A bíróságok miért nem veszik figyelembe a "kontextust", az előzményeket, következményeket, tudományos tényeket, stb?
Figyelt kérdés
Pl. volt tegnap egy videó, ahol egy fiatal csak úgy bemegy valahova, és szétver két embert ok nélkül. Csinált már hasonlót, mindkét alkalom után elengedték. Miért nem ültetik le az ilyet egy fél életre? Nyilvánvalóan szellemileg nem áll azon a szinten, hogy valaha is megváltozzon, látszik rajta, de veszélyt jelent a társadalomra. Ha kiengedik, valószínűleg sok ilyet csinál még, talán meg is halhat valaki. Egész életében bűnözni fog. Tehát várható következmények, családi, kulturális háttér, IQ, ilyenek mintha nem érdekelnék a bíróságokat, csak az épp aktuális tett, mintha azt egy patyolattiszta lelkű ember követte volna el. És az elrettentés is fontos lenne az ilyenekkel szemben. De sokszor tudományos tényeket sem ismer a bíróság. Pl. több tudományos hír megjelent már arról, milyen szinten öröklődnek a felmenők belső tulajdonságai is. Meg rugalmatlan az egész. Valaki 200-zal száguldozik, "véletlenül" belehal egy másik járműben 3 ember, és kap 3 évet. Miért száguldozott (egy épelméjű ember tudja, mi lehet a vége), milyen életvitelt folytat... semmi. Csak halált okozó közúti veszélyeztetés. Vagy valaki csak 17 éves, nem 18, és alig kap valamit gyilkosságért. Miért? Miért ilyen szűk látókörű az igazságszolgáltatás?2019. máj. 7. 10:16
1/6 anonim válasza:
Figyelembe veszik. Súlyosbító körülmény, ha már korábban is összetűzésbe került a törvénnyel. Enyhítő, ha valakinek semmi ügy nem volt.
2/6 A kérdező kommentje:
Nem veszik figyelembe, ill. nagyon kevéssé, nem vonnak le következtetést a jövőre nézve, a jellemet sem nézik. Mintha egy tiszta lelkű ember elkövetett volna két cselekményt, melynek nem volt előzménye, se következménye. (Sok bűncselekményt nem is regisztrálnak.) Ezt a fiatalt is elengedték, hadd folytassa... Nevetséges.
2019. máj. 7. 11:00
3/6 anonim válasza:
Bármennyire is hözöngsz, az elözményeket figyelembe veszik, hiába nem alarod elhinni.
4/6 anonim válasza:
A bizonyítási eljárás során figyelembe vesznek minden bizonyítékot, amennyiben szükséges, külön szakértőt rendelnek ki, a büntetés kiszabása körében pedig személyi körülményeket vesznek figyelembe. Lehet, hogy te rögtön mindenért leültetnél mindenkit, de ez azért nem így megy. Vannak fokozatok. Nem mindegy, hogy ki hány éves, milyen szellemi fejlettséggel rendelkezik, hogy milyen körülmények között él, milyen a családi háttere, az anyagi helyzete, volt-e büntetve, milyen súlyú bűncselekményt követett el, milyen módon. Tehát nagyon sok szempontot vizsgál a bíróság. Nyilván, amíg ebbe valaki nem lát bele folyamatában, annak tök egyszerűnek tűnik, hogy ó, hát már megint valaki megúszott valamit, meg ezt miért nem küldték börtönbe, stb. Van, akit odaküldenek és nem véletlenül. Nem mindenki kap enyhe büntetést.
5/6 A kérdező kommentje:
Nem veszik ezeket figyelembe, csak minimálisan. Mondjuk valaki több bűncselekményt elkövetett, ezért visszaeső... Ja, de közben a vérében van úgymond a bűnözés, és még számtalan bűncselekményt fog elkövetni, nem csak úgy véletlenül történt az a kettő. Ha 200-zal száguldozok a belvárosban, mert olyan kedvem van, és belehal 5 ember, akkor valami max. 8 évet kapok, de inkább kevesebbet, főleg, ha "csak" 2 áldozat van. Ez igazságszolgáltatás? Vagy az, hogy egy 17 éves és 355 napos nem annyit kap, mint egy 18 éves?
2019. máj. 8. 20:58
6/6 anonim válasza:
Te kérdező, hány bírósági tárgyalást ültél már végig? Vagy követtél végig akár egyetlen egy bírósági eljárást is elejétől a végéig nyomon?
Mert szerintem egyet sem. Akkor miről beszélsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!