Az alábbi esetben nekem kell fizetni a munkáltatónak ha fizetetlen szabadságra megyek? Jól gondolom?
Rosszul értelmezed a szabályt.
Az, hogy a fizetett szabadság keet időarányosan csökken nem azt jelenti, hogy a fizetett és fizetetlen napokat ki kell egymásból vonni.
Alap esetben az év első felében annyi szabadságot vehetsz ki amennyi az éves szabadságod fele, a kétharmadánál az évnek már rendelkezel az éves szabid kétharmadával. Vagyis ha 2 hónapra fizetetlen szabadságra mentél, akkor nem az éves szabadságoddal rendelkezel, hanem csak ami a 10 maradék hónapra eső része. Maradjunk a 30 napodnál! Elméletileg abból október végéig 25 napra vagy jogosult, de a munkáltató engedheti, hogy előbb kivedd a maradék 5 napodat. Ha fizetetlen szabira mész az pont olyan, mintha munkanélkülivé válnál, vagyis nem leszel jogosult erre az 5 napra. De ha már előbb kivetted akkor az a munkaadód terhére történt, ő már befizette a szükséges járulékokat, így ennyi.
Jobban érthető ha hosszabb időt nézel, mint mondjuk egy tanár ismerősöm, aki befejezte a tanévet júniussal és onnantól fizetetlen szabadságot vett ki és 2 tanéven át nem dolgozott az iskolában. Nála egyszerűen megnézték, hogy a fél évre mennyi szabadsága jár, abból mennyit vett már ki és a különbözetet rendezték az utolsó havi bérével. Ha többet lett volna szabadságon akkor sem történik semmi, hiszen a munkáltató hozzájárult a szabadsághoz, ami meg utána volt, azt ledolgozta. De nem vonják ki a 6 hónapi fizetetlen szabadságának idejét a 26 napnyi fizetett szabadságából, csupán a fél éves munkaidőre nem 26 nap a szabi ami jár, hanem csak annak fele, 13 nap.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!