Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az igaz, hogy a digitális...

Az igaz, hogy a digitális adattárolók árában van olyan díj, ami után a magyar zenészek pénzt kapnak, hiába üres az adattároló?

Figyelt kérdés
2018. júl. 7. 04:09
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
98%

Igen, Artisjus díj.


Ha veszel egy telefont, abba is - ha jól tudom - be van ez építve, nem csak a merevlemezekbe, memóriakártyákba. Cserébe nem rohan le a NAV, rendőrség stb. hogy lopod a zenét. Vagy valami ilyesmi az elvi működés.


Igen, a nagymamádnak is meg kell fizetni, hiába nem tárol zenéket rajta.

Ez van.


*Ne vedd 100%-nak, hogy így van, de mintha régen így lett volna.

2018. júl. 7. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Az Artisjus-nál melyik politikus rokona dolgozik, hogy ilyen képtelen törvényt sikerült áttolniuk?


Én pl nem is hallgatok magyar zenéket mégis akaratlanul támogatnom kell. Tiszta gyalázat.

2018. júl. 7. 04:27
 3/20 anonim ***** válasza:
76%
Így van.
2018. júl. 7. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
17%
Én meg sosem járok orvoshoz, mégis fizetnem kell TBt. Ezt a sosem, értsd úgy hogy többszörös csonttöréssel sem. Ez egy rabló rendszer, tetű fidesz.
2018. júl. 7. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
80%
Természetesen igaz.A legnagyobb poén hogy ha szól egy akármilyen kereskedelmi rádió,aki kifizette a zenék jogdíját ,meg kismillió más adót, vagy akár egy eredeti cd lemez be van téve háttérnek amiért fizettél ,pl egy étteremben ,azért is adót kérnek ezek a vérszívó Artijustosok. Csak tudnám mire fel? Egy igazi állami védelmi pénz követelő maffiacég.
2018. júl. 7. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
55%
Igaz. Ezért (is) vásárolom a memóriakártyákat közvetlenül kínából. Ráadásul úgy az áfát is elkerülöm, így nem égetek el pénzt, hiszen az áfa befizetés, artisjus adó azzal egyenértékű.
2018. júl. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
12%

A zenék, filmek, de minden olyan alkotás, ami "letölthető" az valakinek a szellemi terméke, tulajdona. Választási lehetőség annyi, hogy vagy kö keményen megfizettetnek minden egyes bit-nyi információért, amihez hozzájutsz vagy rögzítesz, vagy egy általános adót tesznek rá azokra az eszközökre amire rá lehet rögíteni.

A befolyt adórész az megy ezenek az embereknek, cserébe a szellemi alkotásukért. Persze nem azoknak akik szabadon használható, nyilvános csatornákra teszik fel a műveiket, hanem akik amúgy eladásra készítik, mint a zenészek, filmesek.

Hogyan másképpen oldanátok meg, hogy a használatukért az is jusson pénzhez aki készítette őket?

Ha te elvégzed a munkádat, akkor jogos elvárásod, hogy megkapd érte a fizetségedet. Ez a pénz az ő munkájukért megy. Hiszen azt használod, nézed, hallgatod amit ő készített.

Az adathordozókon levő plussz pénz (ahogy #1 írta) egy közös alapba folyik be. Ez adathozdozónként igen csekély összeg, de összeadva már jelentős. Megy hozzá az a pénz amit a nyilvános lejátszásokért fizetnek be a tévék, rádiók, netes portálok, majd a lejátszások arányában ez megy az előadókhoz. A külföldieknek kisebb részben, hiszen nehezebb velük a kapcsolat,jelentősebb részben a hazai előadók vagy cégek kapják, akik őket képviselik avgy a szellemi tulajdonnal rendelkeznek tőlük.

Majd ha te hajlandó vagy eltekinteni a munkádért járó fizetségtől, akkor elvárhatod ezektől az emberektől is, akiknek ezeket a szellemi tulajdonukat használod az adathozdozókon, hogy ne kapjanak érte pénzt.

2018. júl. 7. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

És ha én ebay-ről rendelem ezeket egy külföldi eladóktól?


Ettől függetlenül persze simán letorrentezem a zenét, de nem akarok érte még közvetlenül sem fizetni :D

2018. júl. 7. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
70%

Igen, így van:

[link]

És érdemes világosan látni: az egyéni felhasználó számára ez egy jó szabályzás. Ugyanis az üres adathordozó díj az ára annak, hogy a lakosságnak nem kell tartania a hatósági fellépésektől, ezért nem harap a hatóság az egyéni torrentezőkre, letöltőkre, mindenki töltheti orrba-szájba. Igen, persze tudom, ilyenkor kiderül, hogy minden egyes felhasználó kizárólag a saját fotóit írja dvd-re és kizárólag linux disztribúciókat tölt le a netről, semmi mást, na persze :)

(a "jó szabályzást" viszont már nagyon nem értem a jogdíj elosztó rendszer belső működésére)

2018. júl. 7. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

Emlékszem anno amikor bejött ez az adathordozós artisjus-os mizéria akkor megindokolták ugyanígy, hogy milyen jó, a művészek visszakapják a pénzt stb.. Na most ha én nem torrentezek le magyar alkotást, filmet, zenét akkor mi van? Utal az artisjus Bon Jovinak is? :D


De nem is ez a lényeg. Abban az időben e-miatt nagyon megszaladtak az adathordozók árai amit az unió adta lehetőségek miatt a leleményes szomszédok ki is használtak: szlovák webshopokból ötödáron tudtál adathordozót rendelni. Ha jól emlékszem ott nem volt olyan lehetőség, hogy a külföldi vásárlónak nem kell áfát fizetnie, de még így is megérte. 2004 körül szlovák CD és DVD bisznisz áfa tartalma nagyobb volt, mint a teljes magyarországi adathordozó forgalom. A szlovákok röhögtek rajtunk: a magyarok kamionszámra rendelték az adathordozót ők meg jól kerestek rajta :D :D


Ezzel kapcsolatban az egyik számítástechnikai fórumon olvastam egy hozzászólást, az írója egy infós cégnél dolgozott, saját készítésű szoftverrel adatkezelést és adatmentést végeztek amihez baromi sok lemezre volt szükségük. Egy idő után felvették a kapcsolatot a jogdíjak miatt az artisjusszal, mivel saját szellemi termékük után hagy ne kelljen már befizetniük a hozzájárulást vagy kapjanak valami visszatérítést. Az Artisjus finoman fogalmazva is beintett, ez a kft pedig innentől kezdve szintén külföldről szerezte be az adathordozót :)


Tényleg jó ez az artisjusos hülyeség, csak magunkat sz0patjuk vele évek óta. A legjobb az egészben, hogy az artisjustól semmilyen információt nem kapni, hogy mire költötte vagy kinek utalta tovább a befolyt pénzt ( legalábbis amikor utoljára ezzel kapcsolatban olvasgattam akkor ez még hozzáférhetetlen volt ).

2018. júl. 9. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!