Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Mikortól osszam fel az edzésem?

Mikortól osszam fel az edzésem?

Figyelt kérdés
Egy hete kezdtem el, előtte is mozogtam, jártam terembe is, de nem rendszeresen. Kezdő átmozgató edzéstervet csinálom. Meddig kellene? A jövő héten már oszthatom két napra, aztán háromra? Egy alap osztott edzés tervet is szívesen fogadnék. Lány vagyok
2015. jún. 22. 14:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Kezdőként minimum 2, de inkább 3 hónapig érdemes átmozgató edzést végezni, fokozatosan emelve a súlyokat.

Nem egy-két hétről szól ez a sport, ne érdemes kapkodni, nem lesz eredményesebb, sőt.

2015. jún. 22. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

oké! akkor "nem ugrálok" :)

És akkor a kezdő átmozgató mindig ugyanazokat a gyakorlatokat csinálja heti 3szor? Honnan tudjam, hogy jól csinálom, hogy jó e az edzéstervem?

2015. jún. 22. 14:58
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem is muszáj feltétlen szétosztani az első években, csak az intenzitást kell növelni. Az a jó edzésterv ahol minden izom kap terhelést, és azok többet amelyek tapadás miatt vagy csak simán le vannak maradva.

Példa lehet egy jó edzéstervre lánynak:


Guggolás, római felhúzás, kitörés, lehúzás mellhez, hiperhajlítás, hasprés, vállból nyomás kézisúlyzóval, oldalemelés, fekvőtámasz térd lent, köteles tricepsz letolás csigán, köteles bicepszezés csigán, vádli gyakorlat.


Inkább a helyes kivitelezés és az izomkontroll a kérdéses.

2015. jún. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
49%

Szerintem felejtsd el az osztott edzésterveket naturálban.


A leghatásosabb a teljes testes edzés. Elég lekicsinylő "átmozgató edzéstervnek" hívni. Az osztott edzéstervet alapvetően koxosoknak találták ki (szerintem egyébként a glikolízben történő szálkásítást is, de most ez nem kérdés).


Heti 3 teljes test edzés a hét végére sokkal nagyobb volument ad, ráadásul sokkal nagyobb intenzitást tesz lehetővé, mint az osztott edzésterv.


Én például teljes test edzésen minden nap guggolok. 5×5-öt, akkora súllyal, amivel az utolsónál már majd megszakadok.


Heti 3-szor 5×5 az hetente 75 ismétlés. Ha viszont igazi hárdkór átbäszott szerencsétlen vagy, akkor fogod az osztott edzésterved, kinevezel egy "lábnapot", és csinálsz mondjuk 4×8, vagy 3×10, vagy akármennyi ismétlést. Ez heti 30-32 ismétlés...


Remélem érzed a különbséget.

2015. jún. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

4-es:


A te logikáddal akkor ugyan olyan teljesítmény 6-szor 5 km-t futni, mint egyszer 30-at...

2015. jún. 25. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

köszönöm mindenkinek a válaszokat! Ment a zöld!

A hiperhajlítást mivel tudom kiváltani?

Egyenlőre maradok a teljes testes edzésnél.

Tudom, hogy nem feltételen az a jó, ha másnap izomlázzal ébredsz, de az "gáz" ha alig érzem, hogy edzettem másnap? Lehet túl óvatos vagyok? Pedig annyira nem kis súlyokkal dolgozok, mert azok már könnyűek és nem érzem. Guggolni pl. rúddal szoktam. Sajnos a térdem kevésbé díjazza, de próbálkozom! Nagyon szívesen fogadok tippeket az edzéssel kapcsolatban! köszi

2015. jún. 25. 08:26
 7/12 anonim ***** válasza:
49%

#4-es válaszoló vagyok.


#5:


Mi köze van a futásnak a súlyzós edzéshez? Hogy jön ide a "teljesítmény"? A testépítés pont leszarja a teljesítményedet. Tudod mi az a fehérje-szintézis? Ezek szerint fogalmad sincs.


Kérdező:


Akár örökre is maradhatsz a teljes testes edzéseknél. Haladó szinten, ha úgy veszed észre, hogy gyenge valamelyik izomcsoportod, akkor csinálsz rá még X gyakorlatot, vagy váltasz gyakorlatot. Csak a fehérje-szintézis számít (ami 24-48, egyeseknél 72 óra után visszaáll normálisra, ha nincs megedzve ugyanaz az izom még egyszer; tehát ha hétfőn van egy lábnapod, akkor maximum kedd-szerdán még "nő" a lábad, utána viszont legjobb esetben is csak stagnál).


Heti 3 teljes test edzéssel sokkal több sorozat-ismétlés jut minden egyes izomcsoportodra, ráadásul 48 óránként edzel minden izomra, így a hétvégi pihenőktől eltekintve soha nem áll meg a megnövekedett fehérje-szintézis.

Egyáltalán nem lényeg, hogy minden másnap fel se tudjál kelni az izomláztól, egyáltalán nem számít, hogy "érzed-e" az edzést másnap. Ha az edzésen érzed, az pont elég.


Visszautalván a teljesítményre, ha a megfelelő programot választod, akkor kezdetben az izomláz se fog elmaradni, plusz nem csak az izmaid méretét növeled, hanem lényegesen (és a "lényegesen" kulcsszó) erősebb is leszel. Véleményem szerint pedig muszáj megerősödnöd is, hogy naturálban számottevő izomtömeget tudj felpakolni.


Egyébként ilyen program például ez: [link]


Még valami. Ne értsetek félre, az elején én is műveltem ezt a heti 5 napos felosztást, és úgy gondoltam nem is rossz. Viszont mióta elkezdtem a fenti programot a saját kis módosításaimmal (lévén nem vagyok már teljesen kezdő), a guggolásom 40 kg-t, a fekvenyomásom 35 kg-t, a felhúzásom 90 kg-t, döntött törzsű evezésem 20 kg-t ugrott. Plusz az edzésgyakoriság által sokkal gyorsabban és látványosabban fejlődök. De ez csak személyes tapasztalat... :)



Hiperhajlítás helyett csinálhatsz "jó reggelteket" ( https://www.youtube.com/watch?v=Iycq-kJann0), vagy csigás "áthúzást"... bár az elég hülyén néz ki, de működik. :D Videó: https://www.youtube.com/watch?v=4oZ_0_bQcOg

Illetve, a felhúzások is elég keményen megdolgozzák az alsó hátat, ki kell tapasztalni hogy neked melyik fajta működik (román felhúzás, egyenes lábas felhúzás, hagyományos... a szumó felhúzás inkább lábra megy). Én az egyenes lábas felhúzást (annyira hülyén hangzik magyarul:D) érzem leginkább az alsó hátamban (főleg ha a felső ponton nem egyenesedsz ki teljesen), bár elsősorban combhajlító gyakorlatnak tartják.


Ennek ellenére szerintem alsó hátra a "legkényelmesebb" és leghatékonyabb gyakorlat a hiperhajlítás, akár súllyal.

2015. jún. 25. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
49%

Lemaradt a guggolás:


Ha alapos bemelegítés (alapos!) után is fáj a térded, akkor:


1. Próbáld meg szélesebb terpeszben.


2. Ha semmi nem működik, csinálj "box squat"-ot. Lényegében a segged alá pakolsz egy dobozt, vagy valamit ami megfelelő magasságú (ha ráülsz, kicsivel épp 90° alatt vagy). A csavar annyi, hogy nem ülsz rá, hanem csak megérinted a seggeddel a guggolás alsó pontján, majd rögtön elindulsz felfelé. Ez kiküszöböli a guggolásod mélységéből fakadó problémákat ( -> ha nem mész elég mélyre, a súly megállításánál minden terhelés a térdedre megy. A doboznak igazából ez a jelentősége; csak jelzi, hogy meddig kell lemenned, és mikor indulj felfelé).


2+1: Térdfájdalommal járhat, ha a combfeszítőd és a combhajlítód fejlettségi szintje között komoly különbség van, vagy ha valamilyen izmod "nem aktiválódik" guggolás közben, és így a csontvázadra/ízületeidre teszi a terhelést az izom helyett (netán egy másik izom szuperkompenzál, és ezért sérülsz le). Habár ez combfeszítőnél nem szokott probléma lenni (combhajlítónál annál inkább, és az is részt vesz a guggolásban), nem árt "aktiválni" ezeket az izmokat guggolás előtt. Hirtelen csak a "foam roller" (műanyag szivacsos henger) jut eszembe, de biztos van más megoldás is... ha más nem, az izoláció (guggolás előtt izoláltan bemelegíted a dolgozni nem akaró izmokat mondjuk combhajlító/feszítő gépen).

2015. jún. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Kedves #4-es!!!

Nagyon szépen köszönöm, hasznos info volt!! Ha otthon megnézem a videot és próbálom akkor aszerint csinálni! :) ha elakadok irhatok? :D

2015. jún. 25. 15:13
 10/12 anonim ***** válasza:
Nyugodtan. :)
2015. jún. 25. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!