Szinte mindenhol azt olvasom, hogy nem kell 8-12 ismétlés fölé menni, mert az már nem épít izmot, de akkor mi a helyzet a katonákkal, bokszolókkal, kommandósokkal?
Nincs ilyen, hogy a kevés vagy a sok ismétlésszám a jó.
Eleve egyénenként és izmonként eltérő a vörös és fehér izomrostok aránya.
Ha tegnap a toló edzésemen 4 gyakorlatos váll óriásszettet csináltam 15-20 ismétléssel akkor az nem építette az izmot mert 80 ismétlés volt összesen?
Mindenki máshogy reagál a különböző ismétlésszámokra valamilyen szinten.
Az viszont tény, hogy létezik miofibrilláris, és szarkoplazma hipertrófia. Az előbbi nagyjából annyit tesz: ha egy adott súllyal 1-4 ismétlésre vagy képes, akkor főleg a miofibrillumok(izomrostok) számát fogod növelni. 4-8-as ismétlésszámnál már inkább a méretüket. A szarkoplazma pedig az izomrostok közötti kitöltőanyagot jelenti, szénhidrátraktárak, vérerek és társaik. Ezt leginkább a magas, 12-15 fölötti ismétlésszámmal tudod növelni.
Nyilván valamilyen szinten az erő és az izomtömeg magas ismétlésszámnál is fejlődni fog, főleg ha kezdő vagy, de kisebb mértékben, mint ha nagy súllyal edzenél. Érdemes beiktatni ilyen sorozatokat pl. az edzés végére, az utolsó gyakorlatnál, de erre alapozni nem célszerű, ha az izomtömeg, vagy az erőd növelése a cél.
Küzdősportolóknak, katonáknak erre egyáltalán nincs szükségük, nekik állóképesség, erőállóképesség kell, amire a magas ismétlés a legjobb. Aztán vannak közöttük izmosak is, meg vékonyak is, mivel akinek jó a genetikája az ettől is nő egy ideig, akinek meg nem, az nem, de ez nem is céljuk.
Aztán katonák között, és élsportolók között azért nem ritka a kokszhasználat, teljesen más szabályok vonatkoznak egy naturálra, és arra, aki tele van ba.szva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!