Kyokushinban tényleg nincs fejre ütés?
kicsit pontosítanék
a küzdelmi részben egyáltalán nincs fejre ütés kyoban.
se versenyen se edzésen
kihonban és kataban azonban vannak technikák amik fejre mennek.
hát bevallom őszintén azt se tudom megmondani, hogy mi alapján különbözteti meg vki a harcművészetet a küzdősporttól:D
meg hogy egyáltalán mi a különbség a kettő között:D
előző válaszoló voltam
akkor szerintem lehet is-is a karate
van aki csak küzdősportként űzi van aki komolyabban
a küzdőágakat 3féleképpen lehet csoportosítani.
önvédelmi rendszerek, harcművészetek, küzdősportok.
önvédelmi rendszer: krav maga, defendo, stb: célja az, hogy különböző szituációkat (civil, katonai, rendvédelmi) "kezeljen". lehető legegyszerűbben. nem versenyez.
harcművészet: valmiféle tracíció, hagyomány, értékrendszer ápolása, elsajátítása egy ősi önvédelmi rendszer mozdulatainak gyakorlása által. nem versenyez.
Küzdősport: a lényege a megmérettetés, az, hogy fejlődj abban a küzdőágban, amit űzöl. Verseny a lényeg. A versenyzés által tudod, hogy hol a helyed, sok(féle) ellenféllel kerülsz össze, néha nálad sokkal jobbakkal. Személyes tapasztalatom, hogy a versenyzés miatt sokkal gyorsabb az ember fejlődése.
sőt, van olyan harcművészet, ahol rendeznek versenyt, lásd ju jitsu.ezek nem kizáró okok, ha megnézed, szinte mindegyik küzdőág azzal akarja eladni magát, hogy jó önvédelemre. Persze, valamilyen szinten igaz is ez, hiszen kanállal is lehet alagutat ásni, de egy ásó jobb. egy fúrópajzs meg méginkább.
Egyébként minden küzdőág harci alkalmazásként indul(t), ha tetszik önvédelmi rendszerként. Csak az idő múlásával alkalmatlanok lettek erre a feladatra, ma már a fegyverek technikai fejlettsége a meghatározó, a harcos egyedi képességeivel szemben.
Ezért alakultak ki a harcművészetek, hiszen az adott tájra jellemző harcmodor beépült a keleti kultúrába, de mivel tét nélkül gyakorolták, elkorcsosultak az eredeti technikák, és a kiképzés. ez érthető, hiszen tűzfegyverek ellen a csatatéren irreleváns lett a pusztakezes harcban való jártasság. ez a xix század vége, xx. század eleje. Ilyenek pl a katák, amik tulajdonképpen egy képzeletbeli ellenféllel való harcot mutatnak be, de a megvalósítás inkább a tánchoz áll közelebb, mint a harchoz. Ezért művészet. Harci mozdulatok művészien kivitelezve, közben ápolva a tradíciókat, hagyományos értékeket.
Persze ez sokaknak szúrta a szemét, ezért a harcművészetekből küzdősportokat alakítottak ki, hogy a gyakorlók összemérhessék az erejüket, tudásukat, kontrollált körülmények között.
pl: harci alkalmazás a jujitsu, ebből alakult ki az aikido harcművészet, ami baromi jó, meg szép, de nem hatékony. nem működik jól. a jujitsuból alakult ki a modern judo is, ami egy küzdősport, gi-ben történő kötöttfogású birkózásnak lehet leginkább nevezni. ugyancsak a jitsuból (és a newaza judoból) eredezik a BJJ is, ami földharc. Ezek küzdősportok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!