Miért árulnak magnéziumot és kalciumot egyszerre tartalmazó ásványi anyag komplex tablettákat?
Nagyjából elmondható ugye mindkettőről, hogy jótékony hatással van a megfelelő izommüködésre, agymüködésre, illetve az idegrendszer működésére. Ezen felül a Ca ugye nélkülözhetetlen a csontok számára. Valamint zsírégetést serkentő hatást is tulajdonítanak neki, bár ez nem teljesen bizonyított.
A Mg ugyan ezt 'tudja' (a csontokat, és a zsírégetést leszámítva) viszont nagyon fontos szerepe van az energiatermelő folyamatokban, hiszen a Mg-ATP komplex kialakulása révén elősegíti annak 'disszociációját' és így ADP képződik, ami ugye jelentős energiafelszabadulással jár. (a glikolizis során is kell befektetnünk 2ATP-t, ami persze később megtérül, de folyamat elindításához szükséges)
Na most a szervezetbe vitt Ca2+ ionok pont hogy dezaktiválják ezt a komplexet, vagyis koordinálodik az ATP-hez, viszont nem segíti elő annak hasadását. Gyakorlatilag így a magnéziummal ellentétes hatást fejt ki.
Nem értek igazán hozzá, de szerintem egy egészséges sportoló embernek igazából majdnem teljesen felesleges egymás mellett szedni a két ásványi anyagot.
Vagy hogy látjátok ezt? Egyáltalán hogy működik a dolog?
Bocs, de ez most hogy jön ide? Ezzel arra reflektálsz hogy primitív a kérdésem, vagy mi? :D
Egyébként nem köti meg, kalcium-hidrogén karbonát keletkezik, ami egy oldható só. Ez csak kis mennyiségben történik.
Ez nem így működik, illetve felszívódásban van versengés a Ca és Mg ionok között, de megfelelő arányban igenis felszívódik. Az izmoknak is szüksége van Mg-ra, nem csak az anyagcsere folyamatokban van szerepe. Tehát ott hibás a leírásod, hogy te a mitokondriumon belüli folyamatokat írod le (anyagcsere), de az együttszedés az meg a felszívódásról szól, ami szintén nem gond, ha tartjuk a 2:1 Ca:Mg arányt.
Megkérdeztem 3 gyógyszerészt és 2 vegyészt is, szintén ezt mondták.
Szerinted az egész világon minden szakember hülye hozzá, hogy ilyen készítmények vannak? Nem hinném.
Szó sincs róla, hogy primitívnek vélném a kérdésed. Sokkal inkább komoly szakmai, kémiai tudással rendelkezőnek tűnsz. Nem akartam elnézést kérni, hogy kérdéssel belepiszkítottam a kérdésedbe, de mivel korábban feltettem a kérdést és nem jött rá értelmes válasz, gondoltam felteszem itt - miután kapcsolódik picit a kalcium révén-, ha úgy tetszik tizenkilencre lapot húztam, hátha nem küldesz el a fenébe.
Nem hiszem, hogy egyszerű lenne a kérdés, bár egy vegyészprofesszor tudná objektíven megmondani. Az átlagember szemében bizonyosan nem primitív.
@Montez; Természetesen nem azért tettem fel a kérdést, mert úgy gondolom hogy a szakemberek hülyék hozzá, vagy hogy véleményt nyilvánítsak egyes gyártókról/termékeikről, vagy okoskodjak. Érdekel a téma, ennyi. :)
Mint írtam a kérdésemben az ismereteim korántsem mondhatók széleskörűnek a témában, főleg nem a biológia, illetve a táplálkozástudomány/élettan területén, ezt nézd el nekem. Tényleg nem akarok ebet kötni a karóhoz, meg szeretném érteni.
Rátérve a válaszodra; Eléggé konyhanyelven fogalmaztam meg a kérdést, de írtam a Ca jellemzése után, hogy a Mg ugyan azt 'tudja', így, igen, nyilván való hogy szükség van az izmoknak (is) a Mg-ra.
A kérdésem direkt nem a felszívódásról szól. Van versengés, és nyilván felszívódás is lesz, és ha felszívódás van akkor (véleményem szerint -bár továbbra se értek hozzá:) beszélhetünk a mitokondriumon belüli Ca koncentráció többletről is, és ezért pont az anyagcsere folyamatokban betöltött szerepükről szól a kérdésem.
Ha több a Ca ion a kérdéses térrészben akkor, -és bár továbbra is a Mg-ATP komplex képződése lesz kedvezményezett-(kemény Pearson sav, kemény bázissal alkotott komplexe. Ugyanakkor a Ca is kemény sav, de lágyabb mint a Mg) gyanítom szignifikánsan több 'inaktív' ATP molekula lesz.
- Feltéve persze ha beszélhetünk mitokondriumon belüli ilyen módon megnövekedett Ca koncentrációról.
Ha igen, akkor mennyire számít hogy ez így van?
Kiegészítve az eredeti kérdésem, miért célravezetőbb(ha célravezetőbb) egyszerre szedni(a kérdésben az egymást mellett -et így értettem, hogy egyidejűleg) mindkettőt, ahelyett hogy például naponta váltakozva szednénk Ca-at és Mg-ot, vagy ez teljesen mindegy, és nem számít semmit se?
Köszönöm szépen a válaszodat, és hogy utánakérdeztél. :)
- Amúgy gondolom te is látod, hogy az egyszeri ember, -és az emberek többsége sajnos ilyen- nem ért a biológiához/kémiához/fizikához, és utánaolvasni sem akar. Így gyakorlatilag hagyja bármit el lehessen adni neki, bármennyi pénzért, ha van mögötte vmi jól hangzó marketing-bullshit. Millió-egy ilyen van. Persze véletlenül sem azt mondom hogy én értek hozzá, de szeretek utánajárni dolgoknak.
A mitokondriumon belül ugye az energiatermelő folyamatok vannak, de nem ezért szedünk plusz Ca-ot és Mg-ot, hanem a csontok, izmok, véralvadás (igen, Ca nélkül ez sem megy) miatt, stb.
Tök mindegy, hogy egyben viszed be vagy külön, mivel (ha téged a mitokondriumon belüli folyamatok érdekelnek) a szervezet nem fogy ki egy-két nap alatt sem a Ca és Mg-ból. Több kiló van bennünk mindig. A csontokból is van kioldódás és vissza, reverzibilis.
Tehát akkor sincs semmi, ha egyszerre viszed be, mert a mitokomdriumban mindig is lesz mindkettőből, nem ezen múlik.
Ez nem vérnyomáscsökkentő, hogy marha rendszeresen kell szedni, mert másnap nem lesz a szervezetben. Remélem érted, mert mobilról nem tudok regényt írni? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!