Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Miért gyorsul jobban a lejtőn...

Miért gyorsul jobban a lejtőn a kerékpár, ha nehezebb valaki ül rajta?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Az a kérdés merült fel kerékpáros barátaim körében, hogy gyorsabban gyorsul-e lejtőn ugyanaz a kerékpár, ha nagyobb tömeg ül rajta, és miért? Elvileg a nagyobb tömeg gyorsabban gyorsul, de nem értem as fizikai magyarázatát, mert elvileg ugyan a nagyobb tömegre nagyobb gravitációs erő hat, de nagyobb tömegre is hat, ebből én arra következtetnék, hogy a gyorsulás emiatt független a tömegtől, csakúgy, mint szabadesés esetén. Ti mit gondoltok?

2015. júl. 9. 16:58
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
így van, ahogy 71% mondja, gyorsulás szorozva tömeggel ebből megkapod a gyorsító erőt... nem kell felpontozni 100%-ra az elsőt... ez nem szabadesés itt nem beszélünk gravitációs gyorsulásról...
2015. júl. 11. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A fizikaórán tanult "tömegtől függetlenül egyformán gyorsulnak" dolog akkor érvényes, ha csak a gravitációs erő vagy más, a tömeggel lineáris erők hatnak a rendszerben. Ilyen a szabadesés vagy a közegellenállás nélküli (de akár súrlódásos, akár súrlódásmentes) lejtőn lecsúszó kicsiny test.


A lejtőn leguruló bicikli abban a lényeges dologban különbözik, hogy egyrészt jelentős a közegellenállása, másrészt kiterjedt és részben forgómozgást is végez. A forgómozgástól tekintsünk el, a fő különbséget a közegellenállás adja: ez az erő nem törődik vele, hogy hány kiló vagy, csak azzal, hogy milyen a kiterjedésed és milyen gyorsan mész. A kövér és a sovány biciklistát lényegében ugyanakkora közegellenállás lassítja a lejtőn, de a kövéret nagyobb gravitációs erő gyorsítja, így gyorsabban fog legurulni.

2015. júl. 12. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Az előző válaszra reagálnék:

Az okok leírását el tudom fogadni, de úgy látom, rossz a következtetés. Valóban, ahogy 71% is írta, hogy a közegellenállás a meghatározó nem légüres térben. Ugyanis attól eltekintve a nagyobb tömegű biciklista egyenlő mértékben gyorsul, mint a kisebb tömegű a szabadesés mintájára. Azért lehet a szabadeséshez hasonlítani, mert csak egy adott szögben tér el a gyorsulás iránya ill. a surlódási erő nagysága egyenesen arányos a tömeggel. Tehát a különböző tömegű biciklisták egyformán gyorsulnak (a=F/m, ahol F = Fg x cos alpha - Fsur). A különbség tényleg ott lép fel, ahogyan 71% írta, hogy mivel a fellépő közegellenállási erő közel mindkét biciklista esetében ugyanakkora, ez az erő a kisebb tömegű biciklista gyorsulását csökkenti nagyobb mértékben az a = F/m képlet alapján. Szerintem ez az ésszerű magyarázat a kérdésemre. Köszönöm a célravezető válaszokat!

2015. júl. 13. 11:20
 14/15 anonim ***** válasza:
Amikor en a futar haverjaimmal tekerek, Ok 60-70kilosak, en boven 100 felett vagyok, szoval azert gurulok gyorsabban naluk, mert lenyegesen jobb a bringam ... teljesen masok a csapagyaim ... es valoban, lenyegesen gyorsabban es hosszabban gurulok.
2015. júl. 13. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
örülünk, hogy megragadtad a lényeget :D
2015. júl. 13. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!