Egyetértetek, hogy bírósági ítéleteknél, büntetéseknél, az egyenlőség helyett, figyelembe kellene venni az elkövető erkölcsi hátterét?
Szerintem a sértettek bizonyos itélet hozatal esetén duplán sértettnek érzenék magukat.
Illetve egyesek (mindenki)az enyhébb büntetés reményében erkölcsi nézetet váltana.
Ez max akkor működne ha egy adott népcsoporton belül követnek el büncselekményt azaz az elkövető és a sértett is azonos erkölcsiségű. De ha nem akkor borul a világ.
Igen.
Főleg, mivel a büntetéskiszabás elvei azért sokkal bonyolultabbak, mint ahogy te itt most lefestetted.
Nekünk évekig kellett tanultunk az államvizsgák majd a szakvizsgák előtt, gyakorlatban és elméletben egyaránt.
Te meg leírsz itt valami maszlagot laikusként, és arról akarsz véleményt...
Ne a tudatlanságodból indulj ki.
A náci témába nem folynék bele, természetesen a nagy jobb- és baloldali demokraták szerint ők maguk az ördögök, a komcsik meg jót akartak, nekem más a véleményem. Egyes nácizmust elítélek, a fejlett, igazságos népek szélsőjobbolodaliságát nem. (Persze a demokraták az igazi nácizmus felett (amit a kérdésnél is írtam) teljesen szemet hunynak, sőt, egyenesen támogatják, ahogy a másik fajta apartheidet Dél-Afrikában.)
Szerintem ez sokkal bonyolultabb, a jog számára szinte ismeretlen a jó és a rossz fogalma, az csak objektív dolgokat ír le, az igazságszolgáltatásnak nem sok köze van az igazsághoz. A bírók még Biszku Bélát vagy a milliárdokat ellopó, az országot 10 000 milliárdokkal eladósító vezetőket sem tudják elítélni a törvényeik alapján. Dániel Péter bármilyen tette meg erkölcsileg pozitív tartalmú lehet a bírók szerint. Nem tagadom, biztos sok munka van abban, amíg jogász, bíró lesz valaki.
Milyen alapon tartja fenn a jogot bárki, hogy ő határozza meg, hogy mi erkölcsös és mi nem. Az erkölcs egy reklámszlogen, amit vitában és nyilvános beszédkor szoktam használni, mert egy magát erkölcsi lángoszlopnak mutató ember ellen nehéz érvelnie az ellenérdekelt félnek.
A bíróságon az számít, hogy minek lehet az ellenkezőjét bizonyítani. És ez jól van így.
Nem alkalmazható a gyakorlatban.
Vegyünk egy egyszerű példát:cigány gyilkosságok.
Erkölcsileg jó mert:ki kell irtani az élősködőket,védeni kell a könnyen kizsákmányolható nép réteget a bűnözőktől.
Erkölcsileg roszz mert:egy kirekesztett nép csoport,ne mind bűnöző.
A nép is e két meglátás szerint viszonyul hozzájuk. Sajátmaguk szerint ők jót cselekdtek.(leginkább az első verziót fogják preferálni,és jelennleg még a többségi társadalom)
Azaz a cigánygyilkosok nem bünözők,szabadon kell engedni őket.
Egyet értesz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!