A kardió tényleg csak állóképesség erősítésére jó?
Nem értem. Sok olyan hozzászólással találkozom, hogy a kardió nem ér semmit. Nem lehet vele fogyni, főleg nem izmot építeni. A mondat második felét még el is hiszem...
De hogy fogyni illetve formásodni sem lehet vele?
Tapasztalatom szerint van haszna, sőt egy személyi edző is meg van győződve annak hatékonyságáról. Nektek mi a személyes tapasztalatotok?
Hozzátenném, én is csak fokozatosan térek át a súlyzós gyakorlatokhoz is!!
N/25
Ha fogyni akarsz, akkor kalória-mínuszban kell lenned. Ha kalória-mínuszban vagy, az izmaidban jóval kevesebb a glikogén. A kardió mozgástartományban a tested az anaerob-tejsav rendszert kezdi használni energiatermelésre = ha gyorsan futsz, az izmaidban lévő glikogént fogod először felhasználni.
Ha ez elfogy (kalóriadeficitben kardió alatt elég hamar, attól függ, mennyit eszel) és még futsz (kardió tartomány), akkor a tested nem az aerob energiatermelő rendszert indítja (nem zsírokat kezd el energiaforrásként használni), mert az túl lassú ilyen intenzív mozgáshoz. Sokkal gyorsabban nyer energiát az izmok bontásával.
Ezért, ha kalóriadeficitben vagy, a kardió "veszélyesebb", mint az aerob. Lehet vele zsírból fogyni, de könnyebb vele izmot veszíteni, mint kocogással (aerob). Ezért ajánlatos aerob mozgástartományban lemeríteni a glikogén raktárakat és folytatni a mozgást, hogy beinduljon a zsírégetés.
A fenti az oldschool módszer.
Az elmúlt években egyre több intervallum kardiót éltető tanulmányt olvastam, de ennek a "hatásmechanizmusát" annyira nem vágom, ill. nem részletezik. A cikkek írói szerint jobbak az eredmények, mint az aerob mozgásnál (kocogás).
Oldschool mondja: kocogj 40-60 percig, mert a zsírégetés 30 perc után indul csak. Vagyis 30 perig azért futsz, hogy elhasználd az izmaidban lévő glikogént.
Azon már sokat agyaltam, akkor miért nem lehet 5-10 percig kardióban futni (30 perc aerob helyett), aztán átváltani
aerobra? Nem spórolnál 20 percet?
Saját tapasztalataim:
2-szer próbáltam már szálkásítani. Mindkétszer rengeteg izmot vesztettem. Mi volt a hiba (mert azt hittem, ami az endo-mezo-knak bejön, az nekem, ektonak is jó lesz)?
Túl sok CH megvonás, mellette normál súlyzós edzés, pihenőnapon meg hosszú kardió. Ne csináld!!!
Ami engem minimális izomvesztéssel szálkásít: heti 4 normál súlyzós edzés rövidebb pihenőkkel, 12-14-es ismétlésszámokkal. Nem bírsz akkora súlyokkal dolgozni, viszont gyorsabban ver a pumpa (mintha kocognál). Pihenőnapokon 10-15 perc futás, tempósan, de magadat nem kidöglesztve. Ezzel valszeg semmi újat nem mondtam. nekem ez jött be.
Ez szép és igaz is, amit írsz, egy testépítőnél, akin van izom és tud miből veszíteni. A testünk nem fog feltétlenül izomhoz nyúlni, hiszen szüksége van rá, bizonyos mennyiségű izmot magán kell tartania, ez törvényszerű. Ha sikerül olyan intenzív mozgást végezni, hogy a glikogén kiürül, akkor azt zsírból fogja visszatölteni, ha nem érkezik utánpótlás ch-ból.
Az izomvesztés elsősorban azokat fenyegeti, akin rengeteg a "felesleges" izom, szóval jóval több esztétikai célt szolgáló izom van rajta, mint funkcionális. Egy testépítőnél az izom már nem funkcionális, nincs rá szüksége, a testünkön nem ezért vannak izmok, arra vannak, hogy tudjunk mozogni.
Egy szó, mint száz, a kalóriadeficit fogyáshoz vezet mindenkinél, az izomvesztéstől egy átlag felnőttnek nem kell félnie, főleg ha mozog is a megfelelő étkezés mellett.
Ez is mind igaz. De ettől még kell "félni".
Minden funkcionális, amit használunk, és minden elsatnyul, amit nem. Honnan tudjuk, hogy a természet mekkora izomtömeget rendelt nekünk? Az izom nem "terem", hanem teremtjük, azzal, ahogyan élünk és amit csinálunk. Ha valaki 80 kg-os és felszed 5 kg izmot, mert életmódot vált, akkor az az 5 kg izom funkcionális lesz számára. Nem fog könnyebben megválni tőle a teste, ha folyamatosan használja. Elfogadom, hogy egy bizonyos mérték fölött és alatt érvényesül az a hatás is, amit említesz, de a döntő akkor is a bioenergetika lesz. Ha a testednek energia kell és gyorsan kell, akkor nem fog a zsírral tökölni, az izomnak fog nekiesni. Ezért kell óvatosan szálkásítani és megnövelni a fehérjebevitelt, hogy mindig legyenek szabad aminosavak a vérben, ha ne adj' Isten a testednek ahhoz kell nyúlnia, hogy energiát nyerjen.
Tehát jó a mit mondasz, viszont én átírnám:
"izomvesztéstől egy átlag felnőttnek nem kell félnie, főleg ha mozog is a megfelelő étkezés mellett"
izomvesztéstől egy átlag felnőttnek CSAK AKKOR nem kell félnie, ha megfelelően mozog és megfelelő az étkezés.
Hogy lehet e tőle fogyni vagy sem, vagy van e haszna vagy nincs... szerintem ez adott élethelyzettől, az egyén állapotától, genetikájától függ.
Most súlyzós edzést végzek, de korábban spinningre jártam.
Igazából azt láttam, hogy a legtöbben ímmel-ámmal tekergetik a bicajt, nem hajtják magukat keresztül a holtponton, voltak akik mégcsak meg sem izzadtak.
Én azért mentem, hogy levezessem a napi stresszt, és úgy tekertem kb mint egy állat... nem mondom hogy ez követendő, vagy hogy ez mindenkinél működik, de én azt tapasztaltam hogy lejött rólam még az a kevés felesleg is ami volt, illetve nagyon minimális mértékben izmosodtam.
Amúgy az, hogy ér e valamit adott dolog, a céltól függ.
>> hozzátéve, hogy nem vagyok testépítő, csak egy átlagos lány, aki szeretne tudatosabban táplálkozni, és karban tartani magát.
A tapasztalatom pedig az, hogy a legtöbben nem azért jönnek hogy tényleg meghajtsák magukat, hanem hogy tudjanak dumálni, meg pattogni. Láttam olyan lányokat, akik még menet közben, a bicajon is dumáltak egymásnak.
De az öltözőben legalább tudtára adták mindenkinek, jól hallható, privát hiszti keretében, hogy ők már 3 éve járnak le, és nem tűnt el a narancsbőr még úgy sem, hogy 3 hektoliter kenőcsöt kentek magukra. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!