Jól csinálom? 18f
1. fehérje = protein
2. de a fehérje építi fel az izmot attól leszel izmos (megfelelő edzés mellett)
3. a 2 g fehérje felesleges
4. nem ezzel nem fogsz hízni
A hírességekkel teletűzdelt tejbajuszos reklámok mind azt sugallják, hogy a tej jó nekünk, gazdag fehérje, kalcium és vitaminforrás. Amit a tejipar elfelejt hozzátenni az az, hogy mennyiféle veszély leselkedik ránk egy ártalmatlannak tűnő pohár fehér tejben. A tejes bajusz valójában egy krémes nyálka réteg, élő baktériumokkal és gennyel.
A Johns Hopkins kórház korábbi gyermekosztály vezetője, Dr Frank Oski, könyvet is írt arról, hogy a tej mennyire ártalmas. A gyermekek minden második egészségügyi problémájáért a hormonokkal teli kereskedelmi tejet teszi felelőssé. Hat éves kor alatti gyerekek fülgyulladását a tej indukálja, és a tej fogyasztása az első számú oka a csecsemők vashiányos vérszegénységének- állítja az American Association of Pediatrics, az Amerikai Gyerekgyógyászok Szövetsége.
A tej még faji kérdés is. Az afro-amerikaiak közel 90 százalékából és a legtöbb latin, ázsiai és dél-európaiból hiányoznak: a laktóz (tejcukor) megemésztéséhez szükséges gének. A tejipar válasza klasszikus: az általuk indított új kampány azzal érvel, hogy a “nem-fehérek” képesek megemészteni a tejet, ha a nap folyamán kis kortyokban fogyasztják. Persze egy virágzó iparág alapult a laktóz- intolerancia kezelésére, amelynek bevétele évente 450.000.000 USD.
A laktóz intolerancia a leggyakoribb “élelmiszer-allergia”, de allergiának hívni ezt a jelenséget annyi, mintha trivializálnánk azt a tényt, hogy a világon a legtöbb ember biológiailag nem képes megemészteni a tejet.
Nincs olyan állat a világon, amely tehéntejet iszik. A kisborjú sem teszi többé, az elválasztás után. Az embernek miért lenne rá szüksége? A néhai Dr. Benjamin Spock, a gyermekgondozás atyja is felszólalt az ellen, hogy a gyermekeket “tehéntej ragasztó”-val itassák, mondván, hogy vérszegénységet, allergiát, cukorbetegséget okozhat és hosszú távon elhízáshoz és szívbetegséghez vezethet.
A sokat magasztalt tejfehérjéből a legtöbbet a kazein tejfehérje tartalmazza, ami a kereskedelmi ragasztó nyersanyaga is. Emészthetetlen, ráragad a bél falára és blokkolja a tápanyagok felszívódását.
Ahogy korábban hallottuk, a tej: “Élet, Erő, Egészség”
És főleg a növésben lévő gyerekeknek milyen jó, hogy a tejben sok a kalcium. Nos, ezek az állítások mára már kártyavárként omlanak össze. Harvard tanulmányok bemutatták, hogy a tej fogyasztásával egyenes arányban nő a csontritkulás és csonttörés veszélye. Hiába is, aki nem eszik zöld leveles zöldségeket, az kalciumhiányos lesz. A csontritkulás azért fokozott a sok tejterméket fogyasztóknál, mert a túlzott fehérjefogyasztás kioldja a kalciumot a csontokból. Igaz ez általában minden állati fehérjére.
Egy vizsgálat szerint az állati fehérjéket fogyasztó nők körében majdnem négyszer gyakoribb volt a csonttörés, mint a vegetáriánusok között. A teljes tej szárazanyagának 55 százaléka telített zsírnak minősül. Ennyi zsír és fehérje nem feltétlenül kell az emberi szervezetnek, főleg nem a szívnek és az ereknek.
Dr. Robert Cohen egy non-profit tejipar ellenes szervezet alapítója, azt állítja, hogy az asztmás halálesetek számában bekövetkezett drámai 52 százalékos növekedés New York-ban kisiskolásoknál egybeesett a többlet tej, sajt, vaj iskolai reggeli és ebéd programok bevezetésével.
Van is egy közvetlen kapcsolat a tejfogyasztás és a prosztatarák között is, afro-amerikaiak körében, akiknél ez a betegség fordul elő a legmagasabb arányban. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a férfiak, akik naponta három vagy több pohár teljes tejet ittak, nagyobb eséllyel lettek prosztatarákosak, mint azok, akik egyáltalán nem ittak tejet.
Európában ugyan tiltott a tejelő szarvasmarhák növekedési hormonnal való kezelése -, de a tehenek betegség esetén, (pl. tőgyfertőzés) szoktak kapni szintetikus antibiotikumokat. Az antibiotikumok pedig megjelennek a tejben is, tovább feszítve az emberi ellenálló-képesség határait.
Eljött az az idő, amikor a tejiparnak is szembe kell néznie azzal a fajta vizsgálattal, amivel manapság a dohányipari vállalatok szembesülnek. Eközben érdemes pillantást vetnünk a tiszta házi tej fogyasztásának előnyeire.
Nemzedékek nőttek fel úgy, hogy valóban triviális, a legkisebbek által is ismert dolog volt az, hogy a tej táplálkozásunk egyik elengedhetetlen összetevője. Az anyukák literszám öntötték gyermekeikbe a tejet, mondván, hogy az nagyszerű kalciumbomba, vagyis aki sok tejet iszik, annak jóval erősebb lesz a csontozata. Ennél nagyobbat nem is tévedhettek volna, igaz, ez nem az ő hibájuk, hiszen mint mindenki más, aki nem volt tisztában a valódi tényekkel, csupán meg volt vezetve, be lett csapva…
Az úgynevezett gyári tej semmiféle kalciumot nem tartalmaz, ezért aztán egyáltalán nem járul hozzá a csontok erősítéséhez. Éppen ellenkezőleg! A nagy helyzet az, hogy ez az állati fehérjében gazdag anyag éppen hogy kivonja a kalciumot a csontokból! Mi ennek a következménye? Tartós tejfogyasztás esetén könnyen előfordulhat, hogy már gyermekkorban létrejöhet egy súlyos kalciumhiányos állapot, a csontok gyengévé, törékennyé válnak, sőt, akár kóros csontritkulás is kialakulhat! Ezekre a következtetésekre nem valamiféle tejgyűlölő szövetség jutott, hanem komoly tudományos vizsgálatok, amiket aztán a Harvardi Egyetem erre a feladatra verbuvált tudóscsoportja publikált egy tanulmány formájában.
Megdöbbentő lehet azt olvasni, hogy a tej többet árt gyermekeinknek, mint használ. Azonban nem csupán arról van szó, hogy innentől kezdve óvjuk csemetéinket – és persze saját magunkat is – a kereskedelmi forgalomban kapható tej fogyasztásától, mert könnyedén a csontjaink bánhatják egészségesnek hitt táplálkozási szokásainkat. A tej szabályos méregnek számít, ami a szervezetünkbe jutva számos, egyéb betegséget okozhat. Orvosok egy csoportja szerint a rendszeres tejfogyasztás olyan nagyszerű eredményekhez vezethet, mint a kóros vérszegénység, emésztési zavarok, asztma, prosztatarák, vagy a migrén. A kísérlet során éveken keresztül figyeltek meg embereket, akik egyáltalán nem fogyasztottak tejet, illetve egy másik csoportot, amely tagjai viszont rendszeres fogyasztóknak számítottak. A vizsgálatok kimutatták, hogy az utóbbi körbe tartozóknál jóval gyakoribbak az imént említett megbetegedések.
De miért éppen a kereskedelmi forgalomban kapható tej az, ami ilyen súlyos módon rombolja le a szervezetünket? A válasz roppant egyszerű: Azért, mert a feldolgozás során olyan mennyiségű egyéb szerekkel, hormon-készítményekkel turbózzák fel sokak kedvenc reggeli italát, amik így, egyfajta koktélt alkotva mindenféle hatással vannak testünkre, csak éppen jótékony módon nem. Az egyik ilyen rendkívül kedves kis kiegészítő a kazein, ami egyébként a legtöbb ragasztó egyik fontos alapanyaga. A kazein a bélrendszerünkben is úgy viselkedik, mint amikor rákenjük egy felületre ragasztóként. Ráragad a bélfalra, nem mellékesen emészthetetlen az emberi gyomor számára, és puszta jelenlétével képes blokkolni a tápanyagok felszívódását. Fontos, hogy tudják! Az összes, a boltokban kapható tejben van kazein, aminek révén ez az innivalónak titulált méreg lassú, de biztos munkával teszi tönkre a szervezetünket.
És ha már az emészthetetlenségnél tartunk… Mindenképpen meg kell említenünk egy politikailag kevésbé korrekt, ámbár igaz tényszerűséget, ami ismét csak gondolkodóba ejtheti a kedves tejfogyasztót. A helyzet ugyanis az, hogy az emberiség nagy része genetikus alapon alkalmatlan arra, hogy tejet fogyasszon. Az afro-amerikaiak, a latinok és ázsiaiak csaknem 90%-a esetében ugyanis hiányzik az a gén, ami lehetővé tenné a tejben található laktóz lebontását. Így ők hiába isznak tejet az egészség jegyében, ez az anyag nem tesz mást, csupán átáramlik a testükön, közben jól megterheli a gyomrot, majd szinte teljes egészében távozik. Nem csupán egy szükségtelen stressznek teszik ki a szervezetüket, de még pénz is adnak érte…
Hosszú évtizedek teltek el úgy, hogy a tudomány képviselői nem voltak képesek felfedezni azt az alapvető tényt, hogy a tej roppant káros az egészségre, főleg akkor, ha azt a ma ismert ipari módon állítják elő, mindenféle ragasztó-alapanyagokat, hormonokat és egyéb, kevésbé barátságos adalékokat keverve abba. Azonban mostanra szerencsére fordulni látszik a trend és egyre többen, egyre gyakrabban emelik fel szavukat a tudomány padsoraiból a kereskedelmi forgalomban kapható tejkészítmények fogyasztása ellenében.
A John Hopkins Kórház gyermekosztályának egykori vezetője, Dr. Frank Oski már könyvet is írt ebben a témában és világosan megfogalmazva mondja ki az igazságot. Szerinte a gyári tej rengeteg megbetegedésért felelős és valóságos bűn azt gyermekeknek adni. Meglátása szerint amennyiben hat évesnél fiatalabb gyermekekkel itatjuk ezt az anyagot, úgy számolhatunk olyan betegségek kialakulásával, mint a fülgyulladás, és a vashiányos vérszegénység. Egy másik szakember, Dr. Benjamin Spock szerint a rendszeres tejfogyasztás mindezeken felül még elősegítheti a cukorbetegség, illetve különböző allergiák kialakulását. Ő egyébként csak tehéntej-ragasztóként emlegette ezt az érthetetlen módon népszerű terméket… Dr. Robert Cohen tanulmányában kimutatta, hogy az utóbbi évtizedekben – vagyis amióta a termék propagálása úgy igazán elkezdődött – drámaian megnőtt az elsősorban asztmatikus megbetegedések száma, amik közül rengeteg végződött halálesettel! Cohen azt is megemlíti, hogy riasztó módon emelkedik az iskolákban a gyári tejből kotyvasztott egyéb termékek – margarin, sajt – fogyasztása, így a gyermekek fokozott veszélynek vannak kitéve.
Joggal merülhet fel a kérdés, miszerint ha a könnyen hozzáférhető, olcsó tej fogyasztása nem ajánlott, akkor vajon mivel helyettesíthetnénk kedvenc italunkat? Nos, a kérdés nem egyszerű, hiszen szinte csak jóval drágább pótlékok állnak rendelkezésre, amiknek beszerzése sem pofon egyszerű. A szakértők elsősorban a kókusztejet ajánlják, ami jóval egészségesebb a tehéntejnél. Egy másik alternatíva a rizstej, ami hazánkban még kevésbé hozzáférhető. Mások a kecsketejre esküsznek, főleg amikor a kisgyerekek táplálása kerül szóba, hiszen ez hasonlít a leginkább az anyatejhez. Amint látható, túl sok választásunk nincs, így inkább azt tanácsolnánk, hogy az eddigieknél jóval mértékletesebben, és csak tiszta, őstermelői forrásból szerezzük be ezt az innivalót. A gyári tejet azonban mindenképpen kerüljük!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!