Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ez így jó lesz? Vagy változtas...

Ez így jó lesz? Vagy változtassak rajta?

Figyelt kérdés
Nemrég elkezdtem tornázni. Valahogy így szoktam csinálni: elkezdtem 5kg-val a súlyemelést. Minden második nap 5kg-t 30x felemelek/kinyomok. Majd a következő héten +5-tel többet felemelek az 5kg-ból(5kg,35x).A következő héten megint megemelem +5-tel(5kg,40x). Ez így meg egészen 50-ig. Ha elérem az 50-t,akk a súlyt emelem 5kg-mal. Majd kezdem megint 30 felemeléssel(10kg,30x). Vagyis minden héten 5tel többet nyomok ki és ha 50 elértem akk a súlyt emelem 5kg-mal. Remélem érthetően leírtam.
2010. márc. 14. 16:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha az izmaid erő-állóképességét akarod fejleszteni, akkor jó ez így. Viszont ha kifejezetten az erődet, akkor nem.

A helyzet a következő: Az izomszövet kétféle szövetből áll, a szarkoplazma izomból és a kontraktilis izomból. A kontraktilis izom az a szövet, ami ténylegesen képes munkát végezni, ahogy a neve is mutatja, ez az összehúzódásra képes izomszövet, vagyis az erő fejlődése e szövet fejlődésétől függ. Ezzel szemben a szarkoplazma szövetnek az a feladata, hogy tápanyaggal lássa el a kontraktilis izmokat (és természetesen önmagát), és elősegítse a salakanyag elszállítását, viszont külső munkát nem végez, nem képes összehúzódásra, azaz ennek a szövetnek a fejlődése az erő-állóképességet növeli, vagyis, hogy adott intenzitású munkát milyen sokáig képes végezni az izom elfáradás nélkül. Az, hogy az edzés során melyik fejlődése a hangsúlyosabb, a végzett gyakorlatok ismétlésszámától függ. A magas ismétlésszámú gyakorlatok a szarkoplazma szövet fejlődését, az alacsony ismétlésszámúak a kontraktilis izomét hangsúlyozza. A legjobb irányelv ezt az elvet kvantitatívvá tenni: Amennyiben az ismétlésszám 10 alatt van, a kontraktilis a domináns, azaz az erő fejlődik, főleg, ha 5-re maximalizáljuk a számot, 10 és 20-30 között a szarkoplazmáé a fő szerep, vagyis inkább az erő-állóképesség növekszik, az erő kevéssé, 30 felett pedig szinte csak az állóképesség nő, az erő alig vagy egyáltalán nem. Ezért például óriási tévhit, hogy az erő szempontjából jelent bármit is, hogy pl. valaki „hány fekvőt tud lenyomni”, vagy hogy egy adott súlyt hányszor tud kinyomni, ebben csakis ez dönthetne, hogy egy fekvőt vagy egy adott súlyt milyen gyorsan tud kinyomni valaki, azaz mekkora erőt tud kifejteni. Szóval ha az erődet akarod fejleszteni, akkor alacsony ismétlésszám mellett kell a súlyt minél jobban növelni, különben azzal, hogy egyre többször nyomod ki ugyanazt, nem fogsz erősödni, még ha növeled is idővel a súlyt, főleg, ha kétszeresére emeled rögtön, amikor egész addig gyakorlatilag csak a szarkoplazmát fejlesztetted. De persze ha kifejezetten csak az itzmaid kitartását akarod fejleszteni, akkor nagyon jó az ismétlésszám növelése.

2010. márc. 15. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi!Sokat segítettél!
2010. márc. 16. 18:02
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen, örülök, hogy segítettem! Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan!

Hajrá!

2010. márc. 16. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!