Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Baj, ha a három edzéstípus...

Baj, ha a három edzéstípus közül csak az állóképesség javításával illetve az izom tömegének növelésével foglalkozunk, az ügyességet igénylő mozgásformákkal pedig nem? 18/l

Figyelt kérdés

18 éves leszek, de az állóképességem nagyon rossz, és semmi izom nincs rajtam:( Szeretnék elkezdeni futni, de gondolom e mellé kéne még valamilyen kiegészítő edzés, hogy tényleg hatékony legyen..


Az lenne kérdésem, hogy bioszon úgy tanultuk, hogy 3 edzéstípus van:

-ügyességi

-izomtömeg növelő

állóképesség javító


Lehet hülye a kérdés, de az érdekelne, hogy ha valaki pl. elkezd futás mellett súlyzózni, akkor nem baj, hogy csak a 2. és a 3. edzéstípust alkalmazza, az ügyességit kihagyja? Nincs valami olyan, hogy azok a sportok az igazán hatékonyak, amelyek mind a 3-at magukban foglalják?


Tehát úgy értem ezt, mint pl. a kidobóemberek, hogy lehet , hogy egy sokkal könnyebb meg kisebb, de fizikai munkát dolgozó ember is meg tudja verni, hiába 100 kilós a kidobó...Mert az izma nagy, de hiába, mert lehet hogy a kis munkásember sokkal gyorsabban üt, meg jobban koordinált a mozgása..

Meg vannak pl tök izmos emberek, akik előre se tudnak úgy hajolni, hogy elérjék a lábujjukat stb.


Szóval ilyenekre gondoltam, hogy nem lehet valami ilyesmi probléma abból, ha az ügyességi részt kihagyjuk az edzésünkből?

Előre is köszi a válaszokat!



2013. ápr. 23. 20:57
 1/8 anonim ***** válasza:

Alaptétel: mindenki abban jó, amit gyakorol.

Van, akit a három közül nem érdekel mindegyik, így azt nem csinálja. Igazából hátrány nem éri, mert emiatt nem is fog olyanban versenyezni, amihez azok kellenének. A megéléshez pedig már régóta nem a testi edzettség kell a legjobban. Egy szellemi munkát végző ember lehet izmos, ha neki az tetszik, de lehet mellé ügyetlen meg lassú, nem számít. Ha viszont érdekli mindegyik, akkor eddzen mindegyikre.


Te mit edzel?

2013. ápr. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Attól függ, mi a célod. Ha meg akarod magad védeni, akkor az izomtömeg növelésén és az állóképesség fejlesztésén túl járj el valamilyen küzdősportra, de valamilyen mértékben ezeken az edzéseken is fejlesztik mind a kettő (ha úgy tetszik mind a 3) készséget.


Ha jól akarsz kinézni, erős (és nem mellesleg egészséges) lenni, akkor válaszd az izomépítő edzést, mellé célodtól függő mértékben az aerob mozgásformákat.


Ez az ügyességi fogalom kicsit képlékeny a számomra, most attól leszel ügyes, hogy zsákolsz egy párat, és a végén egész pályáról dobsz kosarat, vagy hogy tudsz figcsózni a bmx-eddel? Ha van valami, ami konkrétan tetszik, akkor azt gyakorold, mert ezt az "ügyességi" részét a beidegződéssel tudod leginkább fejleszteni. Persze nem árt nyújtani sem, no de hogy valaki ne tudja megérinteni a lábujját, az ennek az elég extrém hanyagolására vall.

Tessék: http://www.youtube.com/watch?v=4pRhpdCFXls ne gondold, hogy egy izmos ember törvényszerűen rugalmatlan is.

2013. ápr. 23. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Óh igen, ezt kerestem még: http://www.youtube.com/watch?v=ELvqx7Rglvw.
2013. ápr. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

persze, tudom hogy olyanra is van példa, hogy 100 kilós simán lenyomja a spárgát, az csak egy negatív példa volt, amit mondtam...hogy származhat-e baj abból, ha 'egysíkúan' edzünk...

Egyébként én nem edzek semmit, de valamit már kéne kezdenem magammal, csak az a kérdés, hogy mit:/

Régebben nagyon hajlékony voltam, viszont ügyetlen:/ Úgyhogy az ilyen torna-szerű dolgokban is csak az ment, hogy terpeszben hasaljunk le a földre meg ilyesmi, de kézenállni meg sosem tudtam..

Jó, nyilván ha sokat gyakorolnám később menne, de alapjáraton elég ügyetlen vagyok..meg nem is tudom milyen sport érdekelne..Vagyis egypár azért akad:

-futás

-jóga

-pilates

-fallabda

-falmászás

...bár ez utóbbi kettőhőz se kéne kétbalkezesnek/lábasnak lenni, de ezek valahogy szimpatikusak.

Ja, azért is lenne jó sportolnom valamit, most mostanában elkezdett nagyon fájni a hátam és a derekam, főleg mikor a sulipadban görnyedek, mert gerincferdülésem van, de eddig fájni nem fájt...

2013. ápr. 23. 21:31
 5/8 A kérdező kommentje:

[link]

olvasgattam a crossfit-ről, és innen jött a kérdésfeltevésem...

csak a küzdősportokra mondja, hogy nem egyoldalú edzés, de magas technikai tudást igényel ( többek közt ezt neveztem az előbb ügyességnek) , az meg különösebben nem vonz...

2013. ápr. 23. 21:41
 6/8 anonim ***** válasza:

Itt most azt a két függvényt kéne egymáshoz optimalizálni, hogy mit szeretnél elérni, és mit szeretnél csinálni. Ugye nem lenne teljesen jó, ha csak az egyik feltétel teljesülne.

A futás, mint sport, szvsz időpocsékolás, ha nincs vele külön célod (bizonyos táv lefutása, aerob szálkásításhoz, vagy szimplán csak szereted), mert izmot nem növel, tehát alakot nem formál, és azért sok más sportnak is eleme a szaladgálás.

A jógát nem ismerem, de szerintem az nem annyira sorolható a sport kategóriába, másról szól.

A pilates sem annyira, az inkább valami gerincgyógytorna, ami persze hasznos, csak nem sport :D

A fallabda jó, bár szerintem hamar meg lehet unni, én legalábbis hamar meguntam :D

Falmászás dettó, ahhoz azért erő is kell, mert könnyen kudarccá fajul már az elején. Viszont ad is cserébe, hátránya, hogy elég kevés hely van, ahol lehet mászni, így megszokod a pályákat. Egy félévben falmászás volt a sportom az egyetemen :D


A gerincbántalmakat nem kéne elhanyagolni, ülő életmódunk következménye, hogy népbetegséggé válik. Én is megjárom éppen vele, de amióta sikerült egy icipici izmot tenni a hátamra, kevésbé fáj. Régen állandóan fájt. A fitness/testépítés is jó muri, lánynak is simán, bár az inkább életforma. Ha tetszik, akkor jó, de ha nem, akkor nem, nem kell erőltetni. A röpit szokták még szeretni az emberek, hátránya, hogy kell hozzá pálya és csapat. Bár kinek mekkora hátrány. A crossfit se rossz, csak ne ragadjon el az a szokásos underground felsőbbrendűségi érzés, ami pl. ebből a cikkból is érződik.

2013. ápr. 23. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Először is, kösznöm a válaszokat!:)


Az a baj hogy túlságosan könnyű befolyásolni...

ha beszélek egy futóval, akkor futni akarok, ha egy bokszolóval, akkor bokszolni stb.


A röpit pont utálom x) valamiért, nem tudom, szerintem unalmas...

Hát, a jóga azért is tetszik, mert hátha segítene megküzdenem a stresszel, meg kicsit nyugodtabbá válnom...


Mert ez is egy problémám, hogy régen, amikor kosaraztunk , tök agresszív lettem..kiabáltam meg összevesztem a többiekkel...Ugyanez volt, amikor apa különböző fogásokat meg nem tudom miket akart bemutatni rajtam(ő judózott, thai bokszolt meg nem tudom miket csinált még..), és belekönyökölt a kulcscsontomba meg ilyesmi..

Akkor is felment bennem a pumpa, idegesít, ha fájdalmat okoznak, meg ha versenyezni kell...

Hát, a futásra meg azért gondoltam, mert abban csak könnyebb sikerélményt szerezni, kitartás kell hozzá..

A hátammal nem tudom mi lesz, nemrég kezdett el fájni, hirtelen, de jó erősen..

Ja, egyébként van itthon fitballom, de eddig csak bénáztam rajta:D:D Pedig egy csomó hátizomerősítő gyakorlat van hozzá, amivel javíthatnám a tartásom.

De nem tudom, hogy fogok dönteni valamilyen sport mellett:D

2013. ápr. 23. 21:57
 8/8 poiu ***** válasza:
A legfontosabb, kezdj el magadal valamit. A kérdésre: ha nem törsz olimpiai babérokra, akor az állóképességi és erőedzés jót tesz és segít abban, hogy az ügyességiben is jó legyél. Ha nem vagy elit sportoló, akkor ügyességi minden, amit a barátaiddal játszol a ping-pongtól a fociig. Ügyességi, mert ezeknek a technikáit meg kell tanulni, be kell gyakorolni, de meglesz hozzá az alapod.
2013. ápr. 24. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!