Tanulmányi szerződés érvénytelensége a körülmények miatt is kimondható vagy csak a bíróság mondhatja ki? Nem fizetett a cég
Ha van tanulmányi szerződés a cég és az alkalmazottja közt mely arról szól hogy az egyetemi képzés tandíját a cég állja 100%-ban állja (cserébe adott ideig a cégnél marad az alkalmazott) és a cég a maga részét nem tartja be (magyarán nem fizeti ki a tandíjat) akkor az automatikusan a szerződés érvénytelenségét jelenti (hiszen nem fizetett ezen nincs mit vitatni bizonyítani ez tény) vagy csak egy per után a bíróság mondhatja ki?
Az egyetemi tandíj szept 5-ig lett volna fizetendő, a cég nem fizetett mind a mai napig. Mivel az egyetem törölt volna a hallgatói jegyzékből ha nincs befizetés (magyarul kirúg) így befizettem saját zsebből.
Ezek után ha én maholnap úgy döntök hogy felmondok, akkor mi van? mert a tanumányi szerződés ideje alatt nem mondhatok fel, elvileg, na de a tanulményi szerződés alapja hogy a cég állja a teljes költséget és ezt máris megszegte.
Ezek után még létezik egyáltalán a szerződés? Ő nem tartotta be a maga oldalát én miért tatsam be a magam oldalát?
Először is, beszélj a cég képviselőjével, hogy miért nem fizettek, illetve, mi az elképzelésük a szerződésről, érvényesnek tartják-e. Ha igen, akkor kérd, hogy fizessék ki neked az általad befizetett összeget. Ha nem, akkor egyértelmű a helyzet.
Kérdés, hogy most kezdted-e a támogatott okulást, vagy már korábban évekig fizetett utánad a cég. Mert ha ez utóbbi, akkor az általuk már korábban befizetett összeg fejében el is várhatnak valamit. Vagy azt, hogy a képzés eddigi - támogatott - részével arányos ideig ne mondj fel, vagy azt, hogy ha holnap kilépsz, akkor fizesd vissza nekik az eddigi összeget, vagy egy részét. (Szerintem kamat nélkül, mert mégiscsak ők szegtek szerződést.)
De a legelső, hogy ismerd meg az álláspontjukat, mert ebből kiindulva tudsz alkudozni.
Attól, hogy nem fizették be a tandíjat, még nem lesz érvénytelen a szerződés. Arról van szó, hogy az egyik fél nem teljesítette a ráeső kötelezettséget. Ahogy az előző válaszoló is javasolta, érdemes először utánajárni, hogy ennek mi volt az oka, illetve meg kell próbálni megoldást találni a problémára.
(Ptk. 6:138. § Szerződésszegés esetén a sérelmet szenvedett fél jogosult a szolgáltatás teljesítésének követelésére.
6:140. § (1) Ha a szerződésszegés következtében a jogosultnak a szerződés teljesítéséhez fűződő érdeke megszűnt, elállhat a szerződéstől, vagy ha a szerződéskötés előtt fennállt helyzetet természetben nem lehet visszaállítani, felmondhatja azt, ha e törvény eltérően nem rendelkezik.)
Emellett természetesen aki a szerződés megszegésével a másik félnek kárt okoz, azt köteles megtéríteni, ami követelhető bíróságon is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!