A különböző termékek és boltok neveit miért takarják le a híradóban?
RTL híradót szoktam nézni.
Tegnap annál a pizzafutár sikkasztós hírnél az italhűtőn lévő Pepsi volt kikockázva, ma az egyik piacon forgattak, a háttérben az Arany ászok volt kitakarva, aztán az ékszerüzlet kirablásánál a Schmuck nagy kék betűi kitakarva, de alatta kisbetűkkel már nem.
Áruházak neveit se szeretik mutatni pl. Tesco, Auchan feliratokat is kitakarják (lehet engedély nélkül forgattak és h ne ismerjen rá az áruház?!).
Múltkor verekedés történt az egyik gyorsétteremben, a McDonalds felirat volt kitakarva, ellenben az újságíró kidobó általi megverésénél bőszen mondták, hogy a KFC-ben történt az eset. (Egyik gyorsétterem-lánc publikus másik meg nem?)
Közlekedési baleseteknél viszont gyakran még be is mondják az autók márkáit.
Kérdésem, ez mi alapján van szabályozva? Régebben volt oka, mert a médiatörvényben "bújtatott reklámnak" számított, de ezt egy pár éve eltörölték, szóval elvileg törvényi akadálya nincs, hogy mutassák.
Vagy ha meg nem fizettek, akkor meg olyan nagy probléma ha háttértárgyként ingyen reklámot kap valami?
Érdekel a téma, vajon mi az oka valójában a fentieknek? Hol van a logika hogy mit szabad mutatni és mit nem?
"Vagy ha meg nem fizettek, akkor meg olyan nagy probléma ha háttértárgyként ingyen reklámot kap valami?"
"Múltkor verekedés történt az egyik gyorsétteremben, a McDonalds felirat volt kitakarva..."
Szerintem te is érted a problémát. Az, hogy egy márkanév megjelenik a híradásban, nem feltétlenül jó reklám nekik. Ha jó hírüket keltik, akkor nem éri meg a médiumnak ingyen csinálni a hírverést, ha meg rosszul jönnek ki az üzletből, a lehetséges végső határig perelni fognak, az meg senkinek sem hiányzik.
Az általad említett KFC-McDonald's párnál az a különbség, hogy a KFC-s verésről készült egy igencsak kínos videó, ahol egyértelműen látszik, hogy az eset egy KFC-nél történt, beazonosítható a biztonsági őr és az őt alkalmazó cég (tehát tényleg a KFC-hez tartozik, nem véletlenül került oda), látszik, hogy tényleg ütött - tehát azt az állítást, hogy ott megvertek egy embert, van mivel igazolni.
Az általad említett McDonald's-os verekedős esetet nem láttam, de arra gondolok, hogy vagy a verekedés nem biztos, vagy az étteremnek nincs köze hozzá, hogy két hülye épp ott gyepálta egymást.
A további példákra kitérve: a Pepsinek semmi köze ahhoz, hogy a pizzafutár mire költötte az átvett pénzt. Ha negatív, hogy ilyennel kapcsolatban előkerül a logójuk, akkor perelni fognak, ha meg pozitív, akkor inkább fizessenek a reklámidőért, mint hogy ingyen kapják. Az Arany Ászok ugyanez: ha az adott kontextusban negatív a reklám, akkor pattognak, ha pozitív, akkor meg ne kapják ingyen. Az ékszerüzletnél a kitakarás pedig amatőr: a nagybetűset elmosták, de a fene sem nézte meg, hogy alatta apróval mi van, csak gyorsan legyen kész, menjen már kifele adásba.
Nem ez az oka. Jogszabály korlátozza milyen formában jeleníthető meg reklám. Bizonyára találkoztál már a "műsorszám termékmegjelenítést tartalmaz" szöveggel, de még így se jeleníthető meg bármi.
Médiatörvény:
30. § (1) A médiaszolgáltatásban közzétett termékmegjelenítés tilos.
(3) Nem tehető közzé termékmegjelenítés
a) a hírműsorszámban és a politikai tájékoztató,
b) a (2) bekezdés b) pontban foglalt eset kivételével a kifejezetten tizennégy év alatti kiskorúaknak szóló,
c) nemzeti ünnepek hivatalos eseményeiről tudósító,
d) a vallási, illetve egyházi tartalmú
műsorszámban
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!