Edzésterv, vagy inkább ösztönös edzés?
Edzésterv, vagy inkább "amihez most kedvem van" rendszer szerint edzel?
A kérdés abból adódik, hogy összeraktam egy szuper gyakorlatsort, viszont ha foglalt a gép/súly, nyilván borul az egész. Azt gondoltam ki, hogy az adott napon, pl: láb napon nem egy előre összeállított gyakorlatsor szerint edzenék, hanem ahogy épp kedvem van, viszont megfelelő intenzitással, nem lazsálva, ugyan úgy működhet, mint egy előre betervezett gyakorlatsor? Illetve ti vezettek edzésnaplót? :)
Terv szerint kell haladni, program szerint. Persze nyilván attól függ, mi a cél. Ha csak mozogni szeretnénk, egészséget megőrizni szeretnénk, kikapcsolódni szeretnék, akkor tökéletes az "amihez most kedvem van" attitűd. Én is sokszor gondolkozom rajta, hogy be kéne iktatnom egy-egy deload hetet, mint a nagyok, de én nagyon eredményorientált ember vagyok sajnos.
Ha viszont komolyabbak a céljaid, szeretnél ténylegesen egyről a kettőre jutni, szeretnél hosszútávon fejlődni, szeretnél komolyabban erősödni, komolyabban izmosodni, akkor fog kelleni egy konkrét terv. Nem véletlenül edz minden valamire való atléta tréning program szerint.
Azért szerintem vagyunk pár százezren, akik nem otthom edzenek, mégis képesek tartani egy tervet. Én az első két évben semmi nem csináltam néhány alapgyakorlatokon kívül. Csak guggoltam, felhúztam, fekvenyomtam és guggoltam. Ergo mindig vagy a keretben voltam, vagy a fekpadon, vagy az állványon, amik köztudott, hogy mindig foglaltak egy teremben. Mégis tudtam tartani a tervet.
Ha fekvenyomás után scott-bicepsz jön, de hárman állnak sorba, akkor kiveszel két kézisúlyzót és nyomod azzal. A bicepszezés pont a leginkább mindegy gyakorlat. Valójában tök mindegy, hogy mivel csinálod, pláne naturál hobbigyúrósként, pláne kezdőként. Azzal egyébként sincs baj, ha egy adott gyakorlat után nem tudod csinálni a következőt, mert foglalt a gép vagy bármi. Kihagyod, aztán majd visszatérsz. Előfordul.
A gond akkor van, ha maga a terv szar (vagy nincs is) és vállvonogatás után jön a karhajlítás, utána a hasprés, utána a lábtoló, utána az evezés, utána a koponyatörő, utána a tárogatás. Ha valakinek így néz ki az edzése, az nyilván nem biztos, hogy olyan nagy fejlődésre számíthat.
Hát ebben az ösztönös edzésben nem hiszek. Hogyan biztosítod a növekvő terhelést, ha nem tudod, miből mennyit csináltál előző alkalommal?
Nekem a teremben az esetek kb. 70%-ában sikerül egy az egyben tartanom a tervet. Kb. az esetek 25%-ában, ha egy gép foglalt, amikor az jönne, akkor simán átvariálom a sorrendet. Abban az 5%-ban, amikor meg egy négy fős csoport befoglal egy órára egy gépet, akkor meg használok másik, hasonló gépet vagy szabadsúlyos gyakorlatot.
Én általában emlékszek rá mit milyen súllyal csinálok, meg arra is, hogy mennyit fejlődtem.
Szépen összeraktam az edzéstervemet és csak apró változtatásokat szoktam rajta csinálni ha mondjuk egy adott testrészemnek több regenerációra van szüksége.
De az hogy azt csinálom amihez kedvem van az nem működik. Edzőterembe nem relaxálni megyek hanem edzeni, ami nem mindig kellemes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!