Aikido-ba vannak ütéstechnikák?
Van tsuki, shomen uchi, yokomen uchi.
Az első azonos a karate-ban használt egyenes ütéssel. A második egyenes vágás fej fölül előre, a harmadik haránt irányú vágás, szintén fej fölül. Szabad kézzel ezeket használjuk, főként.
Gyakran használunk atemi-t. Ezek főleg zavarásra valók, de célozhatsz velük nyomáspontokat is. Egyesek csak fájdalmasak, mások veszélyesek is.
Vágástechnikát (ill. szúrást) még fel lehet szedni az eszközös gyakorlatokból (rövid bot, fakard, fakés), ezek mintájára használjuk a pusztakazes vágásokat is.
Én például thai boxoltam 4 évet, lementem egy ökölvívó edzésre, olyan gyerek agyalt meg aki csak másfél éve bokszol. Ennyi erővel thai boxon sem tanultunk meg ütni. Viszont megtetszett az aikido, volt meglátogatni egy edzést. Tetszenek ezek gáncsolások és dobástechnikák. Csak kíváncsiságból kérdeztem meg, hogy vannak-e benne ütések. Szóval ezek szerint vannak. A karate ütéseket pedig hagyjuk, mert másfél évet kyokushin karatéztam, 2 évet shaolin kung-fuztam, hát....eléggé megmosolyogtató azok az ütések is, mind karatén, mind kung-fun.
Inkább az aikido-t kezdeném el és csinálnám komolyabban, mindig is tetszett nekem az aikido, de sosem volt lehetőségem ilyen edzésekre járni, de most megadatott. Éppen ezért el is fogom kezdeni.
Aikidóval kapcsolatban szívesen elfogadok jó tanácsokat,olyanoktól akik tapasztaltabbak aikidóban. Fikázók kíméljenek!
Csak kérdeztem, hogy van-e benne rúgás, szintén kíváncsiságból. Nem ez alapján fogom eldönteni, hogy aikidózok-e vagy sem. Ha netán nem oktatják az aikidón a rúgást hát istenem, akkor nem. Igazából engem a dobások, elvezetések, leszerelések és gáncsolások érdekelnek.
Amúgy egy jó mesternél körülbelül mennyi idő elsajátítani az alapokat úgy hogy az hatékony legyen és használható?
Ne érts félre, nem türelmetlen vagyok és nem is akarom elsietni a dolgokat, csak nincs még tapasztalatom sem nagy rálátásom az aikido-ra nézve.
Amúgy ju-jitsuzni nem akarnék amúgy sem, mert ott van földharc (utcán pedig a a betonon nem jó hemperegni szerintem), ezzel nem azt akarom mondani, hogy rossz a földharc, csak nekem a ju-jitsu nem jön be. Az aikido viszont tetszik.
Az alapozás alapozása kb. fél év, ekkor ismered meg az alaptechnikák vázát. Hogy haladó szintre meddig jutsz el, egyéntől függ. Senpai egyszer azt mondta nekem, hogy 1. danig végig alapozás zajlik. Jobban belegondolva, igaza van. Heti mondjuk két edzéssel (a legtöbb városban ennyire van lehetőség, hacsak nem szervezel le informális edzést a haverokkal) kb. 8-10 év shodanig. A szükséges időben nem is inkább a mester, hanem a vizsgarendszer és a kivárási idő jelent korlátot. Ha nagyobb fokozatra évente egyszer lehet vizsgázni, akkor nemigen fogsz tudni abból lefaragni, mert 1. nem lesz vizsgalehetőség, 2. nem lesz meg a fokozatra a kivárási időd. De ez természetesen csak a fokozatra jelent korlátozást, nem a tudásodra. Használható tudást hamarabb is össze lehet szedni, ha jó a mester, és szorgalmas vagy.
Rúgás főleg mae geri van, legalábbis azokon a helyeken, ahol eddig voltam.
Az ütésekkel/vágásokkal valóban nem fogsz téglát törni, legalábbis valószínűtlennek tartom a dolgot. De ez csak az én véleményem. Azonban, ha mondjuk adsz egy jo-t (vagy partfisnyelet, egyre megy) az uke-nak, már változik a szitu. Avval már kórházba lehet küldeni az embert. Miután a technikák egy része fegyver elleni küzdelemből ered, a puszta kezes vágások inkább a fegyveres támadást szimulálják, mint mondjuk a kyo pusztakezes vágásait. Valóban sokszor mondják, hogy az aikido támadásai nem realisztikusak. Amíg mondjuk az ember kezébe nem adunk egy széket. A vicces az, hogy a kézmozdulat ilyenkor szinte azonos a pusztakezes vágással, jóllehet a távolság változik (mondjuk ez elég fontos tényező az egyenletben).
Az engedékeny uke-munkáról megoszlanak a vélemények. Nekem az a tapasztalatom, hogy az uke munkáját a tori szintjéhez kell igazítani. Kezdő torival fölösleges erős támadást használni, mert a tori nem ismeri elég jól a mozdulatokat hozzá. Kezdő szinten ezért inkább lemegy az uke önszántából, csak a mozdulat csontváza rögzüljön jól a toriban. Saját bőrömön tapasztaltam. Nem végzem jól a dolgom, ha egy kohai-tól olyat kérek, amihez nincs elég tudása. Szerintem. Haladóbb szintűvel az uke már veheti komolyabbra a figurát - szerintem, annál is inkább, mert magas szintű torinak nem segítünk avval, ha szándékosan lefekszünk a földre. Onnantól az esések már tényleg kontratechnikák a feszítésekre, hogy az ízületet megkíméljük.
Elnézést kérek, nem akarok vitatkozni, abból elegem van. A véleményünk amúgy is különbözhet, nemde? ^^
Köszönöm a válaszokat!
Annyit hozzáfűznék még, hogy sokan a judo-t hatékonynak tartják. Na most aikido edzésen is van ilyen, hogy csípődobás....stb. Voltam megnézni pár edzést. (judo-zni nem akarok egyáltalán csak unokatesóm edzését néztem meg, és összehasonlítottam azokkal az aikido edzésekkel amiket szintén megnéztem, sok technika ugyanaz volt).
Éppen ezért nem értem, hogy ha sok technika ugyanaz, ráadásul a judo, csak egy sport sok szabállyal, az aikido pedig egy harcművészet, ahol nincs szabály, ráadásul vannak ütések is pluszba benne. Akkor az aikido miért is nem hatékony??? Szerintem igenis hatékony harcművészet az aikido!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!