Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Kitartás és erőnlét javítása...

Kitartás és erőnlét javítása futással?

Figyelt kérdés

Üdv!

Betegségem miatt egy évig ki maradt a rendszeres test mozgás az életemből ( max boltba meg vissza). Ennek köszönhetően teljesen le gyengültem, meg is híztam. Jelen pillanatban nagyon gyengének és fáradékonynak érzem magam, a mai napon elhatároztam hogy ez így nem maradhat és elmentem "futni" Nos 3 percig bírtam utána úgy éreztem hogy ég a torkom, a tüdőm, a szívverésemet a fejemben éreztem kalapálni. Odafigyeltem a helyes testtartásra, a megfelelő tempóra is. 3 perc után elkezdtem sétálni majd 1 kis pihenő után folytattam a futást ( kb 3 perc futás 1-2 perc pihenés) Mindezt 20 perc alatt, miután haza jöttem nagyon rosszul éreztem magam. Nem tudom hogy ez normális-e? Illetve hogyan kéne tovább folytatnom ha kéne. Minden nap reggel járjak el futni folytassam így és előbb-utóbb kitartóbb leszek? A válaszotokat és az útmutatást előre is köszönöm!



2014. márc. 3. 12:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen, valószínűleg el vagy hízva. Testzsírszázalékot mérjél, és írd be ide az eredményt. Van rá műszer is (bemész valamelyik egyetem tesitanszékére, és megkérdezed, hogy tudnának-e segíteni), de lehet manuálisan is mérni. Utóbbi nem mutat olyan pontos eredményt. Ha van rá mód, akkor ne reggel járj el futni, hanem valamikor délután, és mindig legyen előtte valamennyi evés vagy legalább legyen benned valami szénhidráttartalék, anélkül nem lehet. Ha nagyon el vagy hízva, akkor nagyon rossz lesz az első 1-2 hónap. Ne add fel, ki lehet belőle jönni. Ütemesebb gyaloglás esetén megizzadsz? Csak azért kérdezem, mert akkor megpróbálhatnád azt, hogy egyik nap mondjuk gyalogolsz minél ütemesebb tempóban mondjuk 1 órát, másik napon meg próbálgatod ezt a futás, gyaloglás, futás, gyaloglás-os váltogatós dolgot. A cél egyébként az lenne, hogy egyben tudj lefutni egy hosszabb időtartamot. Ha hozzá vagy edződve valamennyire, akkor a megállás szükségessége azt jelezné, hogy akkor érdemes befejezni a futást. Esetedben ez NEM igaz, mert el is vagy szokva tőle, és még el is vagy hízva. Valami krém az mindig legyen nálad, mert véletlenül is lehet túlzásba esni (az izomláz nem fog előre szólni, és lehet, hogy csak nyújtás után jön elő). Nekem ilyenem van:


[link]


Akkor használtam, amikor először futottam 18 kilométer után 25-öt. Kicsit nagy lett a váltás, de egészen a nyújtás végéig nem is sejtettem, hogy balhé lesz.



Edzés közben megállni nem annyira érdemes megállni, vagy sétálj, vagy csinálj valamilyen dinamikus nyújtást, vagy valamilyen gyakorlatot (például a négyütemű fekvőtámasz egész jó kis kihívás lenne neked, nem kell hozzá valós fekvőtámaszt csinálni, viszont mozogni kell hozzá elég erőteljesen).


Erősítések se jönnének rosszul, de nagy valószínűséggel azt nehezebb lesz elkezdeni. Csinálj annyit amennyit tudsz, óvatosan növelgesd csak. Bemelegítés, levezetés, nyújtás legyen ennél.

2014. márc. 3. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Még annyi, hogy mivel nem vagy edzésben és elhízott is vagy jelenleg, ezért könnyen előfordulhatnak ez után bekövetkező problémák. Tipikusan ilyen például a csonthártyagyulladás. Ahogy edződsz, az szép lassan elmúlik, nem fog előjönni. Lehet, hogy még úgyis átmész majd rajta, hogy odafigyelsz magadra. Fussál puhán, ha van rá lehetőséged. Ha Budapesten laksz, akkor a Margit-szigeten például a rekortános pálya az elég lábkímélő (van egy kis térköves része, de elenyésző).
2014. márc. 3. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm hogy vetted a fáradságot és ilyen részletes le írással segítettél:)

Nem vagyok súlyosan el hízva ( 176 cm magas 80 kg 23/F vagyok).

Sétálásnál nem izzadok meg, a pihenés részt sétálásra értettem csak rosszul fejeztem ki magam.

Annyi kérdésem volna még hogy akkor ez az érzés ( torok, tüdő égés, fejben való szív kalapálás érzése illetve rosszul lét) az normális dolog be tudható annak hogy hirtelen megerőltettem magam?

A tanácsaidat köszönöm, és meg fogadom!

2014. márc. 3. 14:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Jól fejezted ki magad. Én arra voltam kíváncsi, hogyha 1 órát folyamatosan, ütemesebben (nem lazsálva) sétálnál (nem futás közben, külön edzésként), akkor izzadnál-e?


A "tüdő égés" nem tudom, hogy mit takar esetedben. Nálam az szokott előfordulni néha (hosszútávú futás második felében), hogy ilyen szúrós büfögést produkálok (magamban, azért nem vagyok paraszt), és az a kulcscsontom környékén szúr. Az gyomorsav, ha minden igaz. Bizonyos kajáktól, kávétól, alkoholtól, előfordulhat. Ha esetleg ilyened van, akkor ott lassíts a tempón, vagy ha kell, akkor állj is meg, mert ha az jobban feljön, akkor az zavarhatja a légzést. Nem érdemes viccelődni vele. Itt az első rész ír erről, nem tudom, hogy mennyire igaz vagy nem igaz, de felsorol pár kaját:

[link]


Szív kalapálása sem tudom, hogy mit jelent, milyen mértékű, lehet felszaladt a pulzusod az egekbe a hirtelen megerőltetéstől. Azzal sem érdemes viccelődni.


A rosszul lét az nem tudom, hogy mit jelent nálad. Az elég sokféle lehet, nehéz úgy eltalálni, hogy teljesen kényelmes legyen az edzés. Ahogy edződsz, úgy elkezd majd visszagyorsulni az anyagcseréd, az segíthet valamennyit.

2014. márc. 3. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Na sikerült átvennem a "rosszul lét"-et. Azt úgy írják helyesen, hogy 'rosszullét'. Meg az igekötős dolgokra próbálj odafigyelni.
2014. márc. 3. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!