A közeljövőben Aikidót edzésen szeretnék részt venni. Egyrészt testem karbantartása miatt másrészt jó érzés lenne ha megtudnám védeni magam. Az Aikidó hatásos önvédelmi módszer lenne?
Szerintem ...
A test karbantartására ugyanannyira jó, mint minden más testmozgás. Amennyire látom (persze nem láthatok mindent), az intenzitást leginkább a támadó fél (uke) állítja be. Ha az uke gyorsan vagy erősen támad, akkor gyorsan kerül földre, és gyorsan is kel fel. Az igazi megterhelést az uke-munka jelenti (a torié mondjuk akkor nehezebb, ha nála nagyobb embert kell megmozgatni), és az intenzívebb uke-munkára sajna sem a futás, sem a hagyományos erősítés (önmagában) nem készít fel teljesen. Ha van mellette valamilyen sérülés (pl. váll vagy térd, esetleg gerinc), akkor a hagyományos edzési formák egy része amúgy is ellenjavallt lehet. Ellenben az aikido gyakorlása még ilyen sérülések mellett is lehetséges, persze, megszorításokkal. Továbbá, az intenzív mozgás nem kizárólagos feltétele a test karbantartásának (különösen idősebb korban). Ahhoz pl., hogy a vérképed, a vérnyomásod és a tartásod rendben legyen, az aikido bőven elég lehet.
Olyan mestereim és senpai-im tapasztalatai alapján, akik polgárőrségben, kidobóként dolgoznak vagy dolgoztak, a rendszer önmagában használható önvédelemre. De egyrészt nem azonnal, másrészt nem úgy, ahogyan ma sokan gyakorolják. Egyrészt a szépséget elfelejtheted, ha önvédelmi értékről van szó. Ami működik, az rendszerint nem szép. Minden megvan benne az aikidobol, körök, meg erő nélküliség, mieg minden, de nem szép. Másrészt, meg kell tanulni támadni. Tehát nagyon sokat számít, hogy tudsz-e legalább korrekten ütni vagy rúgni. De, hiába tudsz ütni vagy rúgni, ha a technika rossz, konyec van. És nagyon érdekes, hogy ha te magad tudsz is ütni vagy rúgni, de az uke-d nem tud, akkor is konyec van, mert nem tudod begyakorolni rendesen a technika használatát (ha az uke nem támad, rossz technika is elég, az uke földre fogja vetni magát). Na persze ez nagyon messzire vezetne.
Tovább a támadásaink nagy része vágás, nem ütés. És bár magasabb szinten világos, hogy egy egyenes ütést, egy egyenes vágást vagy egy egyenes rúgást lényegében úgyanúgy kezel az ember, mint egy lefogást, abban a pillanatban, hogy a támadód felkap egy széket, nem azon lesz a hangsúly, hogy milyen jól ütsz (az atemit leszámítva, de egy jó atemihez nem feltétlenül kell rendszeresen boxolni), hanem azon, hogy milyen jó az elvezetés és az időzítés. Vagyis milyen jó a technikád. És itt is érvényes, hogy legalább az uke-d tudjon vágni. Nem ütni vagy rúgni, hanem karddal vágni vagy bottal szúrni.
A támadások másik része lefogás. És lefogást lekezelni böven elég, ha tudsz ütni vagy rúgni. Ahhoz nem kell aikido.
Jó kérdés az is, vajon a támadás, amit bekapsz, mennyire szabályos (=jó, technikailag korrekt). Mert abban a pillanatban, hogy a támadó nem úgy támad, ahogyan azt megszoktad, és ahogyan az várható lenne, nem sokat érsz avval, hogy amúgy te tudod, hogyan kellene kinéznie a támadásnak :S Mert a támadást biza’ be fogod kapni, ha nem tudsz rá reagálni, és teljesen mindegy lesz, milyen jól ütsz.
Nem vitatkozni akarok Aikiboxerrel, a gondolatai fontosak. De több embert is ismerek, aki pusztán aikidoval meg tudta magát védeni. Ami számomra bizonytalanná teszi azt a kijelentést, hogy a stílus „önmagában hatástalan” :S
Éles küzdelem (kesztyűzés) nélkül nem alakulnak ki azok a reflexek, készségek, amelyek egy valós harcban alapvetőek.
És az aikidón nincs erősítés (úgy tudom filozófiai okokból -- oldja meg mindenki otthon -- legtöbbször azonban ez elmarad).
Az pedig, hogy kinek mi az intenzív sport, mindenki magának dönti el. Tényleg lehet magasabb szinten baromi intenzíven nyomni, de attól még sehol sincs egy jó judo vagy boksz edzés intenzitásától. (Gyakorlati tapasztalat.)
Hogy hol van egy box edzéshez képest, azt sajna nem tudom, a te véleményed meg hiteles. De tényleg annyira egyénfüggő, hogy mit jelent a test karbantartása, hogy azért ennél kevesebb is elég lehet. A test karbantartása teljesen mást jelenthet egy sportolónak, mint egy átlagembernek, aki addig nem sportolt semmit sem. Sajna, hogy a kérdező mit ért karbantartás alatt, most nem tudtuk meg.
Az éles küzdelem hiányának hátulütőit tagadni nem érdemes. De önvédelemről volt szó, és az önvédelem arról szól, hogy ha már nem sikerült elkerülni a szitut, akkor meg tudjak lógni. Nem arról, hogy leálljak harcolni. Az már a küzdelem része, ahol tényleg érződni fog a reflexek hiánya. Tagadhatatlan. A meglógáshoz viszont elég egy atemi + kibillentés vagy szabadulástechnika is. Talán Saotome sensei írta, hogy ha technikát gyakorolsz, úgy csináld, mintha az utolsó lenne. O-sensei-nek több olyan kototamája ismert, mint amilyen ez is: "Véletlenül se törődj az ellenfeled feléd suhanó kardjával. Szemvillanás alatt lépj be, és vágd le!" Egyrészt erősen kétlem, hogy egy olyan hiteles harcművész, mint Ueshiba, ilyenek írt volna, miközben egy önmagában hasznavehetetlen rendszert hagy hátra. Az más kérdés, hogyan gyakorolják.
Az erősítés elhagyásának filozófiai okairól nem tudok semmit sajna. Az interjúk szerint O-sensei nem szerette, ha a tanítványai fekvőtámaszt nyomnak. Az általam ismert források nem említik, miért. Ennek ellenére voltam már olyan danvizsgán, ahol megbuktattak valakit azért, mert nem bírta fizikailag a vizsgát. Még alacsonyabb szinten is, ha valaki nem bírja fizikailag, és le kell cserélni, az rossz ómen. De várj, amiket te felsoroltál, azok nem állóképességet növelnek? Mert a futás erősebbé nem tesz, az biztos. Lehet, én vagyok tájékozatlan e téren.
Köszönöm a válaszokat.Minden nap kocogok kivéve vasárnap.
Másfél évig bokszoltam de nem igazán nyerte el a tetszésem.
Én nem vagyok olyan magas szinten aikidóban, mint dft..., ezzel együtt az aikidót én kiegészítő harcművészetnek tartom. Eredetileg a japán fegyveres harcművészethez kapcsolódó technikákat tartalmazott; most pedig keresem a helyét már egy ideje. (Mivel ritkán járunk katanával az utcán.) Most a boksszal kombinálom, és a két mozgáskultúra fura módon nagyon jól kiegészíti egymást. A bokszban megvan minden, ami az aikidóból hiányzik: a konfrontáció, a valós támadás, a reflexek kialakítása stb. Meg persze erősítés, de ez még a kisebb baj lenne, hiszen erősíteni otthon is lehet (sőt...).
Az aikido nem küzdősport, sőt valójában nem is sport, így a sport jellegét nem ildomos számonkérni (és nem is teszem -- csak mondom, hogy sportnak szerintem nem elég intenzív). Persze idősebb korban elég ez a mozgás, meg tényleg lehet intenzíven nyomni, de nekem ez kevés. Önmagában.
Önvédelemre meg szerintem is alkalmas -- ha túljut az ember a valós támadáson. Na erre használom én a bokszot.
Jah, szerintem is kiegészítik egymást., és ez teljesen magától értetődő. Kerestem a helyét én is egy-másfél évig, és oda jutottam, hogy támadni kell, máskülönben mintha a levegőben lógna az egész :S Tényleg nem vitatkozni akartam, így már értem Aikiboxer, mire gondoltál, thx.
ui.: nem vagyok annyira képzett, lehet, ha szembekerülnénk, ez azonnal kiderülne.
Az aikido nekem bevált a testem karbantartására és sokat is fejlődött a fizikumom, amióta járok(lassan 2 éve).
Az önvédelmi részére én tömören azt mondanám, hogy az elején még ne várj csodákat.Viszont ha becsületesen, rendszeresen csinálod, akkor tapasztalható lesz az eredmény.Nem mondhatom azt, hogy ez a verekedésről szól, ez nem igaz.Röviden megfogalmazva a támadó energiáját használod(nem szó szerint)önmagán.
Ha aikidora szeretnél járni, mindenképpen ajánlom, hogy olvass valahol utána a szellemiségének, spiritualitásának, mert ez legalább olyan fontos, mint maguk a technikák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!