Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Érdemes felülni a munkáltatói...

Érdemes felülni a munkáltatói fenyegetésnek hogy bezár és mindenkit elküld akár egyik napról a másikra? Felmondási idő és végkielégítés nuku?

Figyelt kérdés

Adott egy valóban nagyon kritikus anyagi helyzetben levő cég amely sanszos hogy bedől. Ez eddig hihető.

A főnök azzal fenyegetőzik naponta, hogy egyik nap majd közli hogy másnap már nem kell jönni senkinek és bezár a bazár.

A gond az hogy itt nincsenek feketemunkások, itt mindenki bejelentett szerződéses, ráadásul határoztalan idejű. És vannak akik évek óta itt vannak.

30 napos fizetett felmondási idő mindenkinek jár, aki évek óta itt van annak arányosan több akár 60 nap is és végkielégítés.

Van olyan ember akinek jár 60 nap felmondás + 3 havi átlagbérnek megfelelő végkielégítés. Ha ezt az embert pl innen elküldik akkor kapásból 5 havi !!! fizetését kell megkapja összességében.


Ilyen feltételek mellett mennyire érdemes az ilyen főnöki fenyegetésnek felülni?

Sajnos, azt meg kell jegyezni hogy láthatóan aktívan dolgoznak azon hogy minden ki leygen mentve a cégtől minap adtak el egy targoncát pl.

Mire odajut a dolog, lehet már semmi se lesz itt, elküld mindenkit jogtalanul és perelni se lesz érdemes mert nem lesz semmije a cégnek addigra.


2018. ápr. 17. 15:04
 1/7 anonim ***** válasza:

nem olvastam végig, igen, előfordulhat, hogy másnap reggel zárt kapukat talál a személyzet, azzal a cédulával, hogy megszűnt a cég.


anyagiak később. Aztán évekig leshetik.

2018. ápr. 17. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos az elmúlt években, különösen a 2009-es válság környékén, rengeteg olyan eset megtörtént, hogy a céget reggel már nem nyitották ki a dolgozóknak és annyi.

Volt így húsipari cégtől kezdve sok más, kisebb és nayobb is.

A dolgozók utána hónapokig vártak még a már ledolgozott idejük után járó fizetésükre is, nem hogy végkielégítást kaptak volna meg 30 napos felmondást.

A csőd az csőd.


Beszélni kellene csoportosan a munkaadóval, mert dolgozói segítséggel volt már cég amit meg tudtak menteni. A Herendi Porcelángyár pl. már so éve dolgozói tlajdonba került részben, amikor a csőd fenyegette és a megszűnés. Az alkalmazottak vásárolták fel a részvényeket a cég tulajdonosaitól és a hitelezőktől. Együtt dolgoztak ki bérmegállapodásokat stb. hogy a cég is és a munkahelyük is átvészelje a nehéz időket.

Persze ha a tulja már a vagyont menti ki, akkor ez kétéges. Akkor élesebb fellépés lenne szükséges, ami ezt megállítani. Kérdés hogy egy ilyen helyzetben meri-e bárki is a kiállásával éppen a saját kirúgatását kockáztatni. Egyedülsemmire nem menne senki, csakis a dolgozók többsége együtt.

De sok jóval szerintem senki nem kecsegtetne titeket.

2018. ápr. 17. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"Kérdés hogy egy ilyen helyzetben meri-e bárki is a kiállásával éppen a saját kirúgatását kockáztatni. "



Kérdés persze egy ilyen helyen "kockázat"-e a kirúgás. mert ha igaz amit mondanak előbb utóbb úgyis mindenki repül.

Vagyis félteni elvileg nincs mit, mégis remegve kussol mindenki.

2018. ápr. 17. 16:02
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem unod még a kamukérdéseid?
2018. ápr. 17. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha egy cég fizetésképtelen lesz, akkor vagy maga a cég, vagy valamelyik hitelező idővel elindítja a felszámolási eljárását.

Ilyenkor a bíróság felszámoló biztosít nevez ki a cég élére. Ő gyakorolja a munkáltató jogokat is. Az addig el nem bocsátott dolgozókat már csak ő bocsáthatja el, természetesen a törvényes kereteken belül.

Logikus, hogy ilyenkor is jár a felmondási időre járó bérezés és - adott esetben - a végkielégítés is.

Ő elkezdi a cég vagyonának az értékesítését, hogy a hitelezőket (a dolgozók is azok, ha tartozik neki a cég) ki tudja fizetni.


Az értékesített vagyonból MINDIG a dolgozók az elsők, mindenki más (állam, bankok, egyéb hitelezők) csak utána jönnek. Ezt a törvényben meghatározott kielégítési sorrend biztosítja.

Abban az esetben, ha a cégnek nincs értékesíthető vagyona, vagy nem nyújt még a dolgozóknak járó juttatásokra sem fedezetet, akkor a dolgozókat a bérgarancia alapból lehívott keretből fizeti ki a felszámoló.

A bérgarancia alapból kapott összeget másra nem lehet felhasználni, csak a dolgozóknak járó juttatások kifizetésére.


Az tény, hogy egy ilyen eljárás hosszú időt vesz igénybe. Egy közepes nagyságú céget kb. 2-3 év alatt számolnak fel, nagyobb cégek elszámolása több évet is igénybe vehet.


A felszámoló abban az esetben, ha azt tapasztalja, hogy az előző ügyvezetés nem "jó gazda" módjára bánt a cég vagyonával, büntető feljelentést tehet, ami által a régi vezetés saját vagyonával is felelősségre vonható a "pazarlásért".

2018. ápr. 19. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Milyen vagyona van ennek a cégnek? Lássuk. Bérelt épület az nem.

Bérelt gépsor az se.

Pár kézi és gépi anyagmozgató eszköz melyből az egyetlen igazán jót egy targonca most adták el. A többi pár tízezret ha ér.

Ezen kívül semmi.. Pár számítógép az irodában.

ÉS slussz.

2018. ápr. 19. 08:09
 7/7 anonim ***** válasza:
A választ megkaptad...
2018. ápr. 20. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!