Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha egyik fiamra akarom hagyni...

Ha egyik fiamra akarom hagyni a vagyonomat, kell végrendelet?

Figyelt kérdés
Két fiam van,az egyik nagyon sok fájdalmat okozott nekem,őt ki akarom zárni az örkségből,mert képes lenne mindent elherdálni.Ezért érdekelne mit tegyek!?
2008. okt. 26. 10:20
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

Mindenképpen kell ez esetben végrendeletet írni.Keressen fel egy jó ügyvédet aki ellátja tanácsokkal,hogy megtámadhatatlan legyen majd a végrendelet,ha annak jön el az ideje.Ismerek olyat aki végrendelkezett,ugyanez volt a szitu,hogy az egyik gyereket kizárták a viselkedése miatt(megjegyzem jogosan)és megtámadta a szülők halála után a végrendeletet,hogy anyagi haszonhoz jusson így.

Aki nem végrendelkezik,azután a gyerekei egyenlő részben örökölnek.

Sajnálom,hogy erre kényszerül,minden jót kívánok.

2008. okt. 26. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
55%
Magyarországon nem lehet senkit végrendelettel kitagadni. Hacsak nem követett el az illető valami nagyon komoly dolgot (mint például, hogy az örökhagyó életére tört), akkor mindenképpen jár a köteles rész, ami az egyébként neki járó törvényes örökség fele. Lehet, hogy ez nem fog tetszeni, de ez a törvény.
2008. okt. 26. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%
Második hozzászóló vagyok. Még valami, amit elfelejtettem. Egy megoldás lehet a problémájára, mégpedig a valós tartalmú tartási szerződés. Arra a vagyonra, amit ez alapján juttatnak valaki tulajdonába, nem kell köteles részt fizetni.
2008. okt. 26. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
79%

Azonban a tartási szerződés megtámadható, és általában élnek is ezzel a joggal.

Az öröklés az törvényi alapjog, ezért kivételes esetben lehet megfosztani az egyenes ági leszármazót az örökségétől.

Ezek pedig konkrétan definiálva vannak (ilyen pl. a jogerős szabadságvesztés bizonyos esetei, az örökhagyó vagy valamelyik egyenes ági le-felmenője életére törés illetve az érdemtelen életvitel. Amely NEM egyezik meg az alkoholizmus, prostitúció és hasonló cselekedetekkel. Ettől még az örökös jogosult az örökségre.)


Amit végrendelettel elérhet a végrendelkező: az örökös nem a törvényes örökségét, hanem annak a felét, az ún. kötelesrészt fogja megkapni. Ebből viszont csak írásban tett KONKRÉT KITAGADÁS esetén lehet megfosztani, ha a fenti feltételek amúgy fennállnak.


Így nagyon valószínű, hogy a gyermekedet az örökségből NEM TUDOD kitagadni, max. a törvényes örökségének a felétől megfosztani.


Még mielőtt bárki tanácsolná: Nem megoldás az, hogy még élőként minden vagyonod a másik gyermekedre íratod. Ugyanis ettől még kötelesrész-fizetés alá vonható a vagyon - ha 15 éven belül elhalálozol. Ajándékozás esetén pedig még kacifántosabb a dolog. Rosszul is járhatsz ezekkel a dolgokkal.

2008. okt. 26. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
66%

Végrendelet is támadható mert nem lehet gyereket kitagadni az örökségből. Keress egy jó ügyvédet, hátha van kiskapu.

Sok szerencsét!

2008. okt. 26. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
79%

Kizárás az öröklésből


A végintézkedési szabadság részeként az örökhagyó a törvényes örökösét (vagy aki azzá válhat) kizárhatja az öröklésből. A törvényes öröklésből való kizárás lehet maga a végintézkedés vagy egy végintézkedés része. A kizárás történhet hallgatólagosan is, más személy örökössé nevezésével (mellőzés). Az örököst bármilyen okból ki lehet zárni, a kizárást indokolni sem kell, a kötelesrészre jogosult örököst azonban csak a kötelesrészt meghaladó törvényes öröklésből lehet kizárni (a kötelesrésztől a jogosultat csak kitagadással lehet megfosztani) .


Kitagadás az öröklésből


Kiesik az öröklésből az, akit végintézkedésében az örökhagyó kitagadott. Érvényes kitagadás esetén kötelesrész sem jár. A kitagadás viszont csak akkor érvényes, ha annak okát a végintézkedés kifejezetten megjelöli, és az ok a valóságban is fennáll. A kitagadási okokat a törvény taxatíve felsorolja.


Kitagadásnak akkor van helye, ha a kötelesrészre jogosult:


az örökhagyó után öröklésre érdemtelen lenne;

az örökhagyó sérelmére súlyos bűncselekményt (bűntettet vagy akár csak súlyos vétséget) követett el;

az örökhagyó egyenes ági rokonainak vagy házastársának életére tört, vagy sérelmükre egyéb súlyos bűntettet követett el;

az örökhagyó irányában fennálló törvényes eltartási kötelezettségét súlyosan megsértette (pl. szülő a gyermek iránt, gyermek a szülő iránt stb.);

erkölcstelen életmódot folytat (pl. züllött, garázda, bűnöző);

jogerősen ötévi vagy azt meghaladó szabadságvesztésre ítélték (bárki ellen irányuló, bármilyen bűncselekmény miatt);

az eddig felsorolt okokon kívül az örökhagyó a házastársát kitagadhatja házastársi kötelességet durván sértő magatartása miatt is (a közfelfogás alapján ilyen ok lehet a bajba került házastárs támogatásának elmulasztása, a nemi hűség durva megsértése stb.).

A kitagadás okát az örökhagyó megbocsáthatja. A végintézkedés előtti megbocsátás ellenére tett kitagadó nyilatkozat érvénytelen, de mint kizárás megáll, így az örökösnek kötelesrész jár. A végintézkedés és benne a kitagadás utáni megbocsátással a kitagadás hatályát veszti, és az örökös az általános szabályok szerint örökölhet .

Forrás:

[link]

2008. okt. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
49%
írhatsz végrendeletet,de egy bizonyos összeg akkor is jár a kitagadottnak.
2008. okt. 27. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
83%
Kell bizony, van erre jogszabály, a többiek leírták, ha nem határozod meg te írásban, akkor törvény szerint automatikusan osztozniuk kell, ha ezt el akarod kerülni, neked kell rögzítened.
2008. okt. 27. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Ha valaki a köteles részre jogosultak körét szűkíteni akarja, akkor az adott örökséget az élete során elajándékozhatja a kedvezményezett(ek)nek. Ilyenkor fenntarthatja magának a holtigf tartó használati, illetve jaszonélvezeti jogát.

És ezzel a felmerült probléma szerintem meg is oldódott. Sajnos az ügyvédek ezt nem preferálják. Miért?

2016. aug. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!