Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kötelezhet a munkáltatóm...

Kötelezhet a munkáltatóm arra, hogy szombaton túlórában dolgozzak?

Figyelt kérdés

Hétfőtől péntekig,8 órában dolgozom két műszakban.

Ha a munkáltatóm bejelenti,hogy szombaton is kell mennem dolgozni,mindezt a sok munkára,lemaradásra hivatkozva,akkor nekem kötelességem e szombaton munkába mennem?


Megjegyzem,még próbaidőn vagyok.Eddig még nem kellett szombaton is bemennem,de ha valami programom lenne,biztosan nem mennék.


Ezért kirúghatnak a próbaidő alatt vagy után?



2018. febr. 8. 17:47
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
Soha nem szokták beleírni a munkeszerződésbe, hogy lehet hogy majd lesz egyszer túlóra. Legalábbis abban a több százban, amit már láttam, nem volt.
2018. febr. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

"Soha nem szokták beleírni a munkeszerződésbe, hogy lehet h"


Ebben te erősen tévedsz.

Ebben is!

2018. febr. 8. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Mondom, abban a több százban, amit már láttam (munkaadóként, munkavállalóént, szakértőként), nem volt. Értelmetlen, hiszen túlóra elrendeléséhez nem kell semmi ilyesmi.
2018. febr. 8. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

"Mondom, abban a több százban, amit már láttam (munkaadóként, munkavállalóént, szakértőként), nem volt. Értelmetlen, hiszen túlóra elrendeléséhez nem kell semmi ilyesmi."


Nem vagy te szakértő és munkaadó sem voltál soha.

Adot helyeken a státusz elidegeníthetetlen velejárója a túlóra (túlmunka) amitr a delikvens vagy elfogad, vagy nem is szerződnek vele, Ilyen a katasztrófavédelem, a balaeseti sebészeten egy sebészi munkakör, vagy más terület, ahol a munkaidő vége nem határozható meg percre pontosan.

Azonban vannak helyek ahol a túlmunka elmaradásának semmiféle következménye nincs. Ilyen helyeken a munkavállaló kikötheti, hogy túlmunkát nem hajlandó vállalni és ez a szerződés részévé válhat.

Vannak emberek, akik családi körülményeik okán nem is túlórázhatnak, mert gyermekük van, akit adott esetben egyedül nevelnek, de akad aki a háziállata miatt, vagy a betegségéből kifolyólag nem vállal túlórákat.


A túlóra kizárása ifgenis tárgya lehet egy szerződésnek, de erre sincs szükség, mert ha valaki nem tüzoltó, nem rendőrnyomozó, akkor megteheti, hogy nem vállal túlórát és kész. Emiatt nem lehet őt kirugni, mivel a szerződésében vállalt kötelezettségeknek amúgy eleget tesz. A túlóra ugyanakkor elemi része lehet a munkaszerződésnek, mivel a munkáltató érdeke is lehet az, hogy olyan munkavállalót találjon, aki adott esetben képes és akar is túlórákat vállalni, mert a cég profilja olyan, hogy ezt adott státuszokban megkivánja. Pl. vidéki munkavégzés, szállítmányozás, határidős munkák, stb.

2018. febr. 8. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
Istenem, mennyi hülye jár ide okoskodni.. Nem baj, hülyítsétek csak egymást, aztán majd ki lesztek rúgva.
2018. febr. 8. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim ***** válasza:
Túlóra (rendkívüli munkaidő) lényeges eleme az ok. Ebben az esetben elmaradás, ami lehet alkalmi is, így elrendelhető túlóra. Viszont, ha minden héten elmaradás van, akkor már a munkáltató köteles gondoskodni a kiesés megoldásáról (új ember felvétele, bérlés, megbízási szerződés, norma felülvizsgálat, erőforrás fejlesztés...), de nem háríthatja a már meglévő munkavállalókra. Persze ettől még megteszik.
2018. febr. 8. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el - 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, 109. §.
2018. febr. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

17: mikor fejezed már be?

Nem tűnik fel, hogy az idézgetéseddel csak félrevezeted a kérdezőket?

Beidézgetsz jogszabályszövegeket, azok megértése nélkül, az eredeti környezetükből kiragadva. Ezzel csak ártasz.

2018. febr. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

"Egyöntetű a bírói gyakorlat abban, hogy jogellenes a rendkívüli munka „betervezése”. A munka megszervezése során a munkáltató tehát nem alkalmazhat olyan módszert, amellyel a munkavállalók rendszeres túlmunkára kötelezése révén elégíti ki a megnövekedett munkaszükségletet.


A munkáltató és a munkavállaló legfeljebb egy éves határozott időre írásban megállapodhat a munkáltató által meghatározható éves kétszáz órán felül legfeljebb száz, összesen legfeljebb háromszáz óra időtartamú rendkívüli munkavégzés elrendelésének lehetőségéről.


A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy a megrendelői igények megnövekedése miatt a termelés felfuttatására van szükség. Ha ez váratlanul és előre nem tervezhetően következik be, akkor jogszerű a túlmunka elrendelése. Ha viszont a munkáltató eleve számol azzal, hogy ügyfeleinek a megfelelő mennyiségű terméket a meglévő munkaerő-állománnyal nem tudja előállítani, akkor köteles gondoskodni újabb munkavállalók felvételéről vagy alvállalkozók bevonásáról. JOGELLENES azonban az a magatartás, ha a munkáltató a fentiek helyett betervezi a munkavállalók többletmunkáját."

2018. febr. 9. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!