Ez a harcművészet a leghatékonyabb? Jobb mint a küzdősportok?
A legeslegeslegeslegleghatékonyabb természetesen.
Láttál bármit is a videóban amiből az következne, hogy a shaolinkungfu bármivel is hatékonyabb vagy jobb lenne mint más?
Küzdősportokkal hasonlítod össze, amikor a videóban speciel nem is volt küzdelem?
Vagy mást tekintesz forrásnak a kérdésedet illetően? Mert ha tudsz valamit ami bizonyítja a shaolin kungfu hatékonyságát valódi küzdelmekben, tehát harcművészetként, akkor nyugodtan. Az európai küzdősportok gyakorlatilag minden nap bizonyítanak (nem a küzdősportok, hanem az ezeket művelő emberek). A ring bunyókra gondolok, bárki kipróbálhatja.
Természetesen ha valaki normális edzőtől kungfut tanul, az ügyes lesz, de szó sincs leghatékonyabb harcművészetről.. ahhoz jóval többet kellene jóval effektívebben gyakorolni mint mások. Ez meg nem túl reális.
Pedig nincs kőbevésett különbség küzdősportok és harcművészetek között.
Ami harcművészet nem ad olyan képzettséget, hogy ringbunyóban küzdősportolókkal szemben kiállj, az már eleve kamu harcbűvészet, ott valamit nagyon elrontanak edzésen-felkészítésen, vagy csak heti 1 edzés van, ami persze megint hibának számít.
Nagyon sok ember tud kr vanagyot ütni. És?
Egy ütés pusztán csak egy harctechnika, ha már nagy ütésről van szó, én mondok nagyobbat: szúrás.
Egy hegyes tárggyal sokkal kisebb felülettel (hegy) lehet kisebb felületre erővel hatni, sokkal nagyobb nyomás lesz, ha nem tévedek ott helyileg sokkal nagyobb erő hat. Ezt lehetne most vitatni, mert fizikailag az erő ugye Newton, az most függ egyáltalán a felülettől.. hmm nem, a nyomás függ szerintem.. lényeg az, hogy maga az erő nem fontos.
Akkor számít az erő, ha betalál az ütés (szúrás). Amíg nem talál be, addig nem számít. Ha betalál de lecsúszik, akkor nem számít.
Márpedig harcművészet esetén ez számít, a valódi hatás. Nem is roncsolást írok, mert egy késszúrás roncsolása pl. mély, viszont egy megszúrt ember még harcolhat. Tehát egy technika hatása számít, nem az ereje, nem a roncsolása ha közelharcot nézünk, ez világos, logikus?
Tehát akkor önmagában, hogy valaki mekkorát üt, vagy mekkora felülettel ad át erőt (kés hegye, éle) önmagában még nem számít. Ha betalál, akkor természetesen számít, és ez a kérdés a shaolin kungfunál is.
Vajon egy valódi küzdelemben el tud helyezni egy és több technikát (akár most legyen nagy ütés ököllel) egy másik emberen, avagy nem. És erre pont nincs egyértelmű válasz.
Rájöttem, gyakorlatilag baromság mélységében belemenni abba, mi is az erő fizikai, szofisztikált jelentése.
Egy harc annyira gyakorlatias dolog, hogy mindig a hatás számít, amit úgysem lehet pontosan modellezni a fizikával, mivel nem kizárólag az erőhatások számítanak. Vagyis azok számítanak, de mégsem.
"Pedig nincs kőbevésett különbség küzdősportok és harcművészetek között."
Ha nem is kőbe vésve, csak fehéren feketén, amit úgy hívnak, szabálykönyv. Valahol ezt tiltja, valahol azt, az adott küzdősportra orientálva. Harcművészeteknél nincs szabálykönyv. Na persze több harcművészeti rendszernél vannak versenyek, szigorú szabályokkal tarkítva, de az már nem a harcművészet, hanem sport.
Nem kőbe vésve inkább ez van:
Küzdősportoknál az edzésmódszerekbe beletartoznak a szabályok melletti gyakorlatok (puhakesztyűs bunyók, harapás stb. nélkül) amik jobb harcosokat eredményeznek, mint egy csomó harcművészet rossz, elavult edzéstechnikája, edzésmódszere ami lehet, hogy névleg nem tiltja a szemkinyomást vagy a tökönrúgást, de nem is ad olyan képességeket és rutint, hogy bárkinek is eltalálják a szemét ujjakkal vagy a lágyékát lábbal. Meg kb. semmi mással, ezért ütik ki a boxolók a 'harcművészeket', egyszerűen erősebbek, többet és jobban edzenek (ezért erősebbek, ügyesebbek).
Én kungfut gyakoroltam, nem vagyok küzdősportoló, ez az objektív megítélésem amihez hozzátehetném, hogy tisztelet a ritka kivételnek, ahol tényleg pont olyan jó bunyósokat képeznek mint a bevált küzdősport edzéseken. Vagy jobbakat, vagy hasonló jókat, de átlag HM edzésen? Elég elolvasni itt gyakorikérdéseken mi az emberek tapasztalata, kik mit tudnak. Többen írnak ide külföldről is, tehát nem csak magyar viszonylatokról szoktak írni, és bizony a HM oktatás színvonala nagyon sokszor elkeserítő, én ezt úgy szoktam mondani, hogy a rossz HM edzés az nem harcművészet, csak harcbűészet és hogy ez az edzőkön múlik. Tehát természetesen nem azt gondolom, hogy egy harcművészet eleve gyengébb edzés lenne, gyengébb képzettséget adna mint egy sima küzdősport, csak általában nem veszik elég komolyan a mozgást (a hasznos mozgás fejlesztést, az érdemi tanítást) a HM edzők.
Míg a küzdősport oktatók általában maguk is tényleg értenek a bunyóhoz, letettek az asztalra nem övvizsgákat, hanem elvert embereket, bizonyítottak, és ők oktatnak. Ez szerintem jó, és az edzéseik minőségén is látszik, aki olyan helyen tanul lehet hogy 'szabályok között' bunyózik, viszont ezekkel az edzésmódszerekkel meg is tanul bunyózni, fizikai síkon ez a cél nem? Spirituális stb. téren most ezt fölösleges belekeverni, fizikai síkon a harcművészetek is bunyóról szólnak, tehát elvileg képzettséget és képességeket kell adniuk :)
Kifejtettem miért kamu, hogy különbség van köztük.
Akkor van különbség, ha a harcművészetből bu zulást csinálnak, a küzdősport pedig küzdelem marad.. de a valódi harcművészet az nem b uzulás, hanem továbbra is közelharctechnikák gyakorlása. Nyilván ezt sokan nem igazán így vallják, nem baj.
Ha pedig harctechnikák gyakorlása valódi közelharci készségek fejlesztésére, akkor a harcművészet is küzdősport, csak névleg nem a sport dominál benne. Viszont mint fizikai aktivitás úgy a harcművészet is afféle 'szabadidős sport'.
Jó, régen én is eljátszottam a gondolattal, hogy a harcművészetek nem küzdősportok, mert a sportok azok csak játékok, a harcművészetek meg ettől komolyabbak - baromság volt. Mivel a küzdősportok általában még komolyabbak is, mint a harcművészetek.
Tehát értelmetlen különbséget tenni közöttük, bár ha mindenképpen különbséget tennénk, az nem hangzana túl jól, mert a különbség az lenne, hogy a küzdősport edzések zömén meg lehet tanulni bunyózni, harcművészet edzések meg ezekhez képest elveszítették az élüket, valódi céljukat és már inkább csak szabadidős tevékenységek lettek. Én inkább nem tennék különbséget, jobban hangzik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!