A jó reggelt és a hiperhajlítás közt van különbség? Kb ugyan az a mozdulat
A hiper közben kihomorítasz és a felső ponton a legnehezebb amikor homorú a gerincoszlop, a porckorongok enyhén előre nyílnak.
A jó reggeltnél előredőlsz, tehát pont fordított a mozdulat, a bedőlt testhelyzetnél a legnehezebb és ebben a szakaszban nyílnak meg hátrafelé a porckorongok.
Aztán lényegi különbség, hogy a hiperhajlítás gyakorlatilag veszélytelen és nagyon egészséges gyakorlat. A jó reggelt pedig talán a legőrültebb és legbaleset veszélyesebb testépítő gyakorlat, ami természet ellenes is.
A mozdulat kb. ugyanaz, de a gyakorlat nem. Ezek mind zárt láncú gyakorlatok, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a rögzített alsótesthez képest mozdul el a felsőtest. Ez azért fontos, mert ez azt is jelenti, hogy a felsőtest egy emelőként fog működni, annak a talajhoz viszonyított relatív helyzete határozza meg a megvalósuló nyomatékot. A jó reggeltnél (de igazából minden más gyakorlatnál is amit állva végzel) akkor a legnagyobb a nyomaték, amikor az emelő párhuzamos a talajra (tehát merőleges a gravitációval), leegyszerítve: minél jobban előredőlsz, annál nagyobb lesz. Ahogy jössz föl a pozitív szakaszban, úgy pedig egyre kisebb lesz a nyomaték és a felső ponton, amikor egyenesen állsz, akkor ott már nem sok nyomaték fog keletkezni. A hiperhajlításnál különválasztanám a 45 fokos és a vízszintes hiperhajlítót. A vízszintesnél ez a görbe, pont ellentétes lesz, mint a jó reggeltnél: a felső ponton van nagy nyomaték, és ahogy mész le a negatív szakaszban, úgy egyre csökken. Ezzel szemben a 45 fokos hiperhajlításnál folyamatosan van egy relatíve magas nyomaték és a mozgástartomány közepén a legmagasabb (amikor a felsőtest párhuzamos a talajjal).
Ennek gyakorlati szempontból a jelentősége, hogy a jóreggelt az inkább egy "overload" jellegű gyakorlat, nem arra való, hogy "érezd" (bár a feszülést a hajlítóban fogod), bedurranjon a segged, meg feszítgesd még a felső ponton (mint csajoknál látható néha guggolásnál), hanem arra, hogy egy nagy teherrel (itt ez nem a súlyra vonatkozik, a rúdon lehet, hogy nem lesz sok súly, mert nagy az erőkar), megnyújtsd az izmot. Eközben pedig a gerincmerevítők állóképességét is fejleszted nagyobb súlyok alatt. Azért írtam,hogy "kb ugyanaz" a mozdulat, mert jóreggeltnél egy olyan különbség is van, hogy szabadon tudod mozgatni a térdedet. Minél egyenesebb a térd, annál inkább a hajlítón lesz a hangsúly, és minél hajlítottabb helyzetben van a térd, ez annál jobban áttevődik a farizomra.
A hiperhajlításnál a vízszintes akkor jó, ha célzottan a véghelyzetet akarod erősíteni. A 45 fokos hiperhajlításnál folyamatos feszülés alatt lesz az izom, és mivel a felső ponton is szükség van izommunkára, ezért elég jól lehet érezni (+ bedurranni), emellett egy viszonylag nagy mozgástartományt tudsz elérni, tehát elég jól meg is tudod nyújtani még az izmokat. Ezek, plusz az, hogy rögzített a térded (a jó reggelttel ellentétben) mind arra kényszerítenek, hogy kevesebb külső terhet tudj használni. Ezért azt mondanám, hogy ennél a gyakorlatnál van a legelőnyösebb arányban a stimuláció a regenerációs költségekkel és ebből tudod elvégezni a legnagyobb volument, ergo ez a legtestépítő-barátabb választás ezek közül.
Érdekes
Louie Simmons szerint a jó reggelt a legjobb kiegészítő gyakorlat a guggoláshoz és felhúzáshoz, akár helyettesítheti is
#4
Ő kifejezetten a ruhás erőemelő versenyzéssel és versenyzőkkel foglalkozik.
#6
Szerintem nem.
Akkor már inkább csinálj GHR padon variációkat, ha van rá lehetőséged. Kitűnő combhajlítókra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!