Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Birtokháborító drónt le lehet...

Birtokháborító drónt le lehet lőni?

Figyelt kérdés
Mondjuk ha berepül a kertembe és a családomat kamerázza. Hála az égnek nem volt rá példa, de elég ijesztő a gondolat. Ilyenkor mit lehet tenni?

2018. aug. 2. 18:22
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

"Egyébként meg ha lelövöd, akár félmilliós is lehet az anyagi kár, amiért simán beperelhet a gép gazdája"


Hékás. Efölött elsiklottam. Azért ezt te sem gondolod komolyan? Én nem mennék bíróságra úgy, hogy magam is törvényt sértettem.

2018. aug. 3. 13:19
 12/17 A kérdező kommentje:
Na, de lényegtelen. Annyit foglalkoztam ezzel a dologgal, hogy már hidegen hagy :D Egyébként igazad van, ha valaki le akar kamerázni, az bárhogy megteheti, így volt ez 50 éve is.
2018. aug. 3. 13:32
 13/17 gyuux válasza:

Légtérhasználati engedély kell hozzá, és a terület tulajdonosának engedélye. ha nincs engedély a tulajtól, úgy tudom, legalább 120 méter de legfeljebb 130 méter magasról kamerázhat.

Amúgy meg egy közönséges fpv. kamerás drónnal már 10-30 méter távolságból nagyon gyenge a kép minősége.

Ha nagyon közel jön, elég egy valamit rádobni, amit felcsavar a légcsavar, és nem lesz benne nagy kár.

2018. aug. 3. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 G3ll3r válasza:

Óriási fogalmi zavarok vannak itt. Nem mehet be se hozzád, se máshoz, lakott terület felett úgy általában sehol nem repülhet. Engedélyköteles, és külön jogszabály vonatkozik a kamerával ellátott drónokra. Vannak olyan drónok, amiken van kamera, de nem rögzít kép és hanganyagot. ezek jellemzően az FPV gépek, amiken csak azért van kamera, hogy a földön lévő pilóta lássa, mit is csinál. ezek legtöbbször nem tudnak és nem is akarnak rögzíteni semmit.

Hang és képanyagot rögzíteni kizárólag a tulajdonos beleegyezésével lehet készíteni, amit ELŐTTE le kell zsírozni. Természetesen úgy, hogy nyoma legyen.

Légtér-használati engedélyt a legtöbb esetben nem fognak adni lakott terület fölé, csak kiemelten indokolt esetben.

Ha valaki mégis megsérti a jogaidat, azonnal rendőrt hívhatsz, és fel is jelentheted a tagot. Nem fogja olcsón megúszni, ebben biztos lehetsz. Lelőni azért nem lőheted le, mert nem tudsz megbizonyosodni a jogsértésről, csak arról, hogy megsértette azt a részét a jogszabálynak, hogy berepült hozzád. Ezért kell rendőrt hívni, aki majd elkobozza a gépet és szakértők bevonásával megvizsgálja, hogy milyen jellegű volt a szabálysértés. Ha olyan rögzített adatot találnak, ami a te igazadat bizonyítja, akkor mindenképpen nagy xarban van a tag. de már akkor is, ha csak berepült és ezt bizonyítani is tudod. Tanúkkal akár.

Ha nagyon aggódsz, amit megértek, mert ilyen világot élünk, ahol a tudatlanok azt hiszik, hogy nem tilos repülni - főleg úgy hogy hülyék hozzá - akkor nézz utána a jogszabálynak.Most fognak változni, mert az eddigi hatályos helyi jogszabályok át fognak alakulni az EU-s alternatívák miatt. Hála az égnek.

2018. aug. 4. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Lelőni semmilyen esetben sem szabad. Ha mégis megtennéd, valószínüleg perre vinné a drónos. Ebben az esetben veled kifizettetnék a drón vételárát, a drón kezelőjét pedig megbírságolnák eseti légtérengedély hiánya miatt (ez 30 ezer Ft). Magánlaksértést repülő eszközzel nem tud elkövetni, hacsak le nem száll a területeden. Ráadásul az sem biztos, hogy a kamera merre néz. Lehet, hogy előre néz, azaz a telkedből semmi nem látszik. A személyiségi jogok sértése meg nem a légügyi hatóság hatásköre, az polgári peres eljárás BTK-ban foglaltak alapján. Ettől függetlenül nem értem, miért kell a kamerázásból sokaknak akkora ügyet csinálni. Ahogyan valaki már írta, a digitális világot éljük, szinte mindenhol vannak kamerák. Bárki felvehet bárkit telefonnal, rögzíthet hangot, stb. Engem mondjuk speciel az sem érdekelne, ha valaki utánam kémkedne, hisz tudom, nem érne el vele semmit. Nem csinálok semmi olyant, amitől félnem kellene. Mint dróntulaj mondom (DJI Spark), az a drónos hülye, aki ezzel kémked. Nagy hangja miatt hamar kiszúrják, elég alacsonyra kellene szállni a jó képért. Általában a gagyi/olcsó játék drónnokkal szeretnek "kémkedni" a kis 12 évesek, pedig a jövőbeli szabályozás pont ezekre nem szabna ki semmi engedélyt (hozzáteszem, ez mondjuk a felnőttek dolga lenne, hogy ezt elmagyarázza a gyereknek, hogy ez helytelen). Én repültem már be telek felé, de kizárólag 60 méteres magasság fölött, és nem a telek felé fordított kamerával, és igyekeztem gyorsan áthaladni. Azt sem feledjük el, hogy nem mindig a kezelő irányítja a drónt magánterület felé. Velem megesett, hogy a drón 400 méteren dobta a jelet, így automatikusan visszaindult a felszállóhelyre, ilyenkor a lehető legrövidebb úton tér vissza. Én kikerültem az épületegyüttest, ami ott volt, de az automata a drón és a környezet biztonsága érdekében ezt nem tette meg, de a kamera ilyenkor csakis felfele néz, ezt nem is lehet felülírni.

Összegezve: aki kémkedni akar, az nem drónnal fog, előbb hallgat le, vagy töri fel a géped, mert ideális esetben egyszerűbb, és kevesebb a rizikó (mivel ha alacsonyan repülsz épületek között, jóval gyengülhet a jel, főleg Wi-Fi-s drón esetében, így a kezelő sem lehet messze). Ha pedig játék drón repül telek felé, akkor 3 háznál messzebb nem is érdemes keresni a "gazdáját", de általában a szomszédból irányíthatja valami hülyegyerek. Erre én is azt mondom, érdemes lenne először finoman megérdeklődni, mi volt a "udvarlátogatás" célja, és meg szeretném nézni a videót, ha van. Ilyen esetben érdemes szülővel beszélni, tanulja meg a gyerek, hogy a technika nem erre való, hanem szép légivideó és fotó készítésére, játék drónnál pedig a reptetés gyakorlására (ha erre még nem jött rá magától).

2018. aug. 28. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Természetesen, igazad van. Nem igazán értek hozzá, csak hát olvastam a híreket, hogyan repülnek be pl. filmsztárok kertjébe stb.. aztán megfordult a fejemben a kérdés.

Ment a zöld két mindenkinek

2018. aug. 28. 15:56
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek a #15 válaszolóval. Azt, hogy berepül nem lehet nem észrevenni, így hát kémkedésre alkalmatlan. Plusz egy átlag ember után úgysem akarnak kémkedni. Tényleg maximum a szomszéd hülyegyerek..

Én is repültem már telek fölött, bár tudom hogy nem szabályos, a házunk udvaráról irányítottam ki a gépet külterületre, mert a település peremén lakunk. Felemelkedtem 80-100m-re hogy ne legyen hangja, meg ne is lehessen látni, felvétel ki, és "padlógáz".

Szerintem egy erkölcsös ember nem akarja a másik magánélét zaklatni.. persze vannak kivételek, de azt nem drónnal fogja megtenni valószínűleg..


"hogyan repülnek be pl. filmsztárok kertjébe stb."

Ez egy egész más kategória... Sajnos ezek a gépek elég jó eszközt adtak a paparazzók kezébe... De a filmsztárok után mindig is kémkedtek, ám egy "halandó" után jellemzően nem szoktak. Persze a dolog ott bukik, hogy nem tudjuk ki vagy :D

2018. aug. 28. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!