilag kitaláltak olyan tételeket, aminek a gyakorlati haszna kétséges, illetve nincs más értelme csak a pénz beszedése.
Lehúzós tétel a horgász vizsga és a horgász kártya, bár az utóbbinak lenne értelme, ha digitálisan működne a rendszer, úgy a halőrök is kontrollálhatóak lennének, ellenőrzéskor le kellene húzni a kártyát egy olvasón, láthatóvá válna, az ellenőrzések száma.
Mivel ez nem igy működik, gyakorlati haszna egyenlőre nincs a horgász kártyának.
Ami bosszantó tud lenni az a fogási naplóba kötelező x-elgetés, amit ha elmulaszt a pecás, eljárást indithatnak ellene.
Rendben van, hogy a kifogott, elvinni szándékozott halat be kell írni, de az már túlzás, hogy azért is büntetnek, ha nem x-elt, ellenben az szabályos, ha év elején beikszeli az összes napot.
Az engedély kiváltása ezekkel együtt nem olyan bonyolult, mint egy kívülálló gondolhatja, a horgász vizsga miatt lehet macera, amit jellemzően nem is vesznek komolyan, olyan esetről nem hallottam, hogy valaki megbukott volna a vizsgán.
Sok értelme nincs is, a szabályok le vannak írva a fogási naplóban, az mindíg kéznél van, a ritka halakat meg valóban nem lehet egy képről megtanulni beazonositani
"Lehúzós tétel a horgász vizsga és a horgász kártya, bár az utóbbinak lenne értelme, ha digitálisan működne a rendszer, úgy a halőrök is kontrollálhatóak lennének, ellenőrzéskor le kellene húzni a kártyát egy olvasón, láthatóvá válna, az ellenőrzések száma."
Csak a horgászkártyxa a színtiszta lehúzás, főleg az 5 éves érvényességi időtartama. Egyszerűen olvashatatlan ami rá van írva, de ami rá van írva az egy soha meg nem változó adathalmaz. Logikus, hog y5 évente meg kell pikkelyezni a horgászokat egy másik, ugyan olyan szar kifizettetésével!
Chipes ellenőrzés tényleg jó lenne. Van benne chip? Nincs.
Én láttam olyat, hogy valaki annyira takonymajom volt, hogy telefonról puskázva se tudta megcsinálni a tesztlapot, míg a 10 éves kölkök simán. El is zavarták a picsába, még a szóbelizés előtt.
Szabályos az előrevégigikszelgetés? :D
Nem mertem bereszkírozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!