Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Miért mondják sokan, hogy az...

Miért mondják sokan, hogy az Aikido semmit sem ér?

Figyelt kérdés

Annyi embertől hallom, meg olvasom is itt GYIK-en, hogy inkább menny boxolni, az legalább hatásos. Mit gondoltok?


Az én véleményem:


1. A box gyorsabb, az aikido hatásosabb. Egy bokszoló 1 év alatt eljuthat már olyan szintre, amivel akár meg is tudja magát védeni, ehez aikidoban minimum 4-6 év kell, viszont 4-6 év távlatában egy aikidos sokkal de hatásosabb mint egy bokszoló.


2. Az aikido azért roppant de hatásos, mert azon kevés harcművészetek közé tartozik, melyeknél szinte alig számít a küzdő felek magassága, testsúlya, ereje.


3. Ez harcművészet. A küzdősportokban szabályok szerinti harcot oktatnak, míg itt nincsenek szabályok, bármi megengedett. Igaz, hogy a lágy művészetek felismerték a béke és a nem ártás fontosságát, (Megvédem a támadót, hogy ne válhasson gyilkossá) de ez abból fakad, hogy a harcképzés során azt tanulják, hogy pusztítsák el ellenfelüket.



2015. jún. 23. 18:53
 1/9 anonim válasza:
Én pár hónapig Aikido edzésre jártam és óriási szerencsém volt mert a falumban egy tudtommal 5 danos aikido-s él ami Európában egyedülállónak számít. Amit írtál hogy a box sokak szerint jobb mert egy év alatt többet tanulsz, ahogy szintén írtad verekedni támadni tanít míg az aikido teljesen máshol fogja meg a dolgot. Ő a támadást nem is ismeri mint általad indított cselekedetet tudomásom szerint. Az gondolom hogy rengeteg harcművészet van és sokan profik lehetnek egyikben másikban de ennek egy életet kell szentelni türelmet. Ha minden gyerek 5 éves korától kezdve aikido-t tanulna és átlagos nevelést kapna akkor jóval kevesebb verekedés lenne. Ha mindenki boxolna és az átlag nevelést kapná egy adott pillanatban lehet elvesztené a fejét és a box nyújtotta képességekben bízna. Ez persze mind szituáció függő de a lényeg az hogy akit megvertek az utcán a mai világban nem arra vágyik hogy 10 év múlva senki se tudja megütni mert ügyesebb nála hanem azonnali vagy gyors megoldást akar és erre az aikido nem alkalmas. Remélem segítettem kicsit átbeszélni.
2015. jún. 23. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

7 éve aikidozom, szóval amiket írtál, azokkal tisztában vagyok, csak nem értem azokat, akik leszólnak úgy valamit, hogy nem is próbálták soha.


Amúgy mikor én oda kerültem, a mesterem első mondata, hogy mire elérem azt a szintet, hogy meg tudom magam védeni, addigra kialakul bennem egy olyan látásmód, ami segít elkerülni a bajt! Igaza is lett :D

2015. jún. 23. 21:06
 3/9 anonim ***** válasza:

Idén 12. éve aikidozok. Ahogy én észre vettem ezalatt, a legtöbben azért kritizálják, mert vagy ki se próbálták, vagy fél évet voltak és nem tetszett nekik hogy nem tanultak meg azalatt mindent, esetleg olyan mesterhez jártak, akik nem tudtak olyan szinten oktatni, mint azt elvárták volna.

Nálunk az a felfogás, hogy 10 év után már tudsz valamit, de életed végéig se fogsz tudni mindent :)

2015. jún. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"de életed végéig se fogsz tudni mindent"


Ismerős mondás :D

2015. jún. 24. 12:47
 5/9 gromo ***** válasza:
100%

Azt hiszem meg is válaszoltad a saját kérdésedet, nem is rosszul, én lassan 14 éve gyakorlom aktívan az Aikidot, sok mindenben egyetértek egyrészt veled Kérdező, másrészt az előttem szólóakkal is. Ha megengeded saját véleményemmel kicsit kiegészíteném a témát.

Szerintem eleve felesleges összehasonlítgatni a harcművészeteket egymással. Beleértve az Aikido-t is, boxot is. Nem egy kategória. Az egyik egy céltudatos harc jellegű sport ( ugye emlékszünk, régen ökölharcnak, ill. hivatalosan ma is ökölvívásnak nevezik...), aminek a fő célja a győzelem az ellenfél felett, az Aikido teljesen más filozófiával dolgozik.

Valószínűleg azért van nagyon sok olyan vélemény az Aikidoról, hogy "nem hatékony", "nem ér semmit..." stb, mert a Seagal filmeken túl nem látó fotelharcművészek sokasága, akik kipróbálják és két hónap "megfeszített" gyakorlás után sem tudnak egy irimi - nage-t megcsinálni ( persze, hogy nem ! mi, akik évek - évtizedek óta gyakoroljuk, tudjuk, hogy nem megy azonnal...), azt gondolják, magában az Aikidoban van a hiba, mivel karateedzésen már két hónap után szét tudta rúgni a boxzsákot ( ez sem igaz, de hasonlatnak elmegy...). Másrészt sokan úgy gondolják, hogy egy harcművészet - ha már egyszer benne van a harc szó - akkor harcra is használható. Elsiklik a figyelmük afelett, hogy O-sensei az Aikidót nem harci célokra alakította ki, hanem elsődlegesen az aikidoka szellemi - testi fejlődését tűzte célul. (Emlékezzünk csak a mondására : Masakatsu agatsu, katsu hajabi - azaz a legnagyobb győzelem az amit magunk felett aratunk.) Nem véletlenül nevezte és nevezik ma is sokan az Aikidót a béke művészetének. Persze a technikáit lehet harcra is használni, de akkor azt már nem biztos, hogy Aikidonak kell nevezni.

Eleinte még én is válaszolgattam Aikidoval kapcsolatos kérdésekre, bosszankodtam is néha sok "okos" hozzászóláson, ma már nem teszem. Felesleges, nem szívesen vitatkozom olyan válaszadókkal, akik soha nem művelték, vagy nem elég ideig művelték ahhoz, hogy megértsék és ennek fényében korrekt választ tudjanak adni. Mindemellett tisztelem azokat a véleményeket, amelyek - ha ellentétesek is az én Aikidoról alkotott felfogásommal - megalapozottak és komoly tapasztalaton alapulnak ( itt a nem soká feltűnő Aikiboxer hozzászólására utalok előre is... :) ).

Mindenkinek jó edzést kívánok !

2015. jún. 24. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
#gromo egyetértek veled
2015. jún. 24. 20:55
 7/9 anonim ***** válasza:

Ne értsd félre nem az aikidot vagy az aikidosokat támadom.

Nem próbáltam ki az aikidot, csak birkózó edzőtáborban voltunk egy helyen aikidósokkal és nekem a mi edzéseink, kontrollmeccseink után egyszerűen nem tűnt komolyan vehetőnek látványra az ő edzésmunkájuk egyetlen csepp izzadság nélkül.

2015. jún. 24. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

Már ne haragudjatok, de ti harcművészek annyira nagyra tartjátok magatokat, hogy ti filozófiát is tanultok, meg a lelki fejlődés, mert 5 percig csöndben lélegeztek az edzésen, a bokszolók/birkózók meg buta szteroidos, aggresszív, kötekedő, verekedő, antiszociális személy. Szerintetek a bokszoló, birkózó nem megy át lelki változásokon ? Hidjétek el, igen! Persze akik komolyan, szenvedélyből csinálják, nem hébe-hóba!

Láttam karatés gazdag gyereket jobban menősködni, mint bokszoló cigányt!

2015. jún. 30. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 stellaz ***** válasza:

Én 3 évig aikidoztam fiatal koromban, az akkori egyik legjobbnak tartott, 3 danos mesternél, övvizsgát is csináltam.

Szerintem fingreszelés az egész, hogy őszinte legyek. Ha lelki békére vágyom, akkor elmegyek kirándulni egy nyugis helyre. Ha meg küzdeni akarok, akkor meg olyan helyre, ahol van küzdelem.

Az egész aikido szerintem arról szól, hogy marha nagy harcművészek vagyunk, de csak ilyen megúszós módon, ezért gyártottak köré valami misztikus ökörséget, amivel lehet ködösíteni.

Ha valaki nem akar küzdeni, akkor mehet futni, vagy tornázni. Az mitől kevésbé jellem építő? Mondjuk fárasztóbb, az igaz.

2020. aug. 5. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!