Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Gyermekelhelyezési ügyben...

Gyermekelhelyezési ügyben járatos véleményét szeretném kérni, hogy mit lehet tenni az alábbi esetben?

Figyelt kérdés
Válás után több évvel az apa kitalálta, hogy a most 12 és 14 éves gyereket új városba, új iskolába szeretné járatni. Középiskola, 4 és 6 osztályos gimnáziumba és egyúttal azt is el akarja érni, hogy nála lakjanak. A gyerekek azt mondják szeretnének menni, de nagy a valószínűsége, hogy csak agymosás áldozatai. A jelenlegi helyen is van középiskola de nyilván nem olyan színvonalú, mint a nagyvárosi "elit" középiskola. Az anya akié a teljes felügyeleti jog nem szeretne beleegyezni. Nagyon úgy tűnik, hogy ez már évek óta tervben van, mert pár éve vett az apa a nagyvárosba egy lakást amit akkor semmi nem indokolt (ezt persze nehéz bizonyítani, de aki nem vak az látja). Az ügyvéd azt mondja, hogy a gyámügynek kell dönteni, de a gyámügyben meg azt, hogy ne kezdeményezzen eljárást, hanem kösse az ebet a karóhoz, hogy nem és majd a másik fél kezdeményezzen ha akar. Mi a helyes teendő? Persze mindkét fél azzal érvel, hogy ez a gyerekek érdeke. Tudom közhely, de szerintem egy 12 éves gyereknek az anyja mellett a helye. Előre is köszönöm a válaszokat.
2018. szept. 14. 19:05
 1/10 anonim ***** válasza:
Ha a teljes felügyeletijog az anyáé akkor az apának előbb a felügyeleti jogért kell perelni és ha nyer akkor viheti őket. Addig nem. De ha az Anya évek óta rendben neveli a gyerekeket akkor nincs sok eselye hogy megváltoztassák a felügy.jogot.
2018. szept. 14. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
1# vagyok még annyi hogy egy ilyen jó sokáig húzódhat (a mienk is lassan 3 éve tart)
2018. szept. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
90%
Kb nulla esély van rá, hogy az apa nyerjen. A gyerekeket nem fogják kiszakítani az eddigi környezetükből, ha erre nincs nyomos ok. Az pedig, hogy az apa ezt szeretné, nem ok, de még az sem elegendo , hogy a gyerekek menni szeretnének. Az anyának meg egeszen biztosan nincs amúgy teljes felügyeleti joga, de ez mellekes
2018. szept. 14. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Ez biztatóan hangzik. Egyébként az anya elég jó egzisztenciális körülmények között él és a lehetőségekhez mérten stresszmentes körülményeket biztosít. Az egyetlen stresszforrás az ex.
2018. szept. 14. 19:15
 5/10 A kérdező kommentje:
2-nek. De az van, mert az apa a válás során önként mondott le a felügyeleti jogról.
2018. szept. 14. 19:17
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha lemondott róla, akkor perelni se perelhet, nincs miért
2018. szept. 14. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
Gyámügyesként írom, az első válaszadónak van igaza. Ha valamelyik szülőnek a bíróság megszüntette a szülői felügyeleti jogát, a másik szülőnek kizárólagos joga a gyerekek sorsáról dönteni. Nyilván figyelembe kell venni, mit szeretnének a gyerekek, kérdés, hogy mennyire önálló az álláspontjuk, és mennyire nyomás alatt mondják, amit mondanak. Felügyeleti jogot ilyen esetben csak bíróság állíthatja vissza, a gyámhatóság nem, a másik félnek pedig csak kapcsolattartási joga van, tehát a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésben nem dönthet, illetve tartásdíj fizetési kötelezettsége van. Ezek a perek egyébként tényleg nagyon elbúzódnak.
2018. szept. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az előző gyámügyesnek üzenem, hogy ha tényleg ezt gondolja, akkor a gyermekek jogainak érdekében sürgősen keressen magának más munkát, mert dilettáns.


A Ptk. 4:175. §-a egyértelműen kimondja, hogy a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben mindkét szülő egyformán jogosult dönteni. Éppen ilyen pl. az iskolaválasztás. Továbbá a szülői felügyeleti jog és annak gyakorlása két különböző dolog. A külön élő szülőnek is van felügyeleti joga, csak nem minden esetben gyakorolhatja.


Jelen esetben az apának valószínűleg valóban nulla esélye van, a más iskolába járás lehetősége meg édeskevés és önmagában értelmetlen indok is ahhoz, hogy egy gyereket a másik szülőnek ítéljék.


A kérdezőnek meg annyit, hogy a "12 évesnek az anyja mellett a helye" kijelentésnek nincs értelme. Ha ugyanis az az anya pl. egy személyiségzavaros, konfrontatív egyén, aki tudatosan a másik szülő ellen neveli a gyereket, akadályozza a kapcsolattartást és a konfliktus feloldásában sem a gyermekjóléti szolgálattal, sem a hatóságokkal nem működik együtt, akkor nem alkalmas a gyermek nevelésére. Ilyenkor amennyiben a másik szülő alkalmas és hajlandó is átvenni a felügyeleti jogot, akkor indokolt ennek megváltoztatása.


A gyámügyesek mellesleg sajnos élen járnak abban, hogy az ilyen ügyeket a teszetoszaságukkal, elégtelen vagy éppen semmilyen intézkedésekkel a végtelenségig elhúzva tevékenyen hozzájáruljanak a gyermekek elidegenítéséhez. De ez más téma.

2018. szept. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Utolso!


Ha valóban gyamugyes lennel, akkor tudnád, hogy mivel az apa lemondott a felügyeleti jogáról, így az anya a kizárólagos felügyeleti jogot gyakorló szülő és mint olyan egyedul jogosult dönteni a gyerekekkel kapcsolatos minden ügyben. Olyannyira, hogy itt pl egy esetleges örökbefogadásnal se kernek ki apuka véleményét

2018. szept. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
8/9-nek: Sajnos éppen az a helyzet, hogy az apuka konfrontatív és manipulatív. Azóta az is kiderült, hogy a gyerekek nyomás alatt mondták, hogy menni szeretnének. Mindenesetre köszönöm a válaszokat, az azóta megkeresett ügyvéd/gyámügyes is hasonlókat mondott.
2018. szept. 30. 20:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!