Mobilizációs gyakorlatokat mikor érdemes végezni? A nyújtást helyettesíti az edzés végén vagy egy külön edzést érdemes rászánni?
A nyújtás az izmok hajlékonyságáért, rugalmasságáért, flexibilitásáért felelős, a mobilizáció pedig az izületek mozgástartományáért, ezáltal a kettő nem váltja ki egymást.
A legjobb nyilván mindig az, ha az embernek van egy különálló gyógytorna napja, amikor nem edz, nem erősít, csak az aktív regeneráció jegyében nyújt, mobilizál, hengerezik, de ettől függetlenül a mobilizáció helyet kaphat a bemelegítés során (korrekciós gyakorlatként) is. Maradjunk annyiban, hogy nyújtani és mobilizálni mindig lehet, mindig érdemes. Nyilván ne erőedzés előtt jógázz másfél órán keresztül, továbbá nyilván nem túl optimális két sorozat fekvenyomás között piláteszezni egy kicsit, de ezek szerintem evidenciák számodra is.
Általában pont azok az emberek szoktak engem felkeresni rehabilitáció, mozgásterápia, gyógytorna és gyógymasszázs kapcsán, akik nem akarnak időt pazarolni a homoszexuálisoknak való nyújtásra-mobilizálásra; akik sosem melegítenek be, mert felesleges; akik már évek óta szétgyúrják az agyukat a kondiban, háború, spárta, no pain no gain, nyújtani nem kell; akik szerint a moblizációt hagyjuk meg a tudósoknak, nekünk testépítőknek csak csirke kell és rizs. Az ilyen emberek szoktak azon csodálkozni, hogy 35 évesen miért nem tudják megvakarni a lapockájukat, miért nem tudnak lehajolni cipőt kötni, miért nem bírnak aludni a derékfájástól, miért kattog az összes izületük.
Kell minden egyes nap órákon keresztül nyújtani és mobilizálni? Dehogy, nem kell! Érdemes hetente párszor (vagy legalábbis az edzés előtti bemelegítések során) egy 20 percet arra szánni, hogy nyújtsunk és mobilizáljunk? Igen, érdemes!
"42 vagyok és 25 éves korom óta így edzek, és rohadtul meg tudom vakarni a lapockámat, le tudok hajolni cipőfűzőt kötni."
Majd írj 52 évesen is, reméljük akkor is így lesz. Remélem, hogy nem a rendelőben fogunk találkozni.
Amúgy én is ezt mondom, kedves here, amit te: felesleges napi szinten órákat mobilizációra és nyújtásra szánni, amennyiben az ember egy szimpla hobbisportoló, viszont egy kis időt feltétlenül érdemes rászánni, hogy véletlenül se alakuljanak ki reumatológiai/ortopédiai problémák. Szakmámból adódóan túl sok olyan egyénnel találkoztam már, akinek a sérülését heti 40-50 perc nyújtással el lehetett volna kerülni. Kérdés, hogy ki mennyi kockázatot vállal, kinek mennyit ér az egészsége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!