A harcmüveszetek java,leginkább a Kinai hm-ek,miért nem méretik meg magukat soha harcban?
A serülés megfelelő vedőeszközökkel elkerülhető.
Szem es torok ütes kimaradhat hisz ez amúgy is minden stilus sajátja,mégis vannak versenyeik tehat ezekre hivatkozni ostobaság.
Nem ebből a 2 technikából áll egy stilus.
"Nem két eltérő dolog, HARCművészetről és KÜZDŐsportról van szó, amit lehet bármilyen ideológiai köntösbe csomagolni, a lényege ugyanaz marad"
Mitől lenne ugyanaz a lényege egy művészetnek és egy sportnak? Pont ez a téveszme, hogy egyesek meglátják a harc szót, és valami agyatlan módon egyből csak bunyóról meg küzdelemről képzelegnek, és képtelenek bármi mást felfogni az egészből...
Emberek, mi az hogy a harcművészetek nem önvédelemre valók?
Gondolom ezt megint valaki olyan fotelharcos mondja aki életében nem vett részt semmi ilyen jellegű edzésen és kb nulla tapasztalttal rendelkezik.
Oké a kung-funak pl vannak olyan ágazatai, ami nem az önvédelmet célozza, de van ami pedig pont hogy igen. Sokan nem tudják, de alapvetően a kung-fu sem egy darab stílust jelöl, sokkal inkább egy gyűjtőfogalom, hisz magának a kung-funak kb 400 stílusa ismert.
De mondhatnám a Karatét is. Abból is többfajta ágazat van. A boxot meg ne hasonlítsuk ezekhez. Oké, az is hatásos lehet, de a kettőt nem érdemes egy kalap alatt említeni.
"A guy who's been wrestling and boxing for a year can beat a martial artist who's been training for 15 years" - Bruce Lee
Van Damme-nak pedig volt pár kickbox versenye, nem csak "harcbűvészkedett".
"A boxot meg ne hasonlítsuk ezekhez. Oké, az is hatásos lehet, de a kettőt nem érdemes egy kalap alatt említeni."
De, érdemes. Ugyanolyan stílus, mint az összes többi.
Az ökölvívás + szabadfogású birkózás kombináció a legeslegjobb! Ez a mennyei istenek stílusa! Minden más egy orbitális nagy fostenger. Az ökölvívás + szabadfogású birkózás kombinációjával az összes büdösköcsögratyigagyitakonyhuszár kárátéjost, ájkídóst, kápuérást, kángfúst és nindzsájt péppé verheted. Csak a szabadfogású birkózás(🤼) és az ökölvívás(🥊🥊), e két stílus a hatékony! Minden más annyit ér, mint chemotox felhőben egy félszárnyú molylepke.
A teremtés történet így monda vala, hogy a kezdetek kezdetén, az univerzum megszületése előtt, létrejött egy birkózómez és egy pár bokszkesztyű. Mondá az Úr, hogy ez jó. Később az összes angyal és arkangyal kitanulta a bokszot és a birkózást. E tudással szálltak szembe a gonosz Luciferrel és a pokol többi démonjával. A démonok karatét, kungfut, aikidót, ninjutsut és a többi küzdőstílust gyakorolták. Természetesen a dicső angyali sereg aratott diadalt, az Úr dicsőségére! Tehát az ökölvívás és a birkózás az abszolút eredet, a kozmikus felsőbbrendű tudat, az egyetlen mennyei igazság!
#25 Csak hogy ez közel sem ilyen egyszerűen eldönthető, hogy X legyőzi Y-t mert ezt és azt edzette ennyi meg annyi évig. Ez sok tényezőtől függ. Minden stílusnak van előnye és hátránya, erőssége és gyenge pontja, ahogy minden embernek is.
Bruce Lee sosem ragaszkodott egy adott stílushoz. Mindig kereste a változást, a másik utat, hogy ő maga hogyan lehetne jobb, stb. Sosem köteleződött el egy adott harcművészet iránt. Valószínűleg épp ezért is mondta ezt amit idéztél. Mert arra célzott vele, hogy nem jó út az, ha valaki megragad egy adott úton és kizárólag a formalitások szerint edz.
Hisz van egy másik, ettől híresebb idézete: "Be water, my friend."
Legyél olyan mint a víz. A víz alkalmazkodik mindenhez, felveszi az edény alakját amibe beletöltjük, egy képlékeny anyag.
Ez hasonlat írja le kb Lee filozofiáját. Erre épül a saját maga által kifejlesztett stílus is, a Jeet Kune Do, amit nem tudott befejezni, mert sajnos korán elhunyt.
#26 Ugyan olyan, csak némileg primitívebb, kötöttebb a mozgása. Sokan inkább csak küzdősportnak tekintik, mint sem harcművészetnek.
A Ju Jitsu vagy a Wing Chun pl egy harcművészet, ez után pedig hiába soroljuk oda a boxolást. Érezhetően nem illik teljesen oda. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet jól alkalmazni, csak egyszerűen egy kicsit más kategória.
"Ugyan olyan, csak némileg primitívebb, kötöttebb a mozgása."
Sokkal fejlettebb és folyékonyabb a mozgása, mint például a wing chuné és sokkal technikásabb is nála. Egyáltalán nem tekintik jobban küzdősportnak, mint harcművészetnek, mert eleve nem létezik ez a két kategorizáció. Harci stílusok vannak és kész, itt vége is. Mindegyiknek van előnye és hátra, és mindet lehet egy lapon említeni egymás mellett.
És igen, 10 évig wing chunoztam, 6 évig boxoltam, ezen kívül sok mást is csináltam, de ez a kettő a fő stílusom, úgyhogy így mondom, hogy a box ezerszer technikásabb és mozgékonyabb, mint a wing chun. Sokkal fejlettebb minden téren.
Ne kategorizáljunk, nem létezik küzdősport vs harcművészet. Harci stílus mind, mindegyik arra készült, hogy egy küzdelemből te gyere ki győztesként. Valamelyik ezt jobban csinálja, mint a másik, valamelyik rosszabbul. Az már részletkérdés és más téma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!