Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Létezik olyan jogszabály mely...

Létezik olyan jogszabály mely meghatározza, hogy milyen időjárási körülmények között tarthatnak testnevelés órát az udvaron?

Figyelt kérdés
úgy értem, hogy ha tűz a nap és nagyon meleg van (30 fok felett) akkor is megteheti a szaktanár hogy az iskolaudvaron tartson órát? van erre jogszabály?

2018. jún. 4. 17:58
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
83%

#10


FYI: Nem egy egész nap gépező kölyök vagyok, nem is támogatom ezt a fajta függőséget, helyeslem a sportot stb.

A káros sugárzás viszont sokkal erősebb, mint 10-20-30 évvel ezelőtt volt. Mi még anno simán kint voltunk dél körül és kora délután a napon.


Viszont azért már akkor sem lehetett túlzásba vinni, nem véletlenül figyelmeztetnek a bőrgyógyászok. Nézz utána a bőrrákos megbetegedések számának, hogy milyen tendenciát mutat.

2018. jún. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
16%

#11

Nem kell mindent egyből elfogadni.

Vannak szakemberek akik pedig pont arra figyelmeztetnek, hogy éppen akkor érzékenyek az emberek a bőrrákra, ha egyáltalán nem menek ki az első időkben a napra, mint nálunk tavasszal. A bőr egy igen összetett és érzékeny szervünk és meg van a maga védekező képessége. Ha a tavaszi, kora nyári időszakban megfelelő terhelést kap, akkor utána jobban védve van.

A tornaórákat nem meztelenül töltitek a napon, hanem ruhában tudtommal. Amit a bőrgyógyászok is javasolnak pl. a napon dolgozóknak vagy azoknak akik abban az időszakban akarnak a vizeken lenni akár strandolni, akár dolgozni egy hajón vagy éppen mást csinálni.

Tényleg nem lesz bajotok attól, hogy hetente 2-3 alkalommal abban az időszakban is a napon kell lennetek, amikor nem javasolt a fürdőruhás napozás.

De ha ebben nem is hiszel - nem kell - akkor egyszerűen legyen rajtad hosszú ujjú póló (vékony) vagy kend be a karodat naptejjel óra előtt.

2018. jún. 6. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
87%
Annyira szeretném ha ezek az okoskodó emberek akárcsak egyszer is részt vennének aktívan egy átlagos általános/középiskolás tesiórán, rögtön megváltozna a véleményük. Figyelj, ha én elmegyek önszántamból sportolni, akkor olyankor megyek amikor tudom hogy nem baj ha fáradt vagyok utána és le tudok zuhanyozni. Na tesióra után ez nem lehetőség ráadásul ugyan úgy kell teljesíteni a többi órán is mintha elötte nem futottál volna fél órát a napon (ezenkívül a "mai gyerekek" nagy része nem gép elött ül egész nap bárhogy is szeretnétek ezt hinni). Ráadásul ez nem heti 2-3 alkalom hanem 5 mert ennyi kötelező tesióra van. De akármit is mondok úgyse fog titeket érdekelni mert nektek én csak egy visszapofázó kölyök vagyok aki merő lustaságból nem akar a "hasznos és egészséges" tesiórákon részt venni. Csak annyit kérek, ha ez szerinted nekünk annyira jót tesz akkor te menj ki minden munkanap (igen heti öt nam mert egy átlag iskolában ennyi tesi van) 9 és 13 óra között minimum fél órát futni a napon víz nélkül fehér pólóban és minimum térdig érő fekete nadrágban (mert többnyire ez kötelező tesiórán) naptejet használni nem ér, utána lezuhanyozni nem ér csak átöltözni és utána térj vissza a munkádhoz és legyél annyira produktív mintha mi sem türtént volna. Csináld legalább egy hétig, meglátod milyen jót fogy tenni, ha hasznodra vált utána köss bele abba a diákba aki nem akarja tesióra keretein bellül ezt csinálni.
2018. jún. 6. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
10%

"Annyira szeretném ha ezek az okoskodó emberek akárcsak egyszer is részt vennének aktívan egy átlagos általános/középiskolás tesiórán,"


Te most azt hiszed, hogy régen nem volt tesi óra, vagy azt hogy nem jártunk középiskolába?

2018. jún. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
82%
Nem hiszem azt de azóta a követelményrendszer sokat változott és merem feltételezni nem a javunkra (legalábbis amiket a szüleimtől hallok azok alapján erre lehet következtetni) és azt sem hiszem hogy ti abban az időben nem kívántátok a pokolba az egészet csak hát az idő mindent megszépít ugye.
2018. jún. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
12%

Igen rosszul feltételezed.

Amúgy ha valaki olyanokat nevez okoskodónak, akik nála idősebbek, az életnek már más oldalát IS megtapasztalták és azt IS ami miatt ő éppen panaszkodik - hát nem, tudom mit vársz, miképpen is bánjanak, beszéljenek vele?

Tudod fiam, kétszer olyan idős vagyok mint te. Ha szemtől szemben lennék veled, mint a tanárod, akkor is ilyen nagy arcod lenne, vagy akkor értenéd, hogy nem a haveroddal beszélsz éppen az osztályban?

2018. jún. 6. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
100%
Nevezz tiszteletlennek ha akarsz, de ha elöttem álnák (akár mint a tanárom) akkor is a szemedbe mondanám bármennyivel is vagy idősebb. Részemről ez le van zárva.
2018. jún. 6. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
100%

TakácsZs, te már nem először hivatkozol a korodra.

Nem érv, csak szólok.

Különösen, hogy a te tapasztalataid erről a területről ezek szerint minimum 15-16 évesek. Akkor még gyengébb volt a káros sugárzás, mint már írtam fentebb. - Erre persze reagáltál, és lehet is valami igazság abban, amit az állítólagos "egyes bőrgyógyászok" mondanak, de azért kíváncsi lennék a pontos megfogalmazásra.

Azt viszont nem vetted észre nagy igyekezetedben, hogy nem középiskolás gyerek vagyok. :D


De én még emlékszem, hogy hogy utáltuk pl. az összes létező felmérést, a Cooper-rel az élen. - Mi legalább egy hűvösebb parkban futottuk, végig árnyékban; csak az oda- és visszavezető kb. 10 perces út is utálatos volt, akár hőségben, akár a novemberi hidegekben. (Akkor még novemberben pár fokkal hidegebbek voltak, mint most.)

Vagy amikor a sportpályáig tartott a bemelegítő futás, a tanár meg bicajjal jött utánunk. :D

Alsóban én speciel utáltam, ha tesi helyett más órát tartottak, arra hivatkozva, hogy "le vagyunk maradva", és ez rendszeresen előfordult; felsőben és középsuliban meg rendesen leizzasztottak minket, és hiába volt zuhanyzó, 15 perc kevés...

Úgyhogy ugyanolyan oroszlánszag volt az öltözőkben, mint mostanság.

Jártam különböző sportokra sulin belül és kívül is, szóval szó sincs lustaságról vagy kényelmességről.


Egyébként tapasztalatból tudom, hogy milyen borzasztóan alacsony a "mai fiatalok" állóképessége, edzettségi szintje, és nem véletlenül van egyre több elhízott, ill. ortopédiai problémás gyerek, sokan egy fél tesit sem bírnak végigmozogni. De ez NEM vonatkozik mindenkire, tehát nem lehet általánosítani, és egy egész generációt tunyasággal, túlérzékenységgel vádolni.

Úgyhogy részemről inkább a középiskolás válaszolóval értek egyet.


Ui.: A légkondicionált tantermeket honnan szedted? :D

2018. jún. 6. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
97%

Sajnos nincs olyan jogszabály,a mi konkrétan meghatározná a körülményeket. Jogilag egyebekben az 5. válaszoló tökéletes választ adott, nem értem, hogy akik lepontozták, miért tették.


Orvosként annyit tudnék ehhez hozzátenni, hogy orvosilag semmiképpen sem támogatható a leírt gyakorlat.

1. UV-sugárzás miatt napégés és bőrrák veszélye.

2. Magas hőmérséklet miatt hőkimerülés és hőguta veszélye.

3. Gondolom ehhez az iskola nem biztosítja a megfelelő mennyiségű folyadékot, mert biztos úgy vannak vele, hogy „oldja meg a gyerek”.


Amíg ilyen buta tanárok tanítanak az iskolákban, addig sajnos csak következetes összefogással lehet változást elérni, pl. petícióval, amit a szülők többsége aláír, és amit orvosi vélemény is támogat. És ezt az igazgatóhoz vinni. Ha korrekt, nem fog vitatkozni vele.


A hozzászólók egy részéből szintén süt a sötétség és a rosszindulat.


#7, 12, 16:

Kedves Takács Zs5! A helyedben komolyan elgondolkodnék a viselkedésemen. Rendszeresen vállalhatatlan és valótlan dolgokat írsz, pl. nem régen egy másik kérdésnél is:

https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__9292..

Ott sem volt igazad, és érdekes módon az iskolaigazgató is pontosan úgy cselekedett abban a helyzetben, ahogy helyes volt, ás ahogy azt „jósoltam”.


Most sincs igazad. Csak pár dolog:

„Képzeld vannak emberek, akik egészéletükben kint dolgoznak a napon, akármilyen meleg is van, ahogyan akkor is ha fúj a szél, esik vagy havazik éppen.”

Orvosilag ez sem támogatható. Vannak, akik nem tehetnek mást, mert ilyen a munkájuk (amit mellesleg ők választottak, vagy jobb híján erre kényszerültek), de ez nem lehet mentség arra, hogy gyerekeket szándékosan és rendszeresen ilyen körülményeknek tegyünk ki. Hogy gondoltad mégis ezt? Persze, tudom, dögöljön meg a szomszéd tehene is. Mellesleg, akiknek ilyen a munkájuk, rendszeres orvosi ellenőrzésen és alkalmassági vizsgálaton kell, hogy átessenek, nem véletlenül…


„Ami pedig a jogszabályt illeti, az egészséghez való jog pontosan azt jelenti, hogy nem tesznek titeket tönkre azzal, hogy minden nap csak ültök a légkondícionált tantermekben, hanem bizony vannak tornaórák is, ahol az udvaron mozogni kell. Akkor is ha valóban kellemetlen, izzasztó és egy felnőtt sem teszi szívesen. Mert a felnőtteknek IS csinálniuk kellene.”

Egy átlagos iskolában a tantermek nagy része nem lékondícionált. Ha a berendezést megfelelően karbantratják, amit a törvény is megkövetel, akkor semmilyen egészségre káros hatása nincs, sőt, segít elviselni az extrém meleget nyáron, ami a keringési betegeknek kifejezetten fontos.

A gyerek és a felnőtt meg mozogjon sokat, de ne kint a tűző napon, hanem a „légkondícionált tantermekben”. Majd tavasszal meg ősszel ki lehet menni, ha az időjárási körülmények (hőmérséklet és UV-sugárzás mértéke) ezt lehetővé teszik. És mindenki annyit és úgy mozogjon, amennyit a légzési és keringési rendszerének, valamint mozgásszerveinek állapota lehetővé tesz. Valójában minden gyereknek egyéni edzésprogram kellene.



„Nem kell mindent egyből elfogadni.”

De amit a tudomány számos érvvel alátámaszt, azt azért nem árt. Majd ha megcáfolod tudományos igénnyel az extrém meleg és az UV-sugárzás, valamint az ezek által okozott betegségek közötti jól ismert összefüggést, majd akkor gyere ezzel. Ne a levegőbe beszélj a fotel kényelméből.


„Vannak szakemberek akik pedig pont arra figyelmeztetnek, hogy éppen akkor érzékenyek az emberek a bőrrákra, ha egyáltalán nem menek ki az első időkben a napra, mint nálunk tavasszal.”

Ezt meg teljesen félreérted. Itt arról van szó, hogy amikor az ember „lebarnul”, az természetes védelmet nyújt az UV-sugárzás ellen, de ez akkor sem indok arra, hogy gyerekeket ok nélkül a tűző napra vezényeljünk, ami már nem lebarnulást, hanem „leégést” okoz.


„De ha ebben nem is hiszel - nem kell - akkor egyszerűen legyen rajtad hosszú ujjú póló (vékony) vagy kend be a karodat naptejjel óra előtt.”

Végre egy értelmes gondolat. Sajnos talán az egyetlen.


„Amúgy ha valaki olyanokat nevez okoskodónak, akik nála idősebbek, az életnek már más oldalát IS megtapasztalták és azt IS ami miatt ő éppen panaszkodik - hát nem, tudom mit vársz, miképpen is bánjanak, beszéljenek vele?”

1. Igenis okoskodtál, és a dolgok nagy részében nem volt igazad.

2. Konkrétan nem is hangzott el, hogy kire gondol a 13-as válaszoló. De ha rád gondolt, akkor igaza volt.

3. Sem az ő kora, sem a te korod nem hangzott el, és nem is releváns. Miért feltételezed hát, hogy sokkal idősebb vagy nála? Hogy magas lóról megpróbáld kiosztani?

4. A kor egyébként sem érdem, hanem állapot. És nem ad automatikusan sem bölcsességet, sem tapasztalatot, mint a te példád is mutatja.


„Tudod fiam, kétszer olyan idős vagyok mint te. Ha szemtől szemben lennék veled, mint a tanárod, akkor is ilyen nagy arcod lenne, vagy akkor értenéd, hogy nem a haveroddal beszélsz éppen az osztályban?”

Tudod fiam/lányom, lehet, hogy kétszer olyan idős vagyok mint te. De az is lehet, hogy te vagy kétszer olyan idős mint én. De az is lehet, hogy ugyanannyi idősek vagyunk. Nem tudjuk, hány éves a másik, ne is foglalkozzunk hát ezzel.

Ha tényleg tanár vagy, sajnálom szegény diákjaidat. A magadfajták miatt tart ott az általános és középiskolai oktatás, ahol. Néha inkább gondolkodni kellene okoskodás helyett, és talán neked is hasznodra válna a dolog…

2018. jún. 7. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
0%

"De én még emlékszem, hogy hogy utáltuk pl. az összes létező felmérést, a Cooper-rel az élen. - Mi legalább egy hűvösebb parkban futottuk, végig árnyékban"


Akkor te bizony szerencsés voltál. Ez egyáltalán nem volt általános 10-15 éve. Mi mindent a tűző napon futottunk az árnyéktalan salakos, porzó futópályán aztán egy órát döglődtünk utána, de túléltük, pár óra múlva már senkinek eszébe sem volt az egész, nem hogy bárhol az emberi jogainkért picsogjunk ilyen hülyeség miatt.


"Egyébként tapasztalatból tudom, hogy milyen borzasztóan alacsony a "mai fiatalok" állóképessége, edzettségi szintje"


Pontosan EZ a valódi probléma. Nem a napon futás ellen kell ágálni, hanem ki kell menni sportolni és állóképességet szerezni. Szerintem nem ördögtől való és nem is teljesíthetelen követelmény, hogy ember alkalmas legyen egy jó fél órás intenzív fizakai terhelésre átlagos nyári időben.

2018. jún. 7. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!