Igaz hogy az ütés a testsúlyon és a technikán múlik?
Hát mindent leírtak.
Testtömeg számít A) minél nagyobb vagy annál stabilabban állsz B) ha nagyobb vagy nagyobb izomtömeged lehet -> nagyobb erőkifejtésre lehetsz képes (a feltétes mód szándékos, ezek képességek, gyakorlás kérdései is)
Technika számít: kineziológia - hogyan mozgatod a testedet. milyen szögben állnak az ízületeid hogy a lehető leghatékonyabban végezd a mozgást, minél több izmod erejét bele tudd adni.
izmok képessége: nem elég a nagy izomfeszülés 'erős' izom, gyorsaság is kell, az ütés erejét a lendület is adja, amiben a sebesség nyilván fontos.
fontos technikából még maga a becsapódás. egy ütés nem két merev test között történik, azaz erők elnyelődnek, de nem mindegy hogy. nem mindegy mekkora erő adódik át, nem mindegy mennyire csúszik le. egy ütés addig óriási mennyiséget veszít a valódi 'potenciális' erejéből amíg maga a becsapódás nem elég hatékony, például lecsúszik.
Jó, ezeket írták a többiek lényegében. Az ütés önmagában is egy művészet. Meg lehet tanulni ütni 1-2 hónap alatt is, de lehet tökéletesíteni éveken, sőt évtizedeken át is.
Erre egy fél mondat erejéig mondjuk én tértem ki.
A sebesség múlik az izmok képességén (milyen gyorsan képesek összehúzódni, tehát 'gyors erőkifejtés') és megint csak az ütés technikáján, azaz kineziológián (jól írom?). Tehát hogyan mozgatjuk a testünket -> végső soron a kart. Minél hosszabb úton gyorsítjuk annál több út/idő van nagy sebességre gyorsítani, annál nagyobb lendülete lesz a becsapódó ütésnek (fizika rész, impulzus).
Harctechnikai szempontból (vigyázat, ebéd után kávét ittam!) gyorsaságnak számít az is, hogy mennyi idő alatt teszi meg az ököl a célig a távolságot, azaz milyen úton halad. Rövidebb út ~ gyorsabb ütés.
De ide jön megint a technika, jobb technikával (elvben) hosszabb úton is lehet annyi idő alatt ütni mint szűkebben. a hosszabb úton gyorsított ütésnek pedig nagyobb ereje lesz becsapódáskor.
Végül az egész tudománnyá válik, elég sok változóval.
Erő, tömeg, sebesség, gyorsulás, útvonal, becsapódás, találat helye, okozott hatás-> anatómia :)
ha beletud állni az ütésbe üthet nagyobbat egy nagyobb súlyú
de a súly nem minden
Töltény: kicsi a tömege de nagyon nagy a sebessége, kicsi felületen olyan nagy nyomást okoz hogy behatol.
Ütésnél a felület: ököl (kemény, kis felület)
Tenyér (puhább, nagyobb felület)
Ez is számít :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!