Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Ti hogyan reformálnátok meg a...

Aikiboxer kérdése:

Ti hogyan reformálnátok meg a testnevelés oktatást?

Figyelt kérdés
Mit változtatnátok rajta? Hogyan képzelnétek el úgy, hogy mindenkinek jó legyen?

2013. dec. 15. 09:08
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:

Én például:


- Teljesen kivenném a tornaórát a rendes órarendből, és a tesiórát vagy délutánra tenném, vagy reggel 7-re, de akkor kezdődjék a tanítás 9-kor. Semmi értelme egy történelem meg egy fizika témazáró között lemenni, átöltözni, 45 percet bohóckodni, majd zuhanyzás nélkül, izzadtan visszavedleni...


- Helyette kötelezővé tenném a heti 3 edzést, amelyet ki lehetne váltani sportegyesületi edzéssel (úgy ahogy most is, csak teljesen -- ha valaki mondjuk egyesületben birkózik vagy vízilabdázik heti 5x, akkor minek a testnevelés óra?)


- Nekem nem tetszik a cherry picking módszer, azazhogy "mindenből egy keveset". Ezermester nincs, csak ezerkezdő. Helyette: lehetne választani bármilyen sportágat (tenisz, foci stb.), de akkor azt egy éven keresztül kötelező lenne csinálni. A következő évben lehetne váltani, és jegyet arra a sportágra kapna a nebuló.


- Igen, aki mondjuk "csak" vízilabdázik egyesületben, nem tanulna meg cigánykerekezni meg duplakorláton bukfencezni. Ó Istenem de nagy veszteség... Nem is tudom, hogy lehet ezek nélkül élni... Magyarul végleg eltörölném az atlétikára épülő poroszos módszert, és helyette a tömegsportra koncentrálnék. Tömegsportot az fog felnőttkorában csinálni, aki megtanulta, megszerette és csinálja. Egy kezemen meg tudom számolni azokat az ismerőseimet, akik szertornáznak felnőtt korukban is... Teljesen felesleges.


- A rendes edzésekkel szemben azonban központi követelményeket támasztanék az erőnlétet stb. illetően. Ne lehessen a testnevelés órát mondjuk teremfocival megúszni. Tehát aki teremfocizik, annak is legyen kötelező minimális erősítés: fekvőtámasz, hasizom stb. És a teremfoci is legyen rendes edzés edzővel, labdaügyességi játékokkal, taktikával stb.


- Mellette rendes minőségellenőrzés, legyen nagyon szigorúan véve hogy pl. a jelenlétet komolyan veszik-e az edzők, naplóba írják-e stb. Ne legyenek kamuklubok. Ezt pl. úgy lehetne megoldani, hogy ahol lehetőség van rá, sportcentrumokba tömörülnének az edzések, és a recepciós regisztrálja a diákokat stb.


- És persze lányoknak simán lehetne rendes női torna, hot iron, aerobic, step táncika, zumba, kangoo akármi, sokkal többet érnénk el népegészségileg, ha legalább ezeket csinálná a nagy átlag. Fiúknak meg a testépítést is engedélyezném, ha lenne edző, aki felügyel rájuk.


- És végül: nem lenne egyszerű regisztráltatni egy sportklubot a tesióra-tartás jogosultságára. Abban nem vagyok biztos, hogy képzett tesitanár kellene-e a klubokba, mert egy OKJ-s edző simán tud nagyon profi edzéseket tartani; de a kluboknak le kellene adni az edzéstervüket és tételesen ellenőriznék, hogy az egészségi, erőnléti stb. követelményeknek megfelelnek-e. Pl. a sakkot nem engedélyezném, ahogyan a dartsot sem, paintballt/airsoftot meg csak akkor, ha van rendes edzésterv, futással, erősítéssel, taktikai képzéssel és heti 2 edzéssel. (Akkor viszont igen.)


Szerintetek?

2013. dec. 15. 09:30
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Az elso valasz nem is rossz.
2013. dec. 15. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
+1) Az aikidót pl. nem engedélyezném a jelenlegi formájában, mivel nincs az edzéseken erősítés. Tehát ha az aikido mint sportág szeretné magát engedélyeztetni tesiórának, akkor alapból kötelező lenne az edzéseit kiegészíteni rendes erősítéssel és heti legalább 1 futással. Taichira, asztaliteniszre, krav magára ugyanez vonatkozik. Azaz kellene hozni valamilyen minimális sztenderdet erősítésben és intenzitásban, utána lehet varázsolni.
2013. dec. 15. 09:47
 4/21 Tarnolf válasza:
100%

Én úgy oldanám meg ezt, hogy mondjuk a 5 napból 1 csak tesiórából áll és akkor egy rendes edzés ÉS még egy küzdősport.


Mondjuk Fekvőzés, hasazás, lábemelés és utána az állóképesség növelése (dinamikus gyakorlatok, mint a négyütemű fekvőtámasz vagy a guggolásból ugrás).


Ezek mondjuk elvennének másfél, 2 órát, utána a küzdősport, mondjuk ázsiai küzdősportok, mivel azok mozgatják meg igazán az emberi testet. Vagyis a legtöbb.


Ez is elvenne másfél-két órát és persze a futás nem maradhat el. De ez szerintem jobb, ha minden előtt történik. Persze bemelegítés is.


Ami ma van, hogy (nekem például) 2 hetente 3 tesim van máskor 2...ez elég gáz, meg főleg az, hogy nem erősítünk, hanem "Jajj, most kosarazni tanulunk". Oké, fontos ez a sportág is...már akinek. De nálunk az megy, hogy nincs választási lehetőséged, pedig jó lenne, hogy mondjuk Én, aki nem szeretek kosarazni, lemehetnék kondiba erősíteni...saját testsúllyal főleg, elvégre az a jó (szerintem), ha valakinek természetes, erős izmai vannak.

2013. dec. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:

A heti 1 edzéssel az a baj, hogy volumenében kevés. Kell a heti kettő, de inkább három.


Az ázsiai küzdősportokat meg ugyanúgy nem tenném kötelezővé, mint ahogyan semmi mást sem (csak az erősítést meg a kardiót). Gondolj bele, hogyha valaki versenyszerűen úszik, akkor mit bohóckodjék valamilyen majom kungfuval?

2013. dec. 15. 10:09
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Egy kis cikk, hogy a kihaló porosz módszer miért is volt a maga nemében zseniális és a te meglátásaid miért nem vezethetnek a kívánt eredményre. Hozzátéve, hogy ma nem az a jellemző, hogy egy ilyen strukturális reformhoz meglegyen az akarat és a pénz. Sőt sorra zárják be a tornatermeket pénzsporoláscéljából. Ami természetesen óriási kiadásként fog jelentkezni úgy 20 év múlva az egészségügyben, de az a következő nemzedékek baja lesz ugye.


Ezzel párhuzamosan meg kopik ki a valós testnevelés és tesiórákon csak a labdázgatás megy.


[link]

2013. dec. 15. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Köszi Lovag a cikket, de nem látom be ennek alapján, hogy a szekrényugrás, magasugrás, duplakorlát-gyakorlatok mennyiben járulnak hozzá a népegészséghez -- azt viszont könnyedén elmagyarázom, hogyan gyűlölteti meg tömegekkel a sportolást örökre, felesleges frusztrációt előidézve a fiatalok nagyrészében. A cikk az élsport specializációjáról beszél, én pedig a tömegsportról, a nagy átlagról és az átlag alattiakról.


Hogy a medicinlabda, ugrálókötél, húzódzkodás vagy kötélremászás jó gyakorlatok, senki nem vitatja, mi is csináljuk ezeket bokszon.


A labdajátékoknál jobb mozgáskoordináció-, ritmusérzék-, kirobbanás-fejlesztést meg igazán senki nem kívánhat magának, pl. focizni is szoktunk bokszon abban a klubban ahová most járok, pont ezért. (Karatén is rendszeresen kosaraztunk edzés elején, pont ezért.)


A specializáció egyoldalúságát általános követelményekkel kell ellensúlyozni, legyen előírva az a pár gyakorlat, ami mindenhol kötelező minimum, ezen felül azonban ÉLVEZZÉK a gyerekek, amit csinálnak, ez a legfontosabb. Szerinted a gyerekek hány százaléka élvezi igazán a tesióra akrobatikus elemeit?


(Még a labdajátékok mellett: a kisóvodás lányomat pont azért fociztatom, hogy javuljon a mozgáskoordinációja, és egészen hihetetlen eredményt ért el vele a srác egy év alatt...)

2013. dec. 15. 10:29
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok otthon igazán (vagy semennyire inkább) a tesioktatás jelenében és miértjeiben, de így elsőre sok olyan dolgot írsz, ami jó ötlet.


Időpontilag mindenképp - bár reggel 7... az elég necc. (nekem) :)


Az atlétikát egyáltalán nem venném ki. Futás, dobás, ugrás - ez mindenkinek jó és hasznos. A torna egyes gyakorlatait is meghagynám - természetesen nem a gyűrűt meg a korlátot, az még az én időmben is csak a legügyesebbeknek ment. De a gerenda egyes elemei, a szekrényugrás, azok hasznosak. És az senkinek nem egy nagy bűvészet. (csak ebben is egy elviselhető követelményrendszert állítanék fel - nálunk kellett tudni nemcsak előre, hanem hátra is bukfencezni gerendán, ami baromság)

2013. dec. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

Belénk van rögzülve, mert ebben nőttünk fel, hogy pl. szekrényugrás KELL, hátrabukfenc KELL stb. Amúgy mi a fenének? Mikor fog valaki szekrényt ugrani vagy hátrabukfencezni akár a valós életben, akár tömegsporton? (Eleve az európai szimmetrikus hátrabukfenc baromi káros és használhatatlan, a japán sokkal jobb. És még a japánok sem egyformán gurulnak ushiro ukemit, hanem teljesen mások a judósok meg az aikidósok pl.)


Én is tudok mondani ezer olyan gyakorlatot, ami nagyon hasznos lenne, mégsem tanítják, kezdve a (bot/kard) vívással, az alapfokú testharccal/önvédelemmel vagy pl. az egész alakformálás mint olyan teljesen kimarad. Pedig ha CSAK ezzel foglalkoznának pl. a lányok, tehát rendes alakformáló edzés lenne (és a menzán nem a szemetet ennék a gyerekek), nem lenne ennyi elhízott lány...


A múltkor résztvettem a lányom nyílt tesióráján. 13 évesek, szekrényugrás volt. Komolyan, én féltem helyettük... Láttam a riadalmat a gyerekek szemében, a rettegést a kudarctól, ráadásul a szülők előtt... Az én lányom mondjuk volt sportakrobata, most meg bokszversenyző, úgyhogy a masszív izomtömege ellenére úgy vitte át a korlátot, mint egy csúcsformában lévő gibbon -- de a gyerekek legalább fele csak úgy-ahogy, a "béna" klikk pedig sehogysem. Ennek mi értelme van? Nagyjából duplanulla.

2013. dec. 15. 11:40
 10/21 anonim ***** válasza:

-ne legyen tornasor

-ne legyenek érdemjegyek

2013. dec. 15. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!