Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mennyi szünet jár munkaidőben?

Mennyi szünet jár munkaidőben?

Figyelt kérdés

Napi 8 órát dolgozik számítógép előtt. A cégem 1 óra ebédszünetet biztosít, és ők úgy gondolják, ez fél óra ebédszünetet jelent, a maradék fél óra pedig a számítógépes munka miatt szükséges óránkénti 10 perc pihenő legyen. Azonban ez a szerződésben sehol nincs leírva, így tehát szerintem 1 óra ebéd PLUSZ az óránkénti 10 perc szünetek járnak (Ezzel az a helyzet, hogy ilyenkor végezhetnénk nem monitor előtti tevékenységet, viszont ilyen nincs ebben a munkakörben.).

Időnként mondják, hogy túl sok a szünet, de nem nagyon erőltetik a saját álláspontjukat, mivel lehet tudják, hogy nincs igazuk és nem jogszerű a rendelkezésünkre álló 1 órás ebédszünetben "elszámolni" a monitor miatti szüneteket.


Kinek van igaza ebben az esetben?

Előre is köszönöm!



2017. ápr. 26. 10:00
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Amikor utoljára utána néztem, akkor 30 perces ebédszünet volt, óránkénti 10 perces nem monitor előtt végzett tevékenységgel. Ha a munkakörödben nincs ilyen tevékenység, akkor szünet.


Persze ezt cégek felülírhatják, de szerintem ennek benne kéne akkor lennie a szerződésben.


FD: nem jogász vagyok, én is számítógép előtt dolgozok

2017. ápr. 26. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
* Amit még kihagytam: A monitor előtti szünet nem ugyanaz, mint a munkaközi szünet, és nem számít bele a munkaidőbe Tehát még ha az ebédszünet teljes egésze menne el arra, hogy ebéd + munkaközi szünet, akkor is marad még óránkénti 10 perc szünetünk a monitor előtti munkavégzés miatt?
2017. ápr. 26. 10:16
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az óránként 10 perc az csupán annyit jelent, hogy mentesíteniük kell óránként 10 percre a monitor előtt végzett munka alól - a gyakorlatban sokszor ez valóban szünetet jelent, mert nem tudnak más munkát adni, de jogi szempontból ez ugyanúgy a munkaidő része, ugyanúgy köteles vagy a felettesed utasításait követni, és persze a napi munkaidőbe beleszámít.


Az "ebédszünet" az a munkaközi szünet, nem a munkaidő része, alatta nem dolgozol (azt csinálsz, amit akarsz), és a munkaidőbe sem számít bele. Tehát ha 1 óra munkaközi szüneted van, akkor elméletileg napi 9 órát vagy bent a munkahelyeden, amiből 8 órát dolgozol.


Ha az 1 óra szünetből valójában csak fél óra szünet, a másik fél óra a 10 percesekből jön össze, és ezt te összevonhatod, akkor igazából a munkáltatód jófej veled. Hiszen az egyik fél óra így a munkaidőd része marad, mégis azt csinálsz közben, amit akarsz.

2017. ápr. 26. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
20%
Fél óra ebédszünet meg óránként 10 perc az teljesen jó, én nem pattognék emiatt.
2017. ápr. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy már írta válaszoló, „ebédszünet”, jogilag, nincs. Munkaközi szünet van. (Mivel a munkaközi szünetet legalább három, legfeljebb hat óra munkavégzést követően kell kiadni, délutános műszakban a 17:00 óra – 20:00 időszakban kiadott munkaközi szünet biztosan nem ebédszünet, pláne nem az az éjszakai műszakban.)


6 órát maghaladó, de 9 órát meg nem haladó munkaidőtartam esetén (8 óra ebben van) a munkaközi szünet 20 perc; a felek megállapodása vagy kollektív szerződés a munkavállalók számára legfeljebb 60 perc munkaközi szünetet biztosíthat.


└─ A fentieket tartalmazza a 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, a

88. § (3) a); 91. §; 103. § helyeken.

[link]

► Nem tudom, hogy van-e rá érvényes megállapodás, de írásod szerint, nálatok, 30 perc a munkaközi szünet. Járhat 1 órás munkaközi szünet is (te ebédszünetnek írtad), ha a munkáltatóddal ebben állapodtál meg, vagy kollektív szerződésben ez van.

Mindesetre, a munkaközi szünet nem számít a munkaidőbe (hacsak nem készenléti jellegű munkakörről van szó; a készenléti jellegű munkakör fogalma is meg van határozva).►


A képernyős eszköz, -munkahely, -munkakör stb. meghatározását tartalmazza az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet, amely a képernyő előtti munkavégzés minimális egészségügyi és biztonsági követelményeiről szól.

Továbbá:

4. § (1) A munkáltató a munkafolyamatokat úgy szervezi meg, hogy a folyamatos képernyő előtti munkavégzést óránként legalább tízperces - a (2) bekezdésben foglalt esetkör kivételével össze nem vonható - szünetek szakítsák meg, továbbá a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje a napi hat órát ne haladja meg.

(2) Amennyiben a képernyő előtti munkavégzés (1) bekezdés szerinti megszakítása a munkavégzés céljára tekintettel más életét, testi épségét, valamint egyes vagyontárgyak biztonságát veszélyezteti, vagy az adott technológia miatt nem lehetséges, a munkáltató úgy szervezi meg a munkahelyen a napi munkavégzést, hogy a munkavállalót érő képernyő előtti megterhelés csökkentése érdekében a képernyős munkavégzést rendszeres időszakonként - a munka jellegéhez igazodóan a veszélyhelyzet kizárásával - szünetekkel szakítsák meg, vagy más tevékenységgel cseréljék fel. A munkavégzés megszakításának egyszeri időtartama ebben az esetben sem lehet kevesebb, mint tíz perc, és a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje nem haladhatja meg a napi munkaidő hetvenöt százalékát.

Tehát, ha nem vonhatók össze a munkavédelmi szünetek (ezeknek semmi közük a munkaközi szünet megnevezésű szünethez), akkor óránként legalább 10 perces szünetet kell adni. És, 1 nap legfeljebb 6 óra lehet a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje.

Ha a (2) bekezdés alapján összevonhatók a munkavédelmi szünetek, akkor sem lehet a képernyő előtti tényleges munkavégzés összes ideje több a napi munkaidő hetvenöt százalékánál.

Abban is eltérnek a munkaközi szünettől, hogy ezek a szünetek beszámítanak a munkaidőbe.

[link]

► Ha nálatok nem vonhatók össze a munkaközi szünetek, akkor óránként kell kiadni a 10 perceket, és legfeljebb napi 6 órányit szabad képernyő előtt dolgozni.

Ha olyan a munkakörötök, hogy a (2) bekezdés alapján összevonhatók a szünetek, akkor is legfeljebb a munkaidő 75%-át (8 órás munkaidő esetén 6 órát) szabad képernyő előtt dolgozni.◄


• Ha nálatok, az EüM rendelet alapján nem vonhatók össze a munkavédelmi szünetek, akkor rossz kezdés az, hogy napi 8 órát dolgozol számítógép előtt; mert legfeljebb 6-ot szabad. És, a legalább 10 perces óránkénti munkavédelmi szüneteket esedékességükkor kell kiadni.

• Ha az EüM rendelet alapján összevonhatók a munkavédelmi szünetek, akkor a napi munkaidődnek legalább 10 óra 40 percnek kell lennie, mert annak 75%-a 8 óra, amit képernyő előtt szabad tölteni. Akkor viszont, mivel a 9 órát meghaladja a munkaidő, legalább 20 + 25 perc munkaközi szünetet (amit te ebédszünetnek neveztél) is kell adni; tehát a munkakezdéstől a munkaidő végéig legalább 11 óra 25 percnek kell eltelnie, amiből az elszámolt munkaidő 10 óra 40 perc.

2017. ápr. 26. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
# 4/5 Nem pattogok, kérdést tettem fel, mivel nem vagyok ennek jogi hátterével tisztában.
2017. ápr. 26. 15:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!