Kifizettük egy épülő ház árát, de nem olyan lett mint a megbeszéltek szerint. Nem tudunk konyhát tenni sehova a vezetékek miatt, amiket törvényi előírásokra hivatkozva nem akarnak átvésni. Mit lehet tenni ilyenkor?
Megvolt a tervekben a konyhabútor helye, a bútort már meg is rendeltük. Máshova nem fér, egyedi kialakítású. Nem volt olcsó.
Az előzetes tervek szerint minden rendben is volt, de most derült ki hogy ahol a bútor lenne, nem lehet áramot vezetni! Ott lenne a sütő-tűzhely, mosogatógép, mosógép, stb. Az indok hogy a fal olyan hangszigetelő típusú hogy nem engedték a hatóságok belevésni a vezetékeket. Az építőcég szerint oldjuk meg hosszabbítóval! Persze, végig a lakáson, mert a legközelebbi dugalj a szoba túloldalán van. A sütőnek direkt áram kell, azt nem tudjuk sehogy megoldani, csak undorítóan kinéző, veszélyes módszerrel. Mindenki szétteszi a kezét, így jártunk. Kicsi gyerekünk van, nem fogunk végigvezetni kábeleket a fal mellett, a vadiúj házban.
Mit tudunk tenni ilyenkor jogilag?
Az a helyzet hogy ha az előírások szerint dolgoztak, akkor bizony ti buktátok a dolgot.
Nem lett egyeztetve, hogy mit akartok és mit lehet?
1.Volt-e tervrajz, vagy csak megbeszéltétek?
2.Ha volt elektromos terv, és nem aszerint csinálták, akkor lehet nekiállni újra, garanciában;
3. Ha nem volt terv, akkor így jártál, te állítod, hogy úgy beszéltétek meg, a villanyszerelő állítja, hogy így;
4.nem találkoztam még olyan fallal, amibe a "hatóságok" nem engednek vésni, legfeljebb speciális javítóanyag kell hozzá;
5. aljzatban be lehetett volna csövezni, és a bútorban felállni parapettcsatornával;
1. Ha azok az előzetes tervek jóváhagyottak, akkor be kell vasalni. Ha viszont csak szóbeli egyezkedés volt, akkor peched van.
2. Aki nekem azt mondja, hogy egy belső (nem statikai) válaszfal hangszigetelő típusú, azt azonnal eltiltom minden építési munkától, mert arról fogalma sincs. Még azt sem tudja, hogyan kell hazudni. Ha pedig az a fal főfal, akkor miért ott kéne vezetni kábelt? Annak nem ott a helye.
3. Aki ma építkezik, és nincs tisztában azzal, hogy az építők 60%-a kontár és csaló, a többi meg szintén csalni kényszerül a gazdasági körülmények miatt, az bizony balek. Olyanba belevágni, aminek a buktatóit nem ismerjük, nagy baj. Ha pedig nem ellenőrzünk folyamatosan, hogy már a legelején megakadályozhassuk a kontár munkát, akkor bizony ne csodálkozzunk az eredményen. Ln egy mosdót nem engedek felszerelni anélkül, hogy ne ellenőrizném. És rögtön megnézem a szintezést, csatlakozást, bekötést, csöpögést, stb. És addig egy vasat se fizetek, míg minden rendben nem lesz. Volt, hogy megfenyegettek, annak azt mondtam: komám, én csak meghalok, de te életed végéig a börtönben rohadsz. Megértette.
"nem engedték a hatóságok belevésni a vezetékeket."
Döntsd már el, hogy tiéd a lakás vagy a hatóságoké!
Ez olyan mint mikor én építkeztem és a konnektorokhoz fekete vezetéken vittem a fázist a villanyokhoz barnán, hogy tudjam az kapcsolt fázis. Aszongya erre a villanyszerelő hogy nem szabványos.
Ne pampogjál ecsém! Ez a saját műhelyem a saját portámon és itt az a szabvány amit én mondok!
Be is dugult rögwest.
"2. Aki nekem azt mondja, hogy egy belső (nem statikai) válaszfal hangszigetelő típusú, azt azonnal eltiltom minden építési munkától, mert arról fogalma sincs. Még azt sem tudja, hogyan kell hazudni. Ha pedig az a fal főfal, akkor miért ott kéne vezetni kábelt? Annak nem ott a helye."
Már miért ne lehetne egy válaszfal hangszigetelő? Annyi a lényeg, hogy nyílt pórusú anyagból legyen, ami a hangrezgéseket nem engedi át. A legtöbb statikai szempontból jó teherbírónak számító anyag nem ilyen. A tégla, beton továbbítja a hanghullámokat, hacsak nem indokolatlanul vastagok (merev testként kezdenek rezegni hanghatásra). Sokkal könnyebb egy válaszfalat egyből hangszigetelő anyagból megépíteni, ha az a cél, sok jó megoldás van erre.
Kérdező, ha kíványcsi vagy egy statikus válaszára: valószínűleg döntést kell hozni: lemondtok a hangszigetelésről, és megelégszetek egy tégla válaszfallal, vagy lemondtok a konyháról. Valószínűleg egy válaszfal készült hangszigetelő anyagból, ami gyúlékonynak számít, ezért nem engedik. Főfal nem készülhet gyúlékony hangszigetelő anyagból, főleg mivel rendes szerkezeti szabvány sincs rá, ilyet csak horrorárért vállalna bármilyen statikus. Teherviselő elemnek csak fát, betont, acélt és téglát használunk, ezek közül a fa a legjobb hangszigetelő, és az egyetlen gyúlékony, ebből viszont nagyon ritkán építünk falat, teherviselő falat meg pláne nem szokás. A válaszfal valószínűleg bontható, én a helyetekben kivenném és cserélném sima tégla+vakolatra. Miért kell egyébként a hangszigetelés? Egy normál családi házba teljesen felesleges.
Ha Budapesten vagy annak vonzáskörzetében van az ingatlan, tudok ajánlani ügyvédet, aki penge az ilyen ügyekben.
Általánosságban pedig, röviden: az, hogy a hatóság mit nem enged, a kutyát nem érdekli (mivel nem ti vagytok az építtetők). Az a lényeg, hogy miben állapodtatok meg, mi van a tervrajzokon. Követelheted, hogy javítsák ki, illetve ha nem lehet (amire igen nagy az esély), követelhetsz árleszállítást vagy kártérítést. Persze a szerződésedet nem látjuk, az ügyedet kellő mélységekig nem ismerjük, így az ideáltipikus esetről beszélek.
Ha ez nem így lenne, akkor mától minden eladó behazudhatna bármit, mert "a hatóság nem engedi".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!