Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan lehetséges, hogy a...

Hogyan lehetséges, hogy a másodfok, harmadfok ellentétesen ítél és az elsőfokot nem büntetik a jognak ellent mondó döntéséért?

Figyelt kérdés
Vannak ügyek, melyekben a másodfokon semmi új tény nem derül ki, csak más szemszögből, más jogi eszközök alkalmazásával hoznak ki a korábbinak ellentmondó verdiktet. Ilyenkor valaki hibázott, ha feltesszük, hogy a felsőbb bírósági fok meghatározóbb, akkor az alsóbb fok hibázott. Van-e limit arra, hogy hányszor hozhat egy alsóbb fokú bíróság később felülbírált ítéletet?
2017. jan. 21. 11:56
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Azért nem büntetik, mert más foglalkozásokhoz hasonlóan a bírói sem tévedhetetlen. Ezért építettek be törvényi garanciákat, ilyen pl. a fellebezés lehetősége.


Egy-egy bíró kinevezése ha jól rémlik, 3 évre érvényes. Ezen idő alatt a felettesek vizsgálják, kontrollálják a tevékenységét és ha úgy találják, a köv. 3 évre már nem kerül sor.

2017. jan. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
38%

"zért nem büntetik, mert más foglalkozásokhoz hasonlóan a bírói sem tévedhetetlen."


Csak más foglalkozásokkal szemben, itt nem történik semmi, ha hibázik.

2017. jan. 21. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Nem, nincs rá limit, ugyanakkor a bírákat rendszeresen értékelik a felettesei (az adott bíróság elnöke, a kollégiumvezető illetve járásbíróság esetén a törvényszék elnöke), ez a kinevezést követően 3 évvel esedékes, utána 8 évente, és egy ilyen értékelés során kiválasztanak egy ügyet, megnézik azokat az iratokat amiket amúgy nem szoktak (tanácselnöki jegyzetek, határozattervezetek stb.) illetve beülnek a bíró egyik tárgyalására, és ha ez alapján alkalmatlannak minősítik akkor 30 napja van a bírónak lemondani vagy kirúgják.

És igen, a bírák se tévedhetetlenek, ezért van a fellebbezés és az ítélkezés során is van rengeteg szubjektív dolog ami miatt ugyanazt a tényt másképp látja az egyik vagy a másik. Pl. a garázdaság minősített eseténél úgy szól a törvény hogy "a köznyugalmat súlyosan megzavarva". Most hogy mi a súlyos, nem igazán lehet bekategorizálni egyértelműen, ez például egy olyan eset amikor úgy ítélhetnek hogy az egyik szerint súlyos a másik szerint meg nem. És rengeteg másik példát lehet erre hozni.

2017. jan. 21. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ!

Azért pl. egy gépjárművezetőt, ha hibázik és okoz egy kétmilliós kárt, felelősségre vonják.

A három éves tevékenység utáni megítéles olyan következménye, hogy nem nevezik ki újra, mindenképpen egyfajta késői büntetésként felfogható, ami viszont nem boldogítja azokat, akik esetében téves ítélet született. És a Kúria is emberekből áll. Talán emiatt is törölték el a halálbüntetést, mert a tévesen kivégzettet már nem lehet rehabilitálni.

2017. jan. 21. 12:37
 5/15 anonim ***** válasza:

"Csak más foglalkozásokkal szemben, itt nem történik semmi, ha hibázik."


Ezt csak te gondolod így.

Ha a bíró hibázik, akkor minimum tanul az esetből, sőt, jó esetben tanul az egész bírói kollégium.

A vádlottnak/elitéltnek pedig joga az, hogy fellebezzen, hogy orvosolva legyen a tévedés. Extrém esetben kártérítést itélnek meg neki, stb.

2017. jan. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Igen, biztosan.

Tudsz arról mutatni valamit, hogy hány bírót meszeltek el és mennyi ügyből? Illetve mi volt a szankció?

Vagy hogy mennyire lehet kárpítolni az embert azért, mert lehúzott fél évet előzetesben?

2017. jan. 21. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

"A három éves tevékenység utáni megítéles olyan következménye, hogy nem nevezik ki újra, mindenképpen egyfajta késői büntetésként felfogható, "


Ha belegondolsz abba, hogy egy bíró mennyit kell tanuljon, amíg bíróvá kinevezik, azt hiszem nem is olyan csekély "büntetés" ez.

2017. jan. 21. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Bírák is ülnek börtönben.

Az igaz, hogy jobbára megvesztegetés, nem pedig bírói alkalmatlanság okán.


Aki fél évet ült ártatlanul, azt is kárpótolhatják. Az tény, hogy az elmulasztott napokat nem tudják visszaadni senkinek, de a rosszul működő igazségszolgáltatás még mindig jobb mint a semmilyen.

Arra lehet csak törekedni, hogy a hibák száma és fajsúlya minél kisebb legyen.

A jog egy ma is fejlődő rendszer.

2017. jan. 21. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Lehet annak is nagy büntetés, aki fél évig előzetesben volt, mert épp a munkahelyén kinevezés előtt állt.
2017. jan. 21. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a reflexiókat. Ha talán többet tudnánk arról, hogyan történik a bírók ügyhöz rendelése, könnyebben elfogadnánk a nem szándékos bírói tévedést, hiszen a bíró elfogulatlansága nem lenne kérdéses.
2017. jan. 21. 13:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!