Mi a kettlebell titka? Miért az egyik legjobb erőnövelő eszköz? Pedig ugyan olyan súly, mint a többi.
azért ezzel vitatkoznék, egy vén motorosként a súlyzók világában.
lehet kezdőként növel erőt a kettlebell, de egy szint után már nem.
ellenben a felhúzás, és guggolás olyan szinte növeli az erőt, helyes edzéstervben csinálva, mint semmi más.
Ezektől jobbat még találtak ki.
A konditermi súlyzós edzés ha általánosítani kell, akkor diszfunkcionális.
A kettlebel funkcionális.
Senki nem állította, hogy a legjobb erőnövelő eszköz, ráadásul akkor is erőnövelő gyakrlat lenne, nem ezköz. Eszközként ez is csak egy súlyzó. Hogy ki mire használja, az a lényeg.
A legfontosabb titka az, ami a street workoutnak meg a fegyencedzésnek meg a trx-nek meg a többi lószarnak:
Új, a sok hülyének el lehet adni, ha kell, ha nem.
"A konditermi súlyzós edzés ha általánosítani kell, akkor diszfunkcionális.
A kettlebel funkcionális."
Miért is? És kinek is? Milyen funkciót lát el annál aki így is úgy is az irodában ül? Vagy aki erős akar lenni annak miért is diszfunkcionális a konditerem?
Mert azt a fajta mozgás összhangot, mozdulatsor felépülést amit a kettlebel súly szabályos mozgatása (tehát maga a gyakorlat) tesz lehetővé, azt csak a kettlebel (vagy más súly) ilyenfajta lendítése adja meg.
A gyakorlat lényege (számomra a funkciója, bár én mással fárasztom magam): célzott izmok súllyal való terhelés melletti bekapcsolása a dinamikus mozdulatba.
Az így megedzett törzsmerevítő izmokat hatékonyan lehet használni pusztakezes vagy hidegfegyveres harctechnikák kivitelezése során, hiszen a láncszerűen felépített mozgás már az erősítő gyakorlatozás során belekondicionálódik a testbe (később ez a mozdulattípus lesz a helyes közelharctechnika alapja).
A kettlebelt keleti harcművészek kezdték használni, az oroszok tőlük vették át illetve alakították ki a mai, modern formáját. Manapság megesik hogy nem harcművészek/küzdősportolók is használják, nem ritkán oktalanul ugyanis az ilyesfajta edzés, nagy súllyal már nem az ízületbarát edzés kategóriába tartozik.
Akit jobban érdekel azért nézzen jobban utána a kettlebel edzésnek, mert én magam nem vagyok igazán szakértője, nem használom sosem akartam komolyabban érteni hozzá.
A saját testsúllyal végzett gyakoraltok annyiban jók, hogy nem szükséges hozzájuk felszerelés. Az ember természetesen törekszik az egyszerűségre, amennyiben lehetséges a céljait ilyen módon éri el. Ez okos megközelítés, hiszen erősíteni felszerelés híján is fontos. Ráadásul a szabad mozgás megteremtéséhez, az izomzatunk kondícióban tartásához nincs is szükség segédeszközökre, így megszokni azok használatát is fölösleges lehet.
A testépítő típusú konditermi edzés pedig voltaképpen haszontalan. Nincs funkciója, csak maga az izomzat látványának fejlesztése. Persze ezt is lehet célnak tekinteni, de egyébként mellékesnek gondolnám.
Társítva ez a szintén nem ízületkímélő tulajdonságokkal és a szénhidrátdús tömegnövelő diétával, nem egy nyerő életmód.
A konditermi edzés pedig miért diszfunkcionális? Mert pusztán az izomzatok megfeszítésében segít. Nyilván ez lehetővé teszi az izomzat maximális feszülésének fejlesztését, de ez önmagában nem cél, csak erőszint növelés. Amint mozgásba lendül egy testrész, nagyobb erőkifejtés történik mint egy súlyzó lassú mozgatásakor (lendület).
Tehát az erő növelését inkább a mozgás segíti elő, az izomzat maximális izomfeszülése, az így kifejtett erő nem igazán végez hasznos munkát. Ha belegondoltok.
Nehez sulyos alapgyakorlatok amiket erore vegzel azok funkcionalisak.
Mi nem funkcionalis abban hogy le tudsz guggolni, majd felallni 140 kg-mal a hátadon?
Esetleg eltolni magadtol 100kg-ot fekve, felemelni a foldrol 180 kg-ot
A fejed fole nyomni 60 kg-ot. Odahuzni magadhoz 100 kg-ot Ezek a gyakorlatok fejlesztik a legnagyobb tomeget es erot es szivesen meghallgatnam hogy egy suly lobalasa mitol lesz funkcionalis.
Kettlebell= Katonai nyomás, TGU, Egylábas guggolás, floor press ezek fejlesztik a legjobban az erőt.
Súlyzó: felhúzás, mellről nyomás,sima guggolás-elölguggolás, fekvenyomás(ami egy gusztustalan gyakorlat), evezés és ezek mellé még az olimpiai súlyemelés, ami fejleszti az erőt.
Mind a két eszközt/zöket lehet használni erőnövelésre, robbanékonyság, gyorsaság fokozására is, csak nem mindegy milyen módon.
MinimorRris:
"Tehát az erő növelését inkább a mozgás segíti elő, az izomzat maximális izomfeszülése, az így kifejtett erő nem igazán végez hasznos munkát. Ha belegondoltok."
Pont fordítva van nem? Tehát minél nagyobb a maximális izomfeszülés, annál nagyobb erőt tudunk kifejteni. Lásd Pavel, Meztelen harcos. De kettlebell gyakorlatok során is feszül az egész test.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!