A Kúria vajon módosítani fogja-e a 6/2013 PJE határozatban foglaltakat, vagy a hazai bírák az Európai bíróság ítélete alapján fognak ítélkezni, és a -pénzügyi szakmai ismeretet nélkülöző- hazai jogegységi határozatot figyelmen kívül fogják hagyni?
Az Európai Bíróság, Curia a C‑186/16. sz. ügyben kihirdette ítéletét, amely egy devizahitel ügyben az árfolyamkockázattal kapcsolatban a 99/13 fogyasztóvédelmi irányelv értelmezéséhez nyújt segítséget.
A Curia álláspontja több szempontból eltér a hazai Kúria által jelenleg is képviselt 6/2013 PJE határozatban megfogalmazott állásponttól.
Nagyon szembetűnő eltérés, hogy míg a Kúria diktatórikusan kijelentette, hogy "az adós ... vállalja az árfolyamváltozás kockázatát, melynek iránya, mértéke előre nem látható, nem kiszámítható."
Ehhez képest a Curia álláspontja -melyet egy kontradiktórius eljárás során munkált ki- egészen más, ugyanis előírja, hogy a nemzeti bíróságnak azt is meg kell vizsgálnia, hogy a pénzintézet a pénzügyi szakmai szempontok alapján megfelelő tájékoztatást adott-e az árfolyamkockázat feltárása során.:
"56 E tekintetben a kérdést előterjesztő bíróság feladata, hogy az alapeljárás valamennyi körülményére, és különösen az eladónak vagy szolgáltatónak, a jelen esetben a banknak a lehetséges árfolyam‑ingadozásokkal és a külföldi pénznemben folyósított kölcsönben rejlő kockázatokkal kapcsolatos szakértelmére és ismereteire tekintettel megvizsgálja, hogy először is tiszteletben tartották‑e a jóhiszeműség követelményét, és másodszor, hogy fennáll‑e a 93/13 irányelv 3. cikkének (1) bekezdése értelmében vett jelentős egyenlőtlenség."
Kérdező
A bankok az akkori jogszabályoknak megfelelő tájékoztatást adtak mindenkinek. Ezt már számtalan alkalommal kijelentette a bíróság.
Az nem a bankok hibája, hogy az akkori jogszabályok adott esetben nem voltak megfelelőek.
A Magyar Bankszövetség a www.birosag.hu szerint:
" Szervezet nyilvántartási száma: 01-02-0000036
Cél szerinti besorolás: szakmai, gazdasági érdekképviseleti tevékenység
Cél szerinti leírás: A hitelintézeti szektor és a pénzügyi piacok JOGI ÉS SZABÁLYOZÁSI KÖRNYEZETE FEJLESZTÉSÉNEK, a hitelintézeti szektor és pénzügyi piacok európai integrációjának elősegítése. "
Tehát van valamennyi köze a jogszabályokhoz. Ez a bankok lobbi és kartell szervezete.
2017.09.22 12:41 -es válaszoló.
Az én álláspontom az, hogy azok a bírák tévedtek, de szerencsére van ellenpélda is. Sajnos a régi Hpt. 203. § nem írta körül kellő részletességgel, hogy milyen tartalmi követelményei vannak egy kockázatfeltáró nyilatkozatnak ezért könnyen megkerülhető volt egy formális tájékoztatással.
Például lehetőség lett volna 100 évre visszamenőleg statisztikákat készíteni, hogy mekkora volt a volatilitás maximuma. 1975 évben 5-6 év stagnáló CHF árfolyamot követően jelentős forint romlás következett be, néhány hónap leforgása alatt kb. kétszeresére emelkedett az árfolyam.
Egy szakember számára teljesen nyilvánvaló, hogy a magasabb kamatozású országnak a deviza árfolyama előbb vagy utóbb emelkedni fog.
Nem fogja módosítani. És hogy miért?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!