Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehetséges e népszavazást...

Halász Szilárd kérdése:

Lehetséges e népszavazást kezdeményezni azért, hogy a jelenlegi magyar választási rendszert egy arányosabbra változtassák meg?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy az Alaptörvényre módosítására irányuló kérdéseket 100% hogy visszadobják, de esetleg csak egy fakultatív népszavazás esetén, melynek nincs ügydöntő szerepe, lehetséges lenne e valamilyen formában az emberek véleményének hivatalos kinyilatkoztatása?

2018. ápr. 15. 18:49
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
24%

És csak nyugati meg keleti rendszerek vannak? Újat ki sem lehet találni? Keressenek pár matematikust, majd kitalálnak valami jót rá :)


5 perc gondolkodásra:

Egy pártra szavazol, az alapján területi képviselő, a megmaradt szavazatok pedig átvándorolnak országos listára, amely pedig korrigálná az arányokat. Így ha pl 51% X-re szavazott, akkor X-lesz a helyi képviselő, de a maradék 49% pedig az országos listára menne. Ezt még meg lehet spékelni több körös rendszerrel, ha nem ér el X%ot akkor új kör, stb..

Vagy lehet az országos lista nélkül, de pl legalább X% kell, különben jön a második kör.

De lehet helyi képviselő nélkül is, és akkor csak országos lista van. És máris nincs gond az 51% dönt a 100% sorsáról.

Lehet tetszőlegesen kombinálni, reszelgetni, kidobni és jobbat kitalálni. :D

2018. ápr. 15. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%

De vannak egyéni körzetek is, amelyek megnyerésére ott van az esély mindegyik párt előtt.

Olaszországban, Szlovákiában, Romániában, Németországban is bőven kormányt tudott volna alakítani a fidesz az eredményével, nem muszáj Franciaországig menni.

2018. ápr. 15. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy konkrét és egyértelmű kérdés kell. Egy olyat, hogy "Egyetért-e hogy változtassák meg a választási rendszert?" visszadobnának, mert hogy Mire? Kivel? stb.. nem egyértelmű a dolog.


Egyébként úgy lenne igazságos, hogy vagy csak lista legyen és egyéni körzetek ne, vagy az egyéni győztesek NE kapjanak töredékszavazatot a listára, hiszen nekik a mandátum az, amit nyertek. Egy ilyen rendszerben nem volna tisztességtelen előnye a legerősebb pártnak.

Ja és persze az is jó lenne, ha a közszolgálati média nem a kormány szócsöve lenne és ha az aktuális kormánypárt is csak annyit költhetne kampányta, amennyit az összes többi párt.

2018. ápr. 15. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
100%

Oké, én ennek az átgondolását támogatnám, ne értsetek félre.

De azt nem, hogy 4 évente felmerül majd a vesztesek feléről ez a téma azután pedig legközelebb fordítva jön a hőzöngés.

2018. ápr. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:

#11: "Egy pártra szavazol, az alapján területi képviselő, a megmaradt szavazatok pedig átvándorolnak országos listára, amely pedig korrigálná az arányokat. Így ha pl 51% X-re szavazott, akkor X-lesz a helyi képviselő, de a maradék 49% pedig az országos listára menne."


Ez most is így van, a gond az, hogy a győztes képviselő töredékszavazatai is a listára mennek. Tehát ha pl X nyer a körzetben 22000 szavazattal, a második meg Y 15000 szavazattal, akkor nem csak Y 15 ezer szavazata megy az országos listára, hanem a győztes 6999 szavazat is, merthogy "elég lett volna 15001 is, hogy nyerjen". Ez a győztes kompenzáció, ami nyilvánvaló faxság!

2018. ápr. 15. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:

"Egyetért e Ön azzal, hogy a magyar országgyűlési választásokon a parlamenti 199 mandátum csak pártlistára való szavazással oszódjon fel a pártok között?"


Ez a kérdés már egyértlműbb ,de az NVb szinte biztos, hogy visszautasítaná, igaz?

2018. ápr. 15. 19:24
 17/28 anonim ***** válasza:
10%

Kb ennyire szarja le a fidesz mit akarsz:



" A tüntetés elmondhatom, hogy egyértelműen a Sorosista beépített emberek szervezték, és pénzelik. Soros György érdeke, hogy ez a kormány lemondjon, mivel mi megtagadjuk a migránsok betelepítését Magyarországra, és a kerítésünk kizárja őket teljes Európa területéről. Soros minden ember zsebébe pénzt dugott, akik megjelentek tegnap a tüntetésen, de mi nem engedünk a Sorosista bérkatonák indokolatlan tüntetésének. Az emberek döntöttek, minket választottak, mi pedig elfogadjuk, hogy megtiszteltek minket azzal, hogy megkértek, vezessük tovább ezt a sikeres országot. Köszönöm. "

2018. ápr. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
96%

Ha már a nyugati demokráciákkal példálózunk, szerintem pl. a német rendszer egész jól reprezentálja a népakaratot, bár nyilván az sem tökéletes. Ott is két szavazata van mindenkinek: az egyik egy konkrét képviselőre megy, és a legtöbbet kapó jelölt ül be a Bundestagba (pont úgy mint nálunk). A másik pártlistás szavazat, viszont úgy osztják szét a maradék mandátumokat, hogy végeredményben a listás szavazatoknak megfelelő arányban vannak a képviselők. A lényeg, hogy a parlament mérete nem fix: ha egy párt egyéniben pl megnyer minden körzetet, de listán csak mondjuk 40%-ot kap, akkor az egyéniben választott képviselőik mindegyike beülhet a parlamentbe, viszont a parlamenti helyek számát megnövelik, és úgy töltik fel, hogy (nagyjából) a listás szavazatoknak megfelelő arány legyen a végén.


Ennek a rendszernek az előnye a magyar viszonyokra levetítve, hogy ha pl. én a fidesz országos a politikáját rühellem, de az én településemen a fideszes jelölt a legnormálisabb, akkor megtehetem azt, hogy a fideszesre szavazok egyéniben (így normális területi képviselőm lesz), listán pedig egy szimpatikus pártra (így a parlament végső összetétele is a pártok támogatottságát fogja tükrözni). Hátránya, hogy egy ilyen rendszerben pl. nehezebb önállóan kormányt alakítani, hiszen jó eséllyel a szimpla többséghez is egyeztetni kell másokkal. Persze amúgy pont erről szólna a demokrácia, szóval nézőpont kérdése, hogy ez hátrány-e. ;)

2018. ápr. 15. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
100%

Nem az számít a parlament összetételében, hogy a fidesz az összes szavazat 48,5%-át kapta, és akkor ezért ő van kisebbségben. Ahhoz, hogy bekerüljön egy párt a parlamentbe el kell érni a szavazatok bizonyos százalékát. Amelyik párt nem éri el, az nem számít bele a 100%-ba így a pártok százalékos aránya a parlamentben mindig több, mint az összes szavazat tekintetében.

Egyébként meg poén, hogy sírnak az emberek, hogy nincs demokrácia, de olyan választási rendszert akarnak, ahol nem az nyer, akire a legtöbben szavaztak. Biztos csak én érzem ezt kicsit ellentmondásosnak.

2018. ápr. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
44%

"Hátránya, hogy egy ilyen rendszerben pl. nehezebb önállóan kormányt alakítani, hiszen jó eséllyel a szimpla többséghez is egyeztetni kell másokkal."


*Előnye


Az, hogy egyeztetni kell másokkal, kompromisszumokat kell kötni és nem lehet "a főnök megmondja" erő-politikát folytatni, mindig előny, nem hátrány.

2018. ápr. 15. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!