Kezdőoldal » Sport, mozgás » Testépítés » Ezek közül melyik edzésterv a...

Ezek közül melyik edzésterv a legjobb?

Figyelt kérdés

30 éves férfi vagyok, hetente 3-4 alkalommal tudok lemenni.

Most ez a három edzés van: 1. mell, váll, 2. Hát, kar, 3. Láb, has, törzs

Ezzel van-e baj, illetve még ezeken gondolkodom:

1. mell, váll, trícepsz, 2. Hát, bicepsz 3. Láb, has, törzs

vagy: 1. mell, váll, 2. Hát, kar, 3. Láb, has, törzs, kar


Tehát érdemesebb-e a kart kettébontani vagy edzeni több alkalommal is, mivel kisebb izomcsoport?


2022. jún. 4. 21:23
 1/8 anonim ***** válasza:
67%

Ezek nem edzéstervek, ezek felosztások. Ezek csak random testrész felsorolások. Egy edzéstervben gyakorlatok, és konkrét számok (súly, sorozat, ismétlés, RPE) vannak.

A felosztáson valójában nem sok múlik a fejlődésre tekintetében. Nyilván van okos felosztás és buta felosztás, van regeneráció szempontjából optimális felosztás és nem optimális felosztás, de igazából ezek mind egyéni preferenciákon múlnak. Az egyik felosztás egy tipikus gyúrós split, a másik pedig egy hagyományos push-pull-leg. Mindkettő működőképes lehetne, alapvetően tényleg nem lényeges a felosztás, viszont mindkettővel egy a baj: egy héten csak egyszer edzed meg az izomcsoportjaidat. Ez egészen egyszerűen nem célszerű. Naturálon egy izomcsoportot minimum hetente kétszer ajánlatos megedzeni ahhoz, hogy tényleges fejlődést érjünk el.

Heti három edzésnapnál és simán javasolnám neked a teljes testes edzést egy okos programozással. Lehet, hogy ehhez edzői segítséget kéne igénybe venned, de erre ne sajnáld a pénzt. Lehetne egy intenzitás napod, egy volumen napod, és egy lightosabb deload napod (ez csak egy ötlet, én nem így edzek, nem ismerlek téged, csak ötletelek). Heti négy edzésnapnál pedig a következőt ajánlom: felsőtest, alsótest, felsőtest, alsótest. Így ki tudod hozni a maximumot, és a regenerációt is fogod tudni menedzselni. Heti három-négy edzésnapnál ezeknél sokkal intelligensebb felosztást nem nagyon tudok elképzelni.

2022. jún. 4. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%
Ahogy az egyes írja ezek felosztások, de mindhárom pocsék, a 2. egyenesen tragikus. Inkább kérj meg egy edzőt, hogy írjon neked egy normális felosztást, tervet.
2022. jún. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Jártam személyi edzőhöz, és sokáig csináltam a teljes testes edzést, de azzal alig fejlődtem, ezzel egyelőre látványosabb. Ettől még elhiszem, hogy hosszútávon nem jó, ezért próbálok minél jobb felosztást találni. A legtöbb helyen azt is olvastam, hogy egy izomcsoportot egy héten egyszer, legfeljebb kétszer érdemes megedzeni, mert átlagosan két nap a regeneráció, és ha túledzem, azzal csak ártok. Nem okoskodni akarok, csak azt hittem, jobb, ha egy izomcsoportra egyszer edzek vagy 3-4 nap kihagyással.
2022. jún. 4. 22:47
 4/8 anonim ***** válasza:
67%

"A legtöbb helyen azt is olvastam, hogy egy izomcsoportot egy héten egyszer, legfeljebb kétszer érdemes megedzeni, mert átlagosan két nap a regeneráció"

Ezeket a helyeket akkor felejtsd el, mert szakmailag nullák. Az jó, ha olvasol a témában, de akkor tanulmányokat olvass, tudományos közleményeket, ne shopbuilder, divany.hu, meg wellandfit bejegyzéseket, mert azok annyit is érnek. Nincs ilyen, hogy átlagosan két napig regenerálódik minden izmod. Szerinted a kis bicepszednek ugyanúgy 48 óra regeneráció kell, mint a négyfejű combizomnak? Nyilván nem. A regeneráció teljesen egyéni, és teljesen helyzettől függ.

Az én tricepszem például a legintenzívebb fekvenyomó edzés után is másfél nap teljesen kipiheni magát, míg mondjuk az alsó hátizmaim egy magasabb volumenű felhúzás után napokig fáradtak, és ez be tud zavarni a guggolásomba is. Valakinél fordítva van. A regenerációd teljesen egyéni, és ezer különböző faktor befolyásolhatja (alvás, táplálkozás, nyújtás, bemelegítés, frekvencia, stressz, stb.). Ne internetes receptek alapján gondolkodj edzés terén, hanem tapasztald ki a magad útján a dolgokat, mellette természetesen olvasd a tanulmányokat, hallgass szakmai podcastokat, és lehetőség szerint fogadj egy JÓ személyi edzőt, aki képes neked OKOSAN edzést programozni.

Én heti 3 edzésnapnál továbbra is a teljes testes edzést ajánlom, egy optimalizált programmal (pl. intenzitás nap; volumen nap; deload nap), heti 4 edzésnapnál pedig a felsőtest-alsótest-felsőtest-alsótest felosztást. Ennél jobban szerintem nem fogod tudni kihozni az edzésedből és úgy amblokk a fejlődésedből a maxot.

2022. jún. 5. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szinte mind1. Az egyik ppl, a masik random felosztas a 3.ba meg van egy plusz kar 🤷 Amelyik jobban bejon. Amit szivesen csinalsz azt altalaba jobban odateszed. Bar ha mar vmire 2x edzenek ilyen felosztasba az biztos nem egy ilyen kis izom lenne mint a kar.. max ha nagyon le van maradva kozbe meg 120al nyomok szeriaba. Amugy siman jo a heti 1x 1izomcsoport. En tizeneve igy csinalom kiveve ha vmit fel akarok hozni nagyon.
2022. jún. 5. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
58%

A második hogy lehetnek pocsék? Az egy ppl, semmi gond nincs vele, nyugodtan csináld azt. De ez csak felosztás, nem edzésterv.

Kezdőként ha nem figyelsz a felosztásra, hanem csak lejársz a terembe már attól is fejlődsz..


Nem a felosztáson fog múlni, hanem a progresszív túlterhelésem, regeneráción. Persze ezt egy normális felosztásban kell csinálni, a második teljesen rendben van.

Bár, tanulmányok szerint okosabb döntés heti 2x megdolgoztatni az izomcsoportokat. Én ilyen tekintetben, mivel 3 napot szeretnél menni, teljes test edzést csinálnék, ami azt jelenti, hogy minden izomcsoportra 1 gyakorlat, hétfőn, szerdán és pénteken.

2022. jún. 5. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ki kell kísérletezned magadon, kérdező, hogy neked melyik felosztás válik be legjobban. Van akinek az, ha heti 1x edz meg egy izomcsoportot nagyon hardcore módon, pl. mellere csinál 4-5 gyakorlatot és utána 1 hétig pihenteti, de van akinek az jobb (pl. nekem is), ha minden izmot 2x edz meg egy héten, kevesebb gyakorlattal. Ezért mondják, hogy ne másold a másik edzését, mert nem biztos, hogy neked is működni fog.
2022. jún. 5. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
En pont a hardcoros 1x edzos vagyok. 2x leedzeni mindent nincs idom egy heten. Az ilyen also-felso meg teljestest eselytelen. Adtol konkretan leepulok a mostani edzesekhez kepest. Minimum egy 3 napos osztott de inkabb 4. De mindenkinek mas jon be meg masok a celjai. Probalkozgass
2022. jún. 5. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!