Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Mire kell figyelnie egy kezdő...

Mire kell figyelnie egy kezdő kerékpárosnak a budapesti forgalomban?

Figyelt kérdés

Most tervezek biciklit venni, és ha már itt tartunk, szeretnék segítséget kérni, hogy milyen bicajt ajánlotok sima városi közlekedéshez. Terepen nagyon ritkán mennék vele, de előfordulhat.

Mire kell vigyázni a forgalomban? Hogy tudom elkerülni a vérparaszt autósokkal a konfliktust (nem vagyok egy harcikakas jellem)?

Ahol nincs kerékpár út, ott hol érdemes tekerni?


2022. máj. 16. 10:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Feltételezem, hogy nincs sok előzetes tapasztalatod... Kezdésnek mindenképpen azt ajánlanám, hogy kerékpárutakon, biciklisávon kezdd a hozzászokást a városi közlekedéshez.

Tény, hogy sok autós nincs a helyzet magaslatán, de azért ne így indulj neki, hogy "vérparaszt" autósokkal fogsz találkozni kizárólag... T.k. azért is, mert az autósok nagyrésze bicajozik is....


Van KRESZ vizsgád? Mennyire ismered a szabályokat?

Mellékutcákban tekerj, ahol nincs kerékpárút. De ott meg nagyon vigyáznod kell a jobbkézszabályos utcákra.



A bicajt illetően: a sima városi közlekedéshez jó lehet az ún. városi bicaj. De arra sem árt gondolni, hogy esetleg később annyira megszereted a bicajozást, hogy már mennél vele kirándulni is. Nem feltétlenül erdőbe-terepre, de pl. murvás utakra...

Tehát ilyen szempontból egy trekking bicaj is jó választás.


Aztán: a városotokban mennyire sík a terep? Ha hegyes-völgyes, akkor mindenképpen váltós bicajt válassz.


Mennyi pénzt szánsz rá?

2022. máj. 16. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Autósként azt mondom, az a legfontosabb, hogy legyél látható! (Ezektől a "fekvő" kerékpároktól frászt kapok, mert nem látom őket a visszapillantó tükörben). Ha lehet, igyekezz az út szélén menni. És vedd figyelembe, hogy az éppen kanyarodó autós a kanyarodás közepén nem fog látni, tehát ha épp akkor érsz a kereszteződésbe, akkor legyél extra óvatos!
2022. máj. 16. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

1-es, kb. olyan 250-300 körül gondoltam.

2022. máj. 16. 11:48
 4/15 anonim ***** válasza:

#3: köszi.


Ennyiért szerintem már fogsz kapni olyan bicajt, ami jó lesz neked...


A szomszédos kérdés alatt épp javasoltunk Merida-t, vagy KTM-et...

2022. máj. 16. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
A rákanyarodás a legveszélyesebb, pláne járdán vezetett bicajútnál.
2022. máj. 16. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

A legfontosabb, hogy szabályosan közlekedj! A piros lámpa nem ajánlás.

Forgalomban számolj a holttérrel!

Ha úttesten mész, akkor próbáld felvenni a forgalom ritmusát! Tehát hiába van a Margit-hídon >> jelzés, ha csak 5 km/h-val tudsz feltekerni a hídra, akkor menj a bringaúton.

Viszont, ha 30 km/-val mész fel a hídra, akkor az úttestet válaszd!


Mivel Budapest fele hegység és erdő, ezért csakis montit vennék, ha csak egy bringában gondolkoznék.

2022. máj. 16. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Leginkább azt ne felejtsd el, hogy a járművezetők közül a bringás a tápláléklánc legalján van.

És elsőbbsége annak van, akinek megadják. Az erkölcsi fölény nem annyira mutatós egy autó szélvédőjére kenődve, vagy a kerekei alatt.

2022. máj. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Amit autósként ajánlani tudok, az az, hogy figyelj nagyon minden olyan helyzetre, amikor az autós nem lát. A rákanyarodást már többen említették, de ilyen a parkolóhelyről kitolatás, vagy ami a non plus ultra, ha bekanyarodsz menetiránnyal szemben egyirányú utcába. Tudom, hogy szabályos, de akkor is nagyon veszélyes, főleg az elején, amikor még éppen hogy meglátnak (de egyébként ez bármely szakaszon nagyon zavaró)! Amitől én még autósként frászt kapok, ha piros lámpánál előremennek a kerékpárosok, mert elinduláskor úgyis előzni kell őket (ha van hely). Inkább ne menj előre (tudom, mehetnél), és hagyd elmenni az autókat. (Persze, nem olyan helyen, ahol egyhuzamban mennek, tudom, neked is haladnod kell, hanem ott, ahol 2-3 autó vár csak a zöld jelzésre.) És ha van kerékpárút, akkor kérlek, használd!
2022. máj. 16. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Jogosítványod van? Sokat segít. Ha nincs, akkor (is) eleinte csak mellékutakon közlekedj!

Én mindenképp váltós bicajt ajánlok, 5-6 sebességet még síkon, városban is ki lehet használni, ha meg kisebb emelkedők is vannak, pláne.

Én városi bringát használok (6 sebességes), de szoktam kavicsos úton, földúton és kisebb-nagyobb dombokon is menni (túráztam is sokat vele, de azért nem erre való), ezért a következő választásom valószínűleg trekking lesz. Montit nem szeretem, nekem kényelmetlen, de ez megszokás kérdése.

2022. máj. 16. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Huhh, kemény lesz az első pár hónap. :) Tudom, ez szabálytalan és rohadtul nem illik, és amúgy nagyon ellene vagyok, én magam már sosem csinálom... De amikor én elkezdtem a városban tekerni (nem volt jogsim), egy barátom azt javasolta, hogy ha nagyon nem érzem magam biztonságban, és nem egyértelmű számomra egy szitu, kezdetben inkább menjek fel a járdára, inkább mint hogy elbénázzak valamit és baleset legyen.... Persze nyilván gyökkettővel.


Mindenképp ismerkedj meg a KRESZ-el, nekem nagyon sokat segítette a Kerékpáros Klub kiadványa, rendesen bemagoltam mielőtt először elindultam a városban. :) Innen le tudod tölteni: [link] Ha tisztában vagy a KRESZ-el, az önbizalmad is nagyobb lesz, ami nagyon fontos ahhoz hogy később jól tudj haladni a forgalommal.


Illetve látom, hogy írta valaki autósként, hogy ne menj fel a pirosnál az autók elé. De menj. Lehet ez nekik zavaróbb, de neked sokkal tisztább utad lesz, sokkal egyszerűbb lesz úgy elnidulnod, hogy nem autók álnnak körbe és nem fogják az arcodba püfögni a mérgező gázaikat. A helyet meg így is úgyis meg kell adniuk neked a jobbjukon. Nem véletlenül van így ez a szabály.


Nagyon figyelj a jobb oldaladon parkoló autókra! Rám egyszer rámynitottak egy kocsiajtót és hát nem volt kellemes... De mindig légy résen mikor elmész mellettük. KRESZ szerint nekik kell figyelmesen nyitni az ajtót, elvileg végigszáguldhatnál mellettük, de ezt a hajadra kenheted ha már eltört a kulccsontod. :/


Illetve amire én nagyon rá vagyoko parázva (bár lehet hogy túlzás), hogy soha nem megyek be busz mellé. Maximum ha egy helyben áll és látom, hogy még nem akar indulni. Nagyon nagy a holtterük, pikk-pakk kilpaíthat ha nem vesz észre. :/


Meg persze ne feledd, csak akkor van elsőbbséged, ha megadják, ezt már írták többen is. Mindig legyél résen, én is minden saroknál lassítok kicsit még akkor is ha főúton megyek, ha nem így tennék lehet már nem is élnék, mert sajnos sokan nem figyelnek ránk eléggé. :( Amúgy az autósok többsége tök normális, előzékenyek, esőben pl egy csomószor elengednek ott ahol nem is kéne nekik. Csak egy minimális százalákuk hülye.... Szóval ne abból indulj ki hogy az autósok vérparasztok. :) Csak sajnos vannak köztük azok is, mint a birngások közt is.

2022. máj. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!