Birkózás vagy brazil jiu-jitsut ajánljátok utcán önvédelemhez?
*bjj.
Én 18 év ju jitsuval a hátam mögött nem mernék berdulni egy nyakcsípőre vagy egy belső cpmbra éesben az utcán. Egy birkózóhoz ha közel lépsz az úgy földhöz vág hogy ketté görnyedsz. Ha a dobások érdekelnek akkor viszont judot válaszd.
Utcán 2 dolgot csinálni. Vagy a kezedet vagy a testedet használod. Rengeteg olyan földrevitel van aminek az uchi komija nem birkózó tus vagy kiemelés és nem is dobás. Ezek a feszítések. Amikor az ellenfeles a fájdalom és anatómia miatt megy le a földre. Az aikido és a japán ju jitsu ezzel foglalkozik. Én egy 4-5 fős kis csapattal már több éve azon dolgozom, hogy ezeket a technikákat kisparringoljam. Magyarul az aikido és a ju jitsu által tanított technikai elemeket utcai használhatóság szintjére emeljem. Eddig nagyjából arra jutulottunk, hogy a kiemelések ( amit a birkón tanulsz meg a legjobban) a leghatékonyabbak utcára, csupán 3-4 olyan technika van amit ju jitsuból/aikidóból próbálunk használni az "edzéseken". Ezeket a technikákat mindig egy ütéssel rúgással érdemes megindítani, különben az ellenfeled az első belépésednél pofán csap. ( erre elég hamar rájöttünk). Ha érdekel szívesen küldök neked erről egy videót privátban, (ide nyuszi vagyok kitenni az arcomat :) )
Elfogadom a videókat köszönöm
Kösz hogy írtál csak mert a dobásokrol nem esett szó mostanáig
És én is egyet értek hogy meg kell elözze ütés de állóharcot tanulok
Hogy mit nem írom ki hogy ne arról kezdjenek, kezdjetek el itt beszélni
Az, hogy egy dobást (vagy más földrevitelt) meg tudj tanulni, úgy, hogy alkalmazni is tudd, rengeteg gyakorlás kell. Ellentétben egy ütéssel, ami lehet romboló hatású rosszabb technikával végrehajtva is, viszont egy levitel sajnos nem ilyen, ott a rossz végrehajtás nem lesz annyira eredményes. Ezt említi Honvéd is, hogy több birkózó kiüti a közfalat, rosszabb kivitelezéssel is zúznak ütésekben.
Minimum 1-2 év kell hozzá, hogy egy dobást vagy más levitelt küzdelem közben is végre tudj hajtani, hogy utcán is előjöjjön - esetleg alkoholos állapotban - még nagyobb tapasztalat. Ezt csak azért írom, hogy ez ne érjen meglepetésként.
OFF: nekem pont Bárdosi mutatott edzőtáborban, kötöttfogású elvezetéseket, kibillentéseket, de lehet, hogy nem ugyanarra a mozgásmintára gondolunk alatta.
Majoros István volt aki MMA-ban szerencsétlenül járt, de az nem UFC-volt.
Ez az "MMA-hoz mi adja a legnagyobb relatív előnyt" vitát inkább ne folytassuk, úgysem lesz egyetértés, bár a hazai MMA színvonalát elnézve itthon nem is ez a legégetőbb probléma.
@Honvéd: akkor egyre gondolunk.
@aikiboxer: egyetértünk, szerintem az egész magyar MMA rákfenéje ez a túl korai versenyeztetés.
A versenyeztetéssel nincs gond szerintem a baj inkább ott kezdődik az itthoni mmaval, hogy valaki csak mmazni akar. Nah most azt nem lehet hogy eljárok 1 hónapot mma edzésre aztán már menne a ketrecbe. Egy jó mma versenyzőt szerintem leginkább úgy lehetene "kiképezni", hogy 3-4 évet boxol és birkózik, majd 2-3 évet thai boxol rá. Ez 6 év. Esetleg rá lehetne venni egy év judot vagy bbjt a földharcra. Tehát egy jó mma versenyzőnek minimum 5 éves jártasságra van szüksége a küzdősportokban hogy megállja a helyét a ringben. Erre mit látni rengetegszer? 18-20 éves gyerekek 2 hónap mma edzés után, ami egy szűz kezdőt csak összezavar, csépelik egymást a ketrecben. Egy szabályos ütésük nincs.
És sajnos a világ is leginkább erre megy. Mit lehet minél gyorsabban pár hónap alatt megtanulni, amiben aztán a legjobb lehetek. És hozzám/hozzánk is jönnek a kezdők és kérdezik, hohy mikor bunyózhatok, meg mikor adunk neki k1 meccset már valami ellenfél ellen, aztán jár 3 hónapja a gyerek. Jitsun ugyanez. Nyavajognak hogy miért kell a tompításokat meg gurulásokat gyakorolniuk, ők dobni akarnak, aztán ha összerakod valakivel, az első seonagenél a gerincére esik, és 1 hónapot le lesz sérülve.
Sajnos senki nem értik meg, hogy rögös és nehéz utat kell végigjárni a sikerhez, nincs rövidebb vagy könyebb út.
Honvéd: a Majoros tudod az az eset, hogy profi olimpiai bajnok birkózó, de a ringben kiderült, hogy legalább félprofinak kellett volna lennie thai boxban is, minimum pár év kőkemény edzéssel. De ettől függetlenül tényleg jól helytállt. Mondjuk világklasszis birkózó.
Teljesen igazad van Honvéd. Én még annyival kiegészíteném, hogy az MMA-nak egy privilégiumnak kéne lennie azoknak akik már legalább egy küzdősportban jártasak, de akkor nyilván nem találkozna a kereslet-kínálat, lenne az országban kb 200-300 ember ilyen feltételekkel, akinek lenne rá lehetősége, kedve, kapacitása a ketrecharchoz. Nem kiöregedett testépítők, erőemelők, politikai csoportok érvényesülési területének kellene lennie.
Ez minden küzdősportra igaz, hogy van aki még el sem kezdte, de már a versenyzés érdekli, és a fordítottjával is találkoztam már, hogy a csak hobbiból fél éve lejáró srácot az edzők akarták indítani a kecskeméti MMA-világbajnokságon (wtf?).
Az megint egy másik téma, hogy senkit sem halottam még normálisan nyilatkozni, arról is hogy mi az az MMA: "mixett mortel arsz, mixtmars arsz, ez a vale tudo" ez minden ahelyett, hogy ennyit mondanának: a leginkább engedő jellegű szabályrendszer, van benne ütés, rúgás, földrevitel és földharc - egy laikus máris értené miről is van szó. De nyilván világszinten is lehet hallani, hogy ki hogyan sérül le, mert alig 1 éve csinálja és profi szabályok között versenyeztetik.
@aikiboxer: nekem itt Majoros teljesen kiégettnek tűnik, nincs meg benne az a harci szellem, mint korábban, szerintem inkább csak rábeszélték az MMA-ra.
Ez tetszik hogy arr9l mondjátok a véleményeteket amiről kérdeztem is
Zóld ment
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!