Érdemes rá edzenem izomlázra?
Egy kis alap információ. Nemrég kezdtem el otthoni edzéseket csinálni és volt egy kb 20perces hasizom erősítő rész. Élveztem nagyon, de másnapra eléggé érzem az izmokat ott. Erre érdemes ráedzenem vagy várjam meg amíg elmúlik? Emellett mennyi idő lehet kb ameddig elmúlik, és következő alkalommal is fájni fog utána? Vagy hanyadik alkalommal nem lesz már utána izomlázam a hasamban? (Bocsánat ha buta kérdések, de nagyon nem vagyok még otthon a témában.)
16/l
Nem buta kérdés, igazából az izomláz témakör nagyon bonyolult és nincsenek megegyezések. Ami neked beválik, azt csináld leginkább. Amit én kihámoztam kb 10 év alatt a gyúrásból, és ez csak az én véleményem!: alapvetően tévhit, hogy jót tesz az izomlázra ráedzeni. Hagyni kell, hogy pihenjen. Az izomláz részben az izomrostok között felgyülemlett hugysav marása és szakadt izomrostok fájdalmának az érzete. Ha enyhül, akkor érdemesebb ráedzeni. Főleg a kezdetekkor, ha nagyon megerőlteted magad és túltolod, és brutál izomlázad lesz mindenhol, durransz, az káros is lehet. Velem előfordult, mikor már többedik éve kezdtem előről nagyobb kihagyás után, elegem volt, és az első edzést megtoltam. Aznap este belázasodtam, brutál fájdalmaim voltak, majdnem 2 hónapig. Veled nemhiszem, hogy ez előfordulna, de leírom, hátha másnak hasznos.
Az ellenérv ezekre pedig az, hogy viszont a hasizom egy nagyon genya izom, és kb 2naponta érdemes edzeni, de egy héten minimum 2x ahhoz, hogy egyáltalán formában maradjon, nemhogy fejlődjön. Így ha abban van izomlázam, mindig eggyel kevésbé veszem komolyan ,mintha pl mellben. De persze van az a fájdalom, mikor nem tudsz hasazni és tök fölös energiapazarlás és erőlködés. Ezért is érdemes pihenni hagyni, hogy begyógyuljon.
Szóval röviden a javaslatom az, hogyha nagyon durva, akkor hagyd pihenni, de ha nem annyira vész, akkor eddz rá nyugodtan. Ne minden nap ugyanarra edz, és az is hagy időt a pihenésnek. Ha a ráedzés utána rosszabb lesz (másnap), akkor inkább pihentesd, amíg kicsit jobb nem lesz. Egy idő után jobban bírni fogod ezt a féle fájdalmat is, így pl én is kevésbé éreztem, hogy nagy gáz volt, amikor volt, csak már későn. Azt is figyelembe kell majd venni idővel. Az izomlázról nem eldöntött tény, hogy jó, ha érzed, vagy nem, hogy akkor van hatása az edzésnek, ha érzed. Állítólag nem, de én azért nem hiszek benne, meg vannak még így, mert azért csak jó kicsit érezni, hogy valamit cisnáltál, meg teher alatt nő a pálma, nem hiszem el, hogy a semmi érzéstől bármi jobblesz, de nem szabad túltolni.
27F
Az izomlázat régen a tejsavra (nem a húgysavra, ahogy az első írja, de egyébként teljesen jókat írt, ez meg részletkérdés igazából) fogták, holott a tejsavat a szervezet a májban, meg az oxigéntartalékkal rendelkező izmokban viszonylag hamar feldolgozza, illetve közvetlenül energianyerésre is használhatja néhány helyen, pl. a szívizomban.
Emellett persze az edzés során végzett intenzív sejtanyagcsere is elszabadít mindenféle szabad gyököket, rövid távon káros melléktermékeket, a szervezet majd megbirkózik ezekkel. Segít a sok folyadék, masszázs stb...
A másnapi (sőt, hasizomnál lehet, hogy 2 nap múlva jelentkező) izomlázat inkább az izomrostok mikrosérülései (illetve ezek gyógyulása) okozzák. Egyrészt ez a mikrosérülés "kívánatos" is a testépítőknél, hisz a kialakuló izom-hipertrfófiának (magyarul a látványosan nagy izmoknak) az oka pont az, hogy a rostok kicsit vastagabban forrnak össze, ezáltal válik "tömegesebbé" az izom. Élettanilag azonban ez gyulladásos folyamat (nem véletlenül nevezzük izom"láz"-nak, nem véletlen meleg az izom.
Aztán izomlázként éljük meg azt is néha, amikor az izmok a bemelegedett, nyújtott állapotból behúzódnak, berövidülnek, befeszülnek. Itt az inaknál, illetve az eredéshez, tapadáshoz közeli részeknél próbál a szervezet magára találni. Segít az alapos nyújtás, a célzott masszázs, hengerezés, és úgy általában az "izületi mozgékonyság" (magyarul hajlékonyság) növelése. Nem igaz, hogy "Csak a bzik nyújtanak!" :) . És akár a jógát, vagy hasonló gyakorlatokat is be lehet iktatni, hogy a mozgékonyságot folyamatosan magas szinten tartsd! A másik oldalon pedig a bemelegítés sem annyi, hogy beropogtatom a derekam, meg csinálok két fejkörzést, azán bekenem magam Nicoflexxel! :)
Röviden: a mérsékelt izomlázra a könnyű mozgás hasznos lehet, fokozza a vérkeringést az érintett izmokban, mosódnak kifele a salakanyagok, eljutnak a tápanyagok, az izmok behúzódott állapotukból ismét megnyúlnak, stb. Viszont a "rágyúrás", a nagy terhelssel végzett munka nem fog az "épülésedre" válni, egyenes út a lesérüléshez, hosszú távon jelentkező bántalmak kialakulásához.
Ha az izomépítés a cél, akkor nem, nem érdemes.
Izomláz = nem tudtál regenerálódni. Ez által kontraproduktív lesz az edzésed, mert izomlázzal nem lesz progresszió.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!