Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Tényleg fejleszthető az...

Tényleg fejleszthető az egyensúlyérzék?

Figyelt kérdés

Mármint ez most így elsőre furcsán hangzó kérdés, talán, de arra gondolok, hogy nem lehet, hogy ez csak egy elterjedt tévhit? Mitől fejleszthető? Nem csak gyerekek esetében, de pláne felnőtteknél. Mitől fejleszthető? Minél többet próbálok egyensúlyozni, annál jobb lesz az egyensúlyérzékem? Mitől? Engem a biológiai, fiziológiás válasz érdekelne a leginkább.


Tudtommal a fülben található az egyensúlyközpont, ami folyadék, amely egy csőszerűségben van, és ha pl. eldöntjük a fejünket, akkor persze érezzük minden szinten, hogy eldőlt a fejünk. De ez az, hogy az nem egy izom, amit erősíteni lehet, nem egy izület, amit nyújtani lehet, akkor mit érnek az egyensúlygyakorlatok, ezt nem értem. El tudná valaki magyarázni?


Oké, azt is tudom, hogy pl. fél lábon állni úgy a könnyebb, ha behuzzúk a hasunkat, mert akkor valami miatt könnyebb egyensúlyozni (azt sem értem, hogy miért).


Szóval hogy működik az egyensúlyérzékünk és lehet egyáltalán tényleg fejleszteni, és ha igen, hogyan?



2017. júl. 3. 13:20
 1/7 anonim ***** válasza:
Fejenállás fejleszti
2017. júl. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem az volt a kérdésem, hogy hogyan fejlesztehtő az egyensúlyérzék, ha végigolvastad volna, amit írtam, és nem csak az első meg az utolsó sorát, akkor te is megértetted volna, hogy nem egyensúlygyakorlatokat gyűjtök, hanem az érdekel, hogy mitől fejlődik.
2017. júl. 3. 13:57
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]


Akkor nesze , de a gugli nem harap

2017. júl. 3. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi, elolvastam, de még most sem értem teljesen, pedig még a fitneszedzőmet is megkérdeztem, ő meg az izmokról beszélt: de mi köze a fülben lévő csőben lévő szőröknek meg folyadéknak az izmokhoz?


Mármint azt értem, hogy ahhoz, hogy pl. fél lábon tudjunk állni, nem csak a fülben lévő egyensúlyközpontnak, hanem a test még sok-sok más izmának is jól kell működnie, de akkor ezek szerint - amit legalább is az edzőmtől értettem meg - csak az izmok összehangolt munkájára tudunk edzeni, hiszen a fülben nincs izom vagy ízület, a szőrre meg folyadékra meg nem lehet edzeni, ugye...?


Illetve azt is megértettem a cikkből, hogy kisgyerek korban, amikor kialakul az egyensúlyérzék, akkor pontosan úgy edzhető az egyensúlyközpont, hogy direkt szélsőséges ingerek érik, ezért a hinta meg a cigánykerék, de engem továbbra is a felnőttkori fejleszthetőség érdekel.

2017. júl. 4. 23:56
 5/7 A kérdező kommentje:

Amúgy a kérdésem eredete az, hogy minden reggel reggeli tornázom, egy adott állandó ébresztős dalra mindig ugyanazokat a nyújtó-lazító mozdulatokat csinálom, hál'Istennek, hogy makk egészséges és viszonylag fiatal vagyok, és egyensúlyozós rész is van benne, és egy ideje már felmerült bennem ez a kérdés, hogy van-e egyáltalán annak bármi értelme, hiszen mitől lehetne egyáltalán fejleszteni az egyensúlyérzékemet...


Vagy próbáljam ki egyszer órával, és mindig megdönteni az előző napi eredményem időben, és akkor nyomon tudom követni, hogy vajon tényleg fejlődöm-e? Szerintem nincs türelmem hozzá... :) Szerintem így is iszonyat sokat tudok bármelyik lábamon bármilyen pozícióban fél lábon állni, ezért nem látom egyáltalán értelmét az egész egyensúlygyakorlataimnak, mert nem érzek fejlődést. Vagy pont fordítva: akkor éreznék VISSZAfejlődést, ha egy darabig nem csinálnám minden nap...? Tképp ezt is kipróbálhatom...


Bár jobban örülnék magyarázó válasznak, hogy mi is történik pontosan bennem, amikor pl. minden reggel pár mp-ig fél lábon állok... ;)

2017. júl. 5. 00:07
 6/7 anonim ***** válasza:
2017. júl. 5. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Dagadozó Agy ***** válasza:

Az egyensúlyérzék nem az érzékszerv javulása miatt feljődik, hanem a központi idegrendszer (agy+gerincvelő) tanulasi folyamata során.


Minél extrémebb dolgokat tapasztal, annál nehezebb egyensúlyozási feladatokkal birkózik majd meg.


Es minel nehezebb feladatoknak teszed ki a központi idegrenszert, annal gyorsabb a fejlődés.


Ez mar nem teljesen ide tartozik, de az idegrendszer és az agy alkalmazkodóképességéndk a témakörében a plasticity a kulcsszó. Pl meg leheg tanulni úgy mozgatni virtuális tárgyakat, hogy az agyadról elektródák továbbítják a nagyon gyenge elektromos jeleket egy számítógép felé. Vagy ha valakinek a gerincvelője részben sérül, akkor az egyik láb mozgatását egy másik idegpalya veszi át. Az agy alkalmahkodik.

Ugyanígy, ha nehéz egyensúlyozós szitunak van kitéve az idegrendszer, ahhoz is adaptálódik.


Csocsesz, okosodjatok!

2021. máj. 29. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!