Megvalósul-e kötelességszegéssel elkövetett hivatali visszaélés bűncselekménye az alábbi esetben?
A büntetőeljárásról szóló 2017. évi XC. törvény 376. § (2) bekezdése előírja, hogy a hatóság köteles a hatáskörében tudomására jutott közvádas bűncselekmény miatt feljelentést tenni.
Azonban X hatóság ezt mégsem tette meg, még erre való kifejezett felhívás (kérelem) után sem, hanem a kérelmet elutasította, pedig a közvádas bűncselekményre vonatkozó adatok egyértelműen a rendelkezésére álltak.
A Btk. 305. § a) pontja szerinti hivatali kötelességszegés esetén a cselekmény egyenes szándékkal való elkövetése és a cselekmény célzatossága is kötelező tényállási elem.
A kérdésem az, hogy az egyenes szándék és a célzat a fenti esetben az egyértelmű és félre nem értelmezhető törvény be nem tartásával, és a külön felhívás elutasításával megvalósul-e?
Amennyiben nem kezdeményezhető az X hatóság ellen büntetőeljárás, milyen más módon lehet ez ellen kifogást emelni? (Most nem a szimpla jogorvoslati lehetőségre gondolok, ami a kérelem elutasítására vonatkozik, hanem arra, hogy egy hatóság egy ilyen súlyú ügyben törvénysértő módon visszautasítja a fellépést, holott az közérdek volna.)
Indoklást is kérek olyanoktól, akik járatosak büntetőjogban. Köszönöm.
"Amennyiben nem kezdeményezhető az X hatóság ellen büntetőeljárás, milyen más módon lehet ez ellen kifogást emelni? "
A hatóság jogi személy, büntetőeljárást viszont csak természetes személy ellen lehet indítani.
A hatóság soha nem felelős, mert lényegében egy fogalom. A hatóság adott vezetői, döntnökei viszont azok lehetnek. Ellenük lehet feljelentéssel élni, indokolt esetben bűnvádi eljárást indítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!