Szálkásításnál miért kell elkerülni a pék árukat?
Mikor megnézem egy zsömle kalóriáját ugye 150 kalória. egy embernek kell napi 2-3 sőt 4 ezer is aki nagyobb, magasabb, testesebb.. viszont ez a kalória hamar el is ég, akkor minek az a szigorú diéta?
haverom eszik minden szart még is szikar izom a gyerek szinte, nagyon kevés zsír van rajta legfeljebb.. én meg diétázom meg minden még is zsíros a hasam, nem kockás...
Ennyi erővel nézd meg mennyi kalória van egy darab csokiban, vesd össze a napi kalóriaszükségleteddel. Majd vedd hozzá, hogy valaki minden nap eszi, még sincs elhízva, mégsem cukorbeteg. Másrészt önmagadnak mondasz ellent: elmondod magadról, hogy nem vagy alapból zsírmentes alkat, muszáj egy jó diéta a szálkásításhoz, aztán megkérdezed, miért nem ehetsz zsömlét meg hasonlókat.
Ha neked diétával is nehéz elővarázsolni a kívánt, száraz, fedetlen formát, akkor neked még inkább kell tartanod a szigorú diétát. A haverod példája meg csak annyira volt jó kb., hogy "miért nem én vagyok ő"? Full szőke, hófehér barátom mehetne a napra nyáron naphosszat, püfföghetne, hogy minek intenek elővigyázatosságra minket, minek a naptej stb. aztán meg panaszkodna, hogy le van égve mint az állat, meg bőrrákos, pedig ugyanannyi időt töltött el a napon, mint a barna bőrű, fekete hajú haverja...Nem vagyunk egyformák. Ha tudjuk magunkról a jellemzőinket, akkor aszerint kell eljárnunk, nem emlegetni, hogy más tulajdonságokkal rendelkező ember másképp csinálja, mert az tökéletesen felesleges.
ddrake és #5!
Nagyon jó, hogy ezt így egymás után leírtátok, mert erről nyitni kéne egy külön fórumot. Engem marhára érdekelne, hogy mi itt a konklúzió!
Vannak nézetek, elméletek, érvek és ellenérvek. Jó lenne, ha valaki(k) saját tapasztalatokat osztanának meg!
Egyik fontos tényező nyilván, mint le is írtátok a genetika.
Kérdés: Ha a genetikától eltekintünk, tömegnövelésnél, ill. szálkásításnál, mennyire befolyásolja az eredményt, hogy az egyes makrotápanyagokat mivel visszük be? Eredmény alatt nyilván a felszedett tömeg tisztaságát, ill. a zsírleadás hatékonyságét értem.
CH: nyilván fontos szempont, hogy mennyire löki meg az inzulinszintet, ezért persze abszolút nem mindegy, hogy cukrot vagy teljes kiőrlésű kenyeret eszünk. De tényleg annyira gáz egy kis cukor? Tényleg annyival rosszabb a fehér kenyér (főleg fehérjével mag sok zöldséggel kombinálva) mint a teljes kiőrlésű kenyér? Vagy fordítva: a teljes kiőrlésű tényleg annyival jobb? Mindkettő fogyasztása esetében, ugyanazt, céljainknak megfelelő CH-beviteli mennyiséget feltételezve tényleg jelentősen tisztábban tömegelünk, ill. hatékonyabban fogyunk utóbbival, mint az előbbivel?
Fehérje: Azt hiszem, itt annyira nincs miről vitatkozni
Zsír: Transzzsírt persze ne együnk. A telítetlen zsír jó és kell. A telített zsír annyira gáz? Mondjuk kacsazsír. Annak nagyon jó a zsírsavösszetétele. Egy dolog, hogy milyen hatása van az erekre. De szebben hízunk vagy fogyunk a telítetlen zsíroktól, mint a telítettektől? Egy-két helyen olvasni, hogy a telített zsírok bemerevítik a sejtfalakat, így azok nem tudják felvenni a glükózt a vérből, ami ezáltal jobban megy a zsírba. Sehol nincs utalás arra, hogy milyen és kik által végzett tanulmányok vezettek ehhez az eredményhez.
Örülnék, ha minél többen hozzászólnátok!
Valaki kb egy hónapja linkelte ezt a videót:
http://www.youtube.com/watch?v=G6H2edyPLU8
Erről szól.
Én pl eszek össze minden szart, ha épp kedvem tartja(csoki, csipsz, minden ami csak elképzeéhető:D) mégis mindig szálkás vagyok és mellette jön a tömeg is(kb csak izom).
-egy ektó fiúú.
Erről már egyszer nagyon hosszan vitáztunk, nincs kedvem megismételni.
Röviden elmondom a véleményemet újra.
Ch szerintem igenis számít, hogy mit milyen forrásból viszünk be, nem alibi, hogy eszünk mellé húst meg rostot és akkor kb. bármiből bemehet a ch, mert az majd lassítja. Attól még nem lesz ugyanolyan, mintha jó forrásból vinnénk be. Igenis oda kell figyelni a vércukorszintre, szálkásításnál nem célszerű ugráltatni az inzulinszintet. Ha nem így lenne, akkor nem alakult volna ki a sokévi tapasztalat alapján a bevett rend, és mindenki úgy csinálná, ahogy kedve tartja. (Ugyanez igaz mindenre, minden elméletre, rákérdezésre, mindenre, amit ezután fogok írni).
Fehérje: sok kérdés szerintem sincs, max a mennyiség, de beleszól itt is mindenki mindenbe. Valaki szerint elég a 0,9 g fehérje egy embernek tömegeléskor...Valaki szerint nem fontos az állati sem. Ez utóbbi végül is annyiban igaz, hogy ha te össze tudod úgy dobni a kajádat, hogy megfelelő legyen az aminosav összetétel, akkor gyakorlatilag minden rendben van, a forrás ilyen szempontból kb. lényegtelen. Ugyanazt tudom mondani erre is, mint fentebb. Ha meg tudod oldani a teljes értékű bevitelt, ha neked elég kevesebb is, akkor örülj neki, ha viszont nem fejlődsz, akkor máris van egy potenciális hiba a rutinodban, amire például ránézhetsz. Példa: ismerek egy teljesen vega srácot (még tojás vagy tejtermék sem megy. Folyton azt hirdeti, hogy vega táplálkozással ugyanúgy lehet jó testet elérni, és már kezdenek is állni a hátán a szőrszálak, ha valaki napi 1g/ttkg fehérjénél többet merészel javasolni. A csávó 180 cm és 69 kiló. Évek óta ennyi. Ezzel nem azt mondom, hogy lehetetlen az ő módszerével célt elérni, de szerintem jó példája annak, hogy sokkal nehezebb, tehát nem lehet egyenlőségjelet tenni a bevált és népszerű módszer, valamint az ő módszere közé. Ugyanúgy van olyan, aki alig több, mint 1g6ttkg fehérjével viszonylag jól tömegel.
Zsír: transzzsírt szerintem sem, ezen túl szintén csak az eddigi általánosabban elfogadott nézeteket fogod tőlem hallani. Tehát, hogy a napi zsírbevitel tömegelésnél pl. legyen mondjuk 1g/ttkg, a telített zsírok ennek maximum a fele, szálkásításkor viszont mérsékeljük. Ha az erről szóló, sokkal radikálisabb, néhány helyen ennek teljesen ellentmondó elméleteket akarod hallani a zsírfogyasztásról, akkor olvass utána, beszélgess egy veterán ketós-paleós arccal, mondjuk keresd meg tápit.
Mindig felmerülnek hasonló kérdések, hogy ugyan minek kell minden egyes incifinci szabályt betartani, minek kell a fehérjeturmix, mikor az az egy étkezés nem is számít annyit, miért úgy kell edzeni, ahogy le van írva, miért kell ez, az, amaz stb. Erre azt mondom, hogy nem kell, semmit sem kell. Ezek csak tanácsok, hogy ha te 100%-ot akarsz bele adni, akkor hogyan tudsz odafigyelni az utolsó részletig, és nem pedig valami okok felháborodásra, hogy azt higgyék a kedves delikvensek, hogy valami csúnya gonosz valaki szigorú szabályokat akar ráerőszakolni a megszokott kis életükre.
Ha autóval akarsz menni az erdőbe saras földútra, akkor arra is kapsz majd általános tanácsokat: terepjárót vegyél, magasan ülő kasztnival, 4x4 meghajtással, legyen rajta terepgumi stb. Lehet durrogni egy-egy részleten, hogy miért kell terepgumi, anélkül is menni fog, egy részlet változtatása nem fog sokat rontani az összképen, vagy akármi. Erre a válasz megint csak: nem kötelező. Mehetsz te Porsché-val is az erdőbe, egy elég drága autó az is, biztos megteszi ugyanazt, mint a terepjáró... Aztán ha jó utat fogsz ki, még jól is kijöhetsz belőle. De egyet ne felejts: ne kezdj el utána arcozni, hogy bezzeg neked így meg úgy is ment. Mert az egyértelmű, hogy nagyon könnyű osztani az észt úgy, hogy valakinek a genetikája és/vagy egyebek miatt bejön az adott út. Persze egy extrém ekto könnyen örül a fejének, hogy sz4r kajával is szálkás marad, egy benga endo könnyen mondja, hogy "oszt nekem szigorú és kiszámolt étrend nélkül is jön a tömeg". Viszont ne akarjuk már ráhúzni az egészre az egyéni kivételünket a szabály alól. Ne mondjuk már egy, tények szerint könnyebben zsírosodó egyénnek szálkásításnál, hogy ugyanúgy ehetsz mindent, csak kevesebbet, fehér kenyeret meg dobost is tolhatsz, úgyis eszel valszeg mellé majd mást is, az majd semlegesíti...
Kérdező, és mindenki, aki képes felidegesíteni magát a bevett szabályokon: ezek a szabályok sok év tapasztalatai alapján az emberek többségét alapul véve azért jöttek létre, hogy segítsenek. Puszta tényközlés arról, hogy a sokévnyi megfigyelés alapján a nagyobbik résznek mi válik be, nem pedig ok arra, hogy felhúzzuk magunkat. Nem kötelező őket követni, mindenki úgy csinálja, azt próbál ki, amit akar. Ha bejön: hurrá, a genetikád és az általad biztosított tényezők összességében sikert garantálnak neked. Ha nem: akkor tudod, hol keresd a hibát. Ha valami extrém radikális út követése miatt megszívod: így jártál, a te bajod.
Extrém ektóként zabálhatok ünnepek alatt én is minden sz4rt, egyszerű ch-t is, mégis megmaradok azon a száraz szintemen. A mezo-endo haverom viszont sokkalta tisztább és mennyiségileg még levesebb kajálás mellett is jóval nagyobb tömegű tömegelés végére egyazon magassággal, és nem kissé be tud zsírosodni. Sírhat a szája, hogy benyalhatok heteken át egy csomó szemetet, és még sincs semmi (habár ez nem szokásom). Nekem is sírhatna a szám, hogy neki nem kell megerőszakolnia magát az étellel, és mégis fejlődik.
Kérdező, a kérdésed arról szól, hogy van, aki kivétel a szabály alól, te viszont nem vagy az, és ez nem esik jól. Tudom, senkinek sem esik. Viszont meg is válaszolod magadnak a kérdést: könnyebben zsírosodsz, így neked pont, hogy jobban oda kell figyelned a szabály betartására. Persze te is úgy csinálod, ahogy akarod. A világon senki nem fog rád szólni. viszont, ha nem akar összejönni, akkor tudni fogod, melyik járt és viszonylag biztos út felé kezdj el hajolni.
Szerintem (és merem mondani, a többség szerint) nem mindegy a kalória forrása. Valaki szerint az. Nosza, rajta. Ha te sz4r kajával is le tudsz szálkásítani úgy, hogy közben a lehető legkevesebb izmot veszíted el, akkor ez egy sikertörténet, és kezdhetsz örülni. Amennyiben nem, akkor alkalmazd a fent leírtakat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!