26 eves vok 170cm kb75kg, meg nem tanultam kuzdosportot sem harcmuveszetet, de szeretnek vmit amivel meg tom magam vedeni, rossz helyen lakom nem a legjobb kornyek, szerintetek, mit ajanlanatok?
Of
Mit ajánlok? Egy internetes fórumot vagy egy összejövetelt tekints nyilvános megjelenésnek, és az alapján viselkedj. Még, ha nincs is ékezet a billentyűzeteden hanyagold a -vok-, -vmit- és hasonló rövidítéseket, az emberek hajlamosan megítélni a helyesírás alapján. Én sem vagyok mestere, de ha nyilvánosságra hozom valamilyen mondandóm, kérdésem igyekszek a lehető legkevesebb hibával megtenni. Ez volt a napi általános jó tanácsom.
On
Amit a témával kapcsolatban tudok mondani egy jó harcművészeti képzéssel jársz legjobban ez lehet jujutsu, kung fu stílusok stb. Ami a probléma elég kevés a jó edzés M.o-n amit kezdőként nehéz kiszűrni. Nézz szét a lakóhelyeden és szaglászd körbe az edzéseket, például rá kérdezhetsz mi a célja ennek a harcművészetnek. Ha a sablon dolgokon túl, hogy hatékonyan megvédheted magad meg hasonlók olyanokról kezd beszélni, hogy élet halál harc, túlélés stb akkor az egy jó jel, ha marad a sablon dumánál és semmi újat nem tudsz meg az adott dolog gyökereiről az egy rossz jel. A másik a külföldi kapcsolatokról kérdezd, ha jár rendszeresen néhány elismert külföldi mester aki minimum magán tanítványa egy Japán/Kínai mesternek akkor az még jobb.
Budapest jó,ott van minden.
A legjobb a Jeet Kune Do és Kali/Eskrima késharc kombo.Ha ez nem,akk jó még a Ju Jitsu,a Ninjutsu,a Wing Chun/Tzun Kung Fu,esetleg rendes edzés mellett Krav Maga,Defendo,Aikido.
De ha pesti vagy,akk minden képpen látogass el egy-egy Savate edzésre,ha nem is akarod űzni,kipróbálni mendenképp érdemes.
Kicsit részletezem Carbon barátom írását:
"Budapest jó,ott van minden.
A legjobb a Jeet Kune Do és Kali/Eskrima késharc kombo.Ha ez nem,akk jó még a Ju Jitsu,a Ninjutsu,a Wing Chun/Tzun Kung Fu,esetleg rendes edzés mellett Krav Maga,Defendo,Aikido.
De ha pesti vagy,akk minden képpen látogass el egy-egy Savate edzésre,ha nem is akarod űzni,kipróbálni mendenképp érdemes."
Igaza van, Budapesten szerencséd van, ott van minden ami létezik...
Jeet Kune Do-t Bruce Lee fejlesztette ki, sajnos nem maradt meg mint különálló ágazat igazából, mert Bruce meghalt, a 2 tanítványa vitte tovább az ágat, ami az évek során tökéletesült, de természetesen sosem lesz olyan amilyen kéne, mert Bruce személyre szabbottan tanított mindenkit. A Jeet Kune Do egy kevert harcművészet, hiszem van benne box, wing tsun/chun stb. Wing Tsun/Chun alapokra épül, ami szerintem az egyik legjob harcművészet, ezt tapasztalaból tudom.
Escrima/Arnis/Kali: Ennek e legnagyobb terjesztője egyben az is, aki a Jeet Kune Do-t terjesztette el a világon, mégpedig Dan Inosanto. Ez az a bot, kés, később a kard, tonfa, karambit stb-re alapozódik.
Ju Jitsu: Nem rossz, sőt... A saját testedet használod ki az ellenfél leterítésére, van benne fantázia, de én nem ezt ajánlanám, elég dobálgatós... Tény, hogy esni megtanulsz!
Ninjutsu: Számomra nagyon össztett, láttam edzést, próbáltam, de túl sok az anyag, ha mindenképp formába akarsz jönni, és minél gyorsabban eljutni egy olyan szintre amivel meg tudod magad védeni, nem ezt keresed.
Wing Tsun/Chun: Shaolinok fejlesztették ki, nagyon régen, azóta fejlődött a stílus több ága van, de az egyik nagymestertől tanult Bruce Lee is, Yip Man-tól. Ez az alapja a Jeet Kune Do-nak. A lényege az, hogy mind1 mekkora ember vagy, szétszeded az ürgét. Egyidejűleg véd, és támad, ami a legjobb amit tehetsz egy önvédelmi szituáció során. Az önvédelemre alapszik, nem kell támadó technikákkal tömni a búrádat, nem fogsz azt tanulni, ez CSAK ÖNVÉDELEM, véleményem szerint a legjobb, ha gyorsan jó szintre akarsz jutni.
Krav Maga/Deffendo: Elnézést kérek attól akit zavar hogy egy kalap alá veszem őket, vannak különbségek, nem is kevés, de én mégis így részletezném. A krav magát egy magyar származású ha jól emlékszek Ju Jitsu mester fejlesztette ki Irakban, a katonák részére, azóta szinte mindenhol ezt tanulják a katonák, különleges alakulatok. Sokat dobnak, csavargatnak, ütnek stb. szal szinte minden ami kell egy bunyó során, ezt tarták a legjobbnak, gyorsan tanulható, fél év alatt nagyon jó szintre eljutsz. A Deffendo az kicsit brutálisabb, voltam edzésen, és ilyen "megöllek" stílusa van az ágnak egy kicsit, elkapod és végzel vele konkrétan nekem ez jött le, elég durva, ez se rossz, ha ezt kitanulod, vagy a kettő közül akármelyiket, nem lesz gond még 2v1-be se..
Aikido: Édes apám 2 danos, tehát tudnék róla mesélni :) Elég legyen annyi, hogy Steven Segal is ezt csinálja, persze az csak film, de hidd el, ezt élőbe is meg lehet csinálni... Az Aikido az a sítlus, amikor ha hozzád érnek, vagy nyúlnak feléd, már a földön fekszik, vagy éppen a levegőbe röpteted. Semmi durva testi erőt nem követel ez az ág, ami meg kell az kialakul magától. Edzésen megtanulsz tanto, bo, és katanával küzdeni. (kés, bot, kard).
Savate: Francia box, nem lehet hasonlítani sok ághoz, szerintem leginkább az amerikai boxra, és a kick box-ra hasonlít, ütnek mint a boxolók, és nagyon tudnak rúgni is, tehát ez inkább fájteresebb stílus önvédelem képpen.
Én is csak azt tudom ajánlani, hogy menny el minden edzésre, és nézz körül mindenhol, állj is be, ne csak nézd, ez nagyon fontos! Továbbá tudom még ajánlani: Kempo, Thai jutsu, Thai box
Ezeket is nézd meg bátran, és válassz!
Csak néhány javítás:
A Wing Tsun-t nem ismerik külföldön.Csak a Wing Chun-t és a Wing Tzun-t.A Wing Chun az eredeti,ezt tanulta Bruce Lee,ezt tanította Yip Man.A Tsun-t Máday Zoltán találta ki,nagyjából ugyanaz,mint a Chun,de szarabb az oktatás színvonala,mivel Máday eléggé pénzhajhász volt,amit a tanultabb mesterek megelégeltek és kiszáltak,ezér MZ-nek képzetlenebb mestereket kell alkalmaznia,ezért sem javasoltam.A Tzun-t pedig egy amerikai alapította,ami halál ugyan az,mint a Chun,csak jóval több a sparring,sztem ezért ez is a legjobb.
A Krav Magát valóban egy magyar származású zsidó férfi találta ki,azt nem tom,h Ju Jitsu mester volt-e,de Izraelben,nem Irakban tette.
Ha jól tudom az Aikido-sok nem is igazán a Katanával való vívást (shinkendo),hanem leginkább a kardkirántás művészetét gyakorolják (aszem ez az Iaido).
Igen Carbon, itthon talán gyakoribb a iaido. Azt is akkor szokták nagyobb hangsúllyal, legalábbis tudtommal, ha a mester tanult iaidot (itthon van pár ilyen ember, néhányan még jodot is használnak).
Hagyományosan a fegyveres technikákat a pusztakezes technikák néhány jellegzetességének hangsúlyozására használják. A többi a helyi mestertől függ. De ha rosszul tudom, nyugodtan javítsátok ki. ^^
Ha már a javításoknál tartunk:
"Sokat dobnak, csavargatnak, ütnek stb. szal szinte minden ami kell egy bunyó során, ezt tarták a legjobbnak, gyorsan tanulható, fél év alatt nagyon jó szintre eljutsz"
Fél év alatt kb 0 tudást szerzel, főleg az alapképességek fejlesztése nélkül. A mondatod eleje inkább a jujutsu leírása, a technikák jelentős része is abból van kiragadva a "salangok" elhagyásával ami gyakorlatilag a biomechanika megértésének és az alapelveknek a hiányát eredményezi.
"Ju Jitsu: Nem rossz, sőt... A saját testedet használod ki az ellenfél leterítésére, van benne fantázia, de én nem ezt ajánlanám, elég dobálgatós... Tény, hogy esni megtanulsz!"
Nem feltétlenül kell esni egy technikából, az edzésen és bemutatókon azért látod ezt, mert annak idején Japánban felismerték, hogy nem mókás állva kihordani a legegyszerűbb technikát sem. Ha utcán alkalmazod nyilván nem fognak olyan szépeket esni belőle, de ez nekik lesz rossz, mivel az esés egy kontra technika.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!