Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért érvénytelen egy polgárjo...

Miért érvénytelen egy polgárjogi szerződés, ha azt felülírja egy büntetőjogi jogszabály, ha azzal senkinek sem ártunk?

Figyelt kérdés

Miért nem engedélyezik és miért nem lesz érvényes egy olyan szerződés, amire büntetőjogi jogszabály van?

Tehát ha például én szerződöm XY-nal, hogy eltöröm egy csontját, mert ő azt akarja, akkor az orvos köteles feljelentést tenni és engem lecsukhatnak. Vagy miért nem lehet megbízni valakit, hogy öljön meg engem, amikor halálos beteg vagyok, ha azt én akarom? Miért nem érvényes egy olyan szerződés, amiben megengedem valakinek, hogy akár úgy is elverhet, hogy 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedek, ha ezt mindketten akarjuk?

Senkinek sem ártunk vele, mindkét fél akarja, de a törvény mégis megbüntetné azt, aki teszi, hiába kérésre tenné. Hol van ilyenkor az önrendelkezés joga? Miért nem tehet meg két ember bármit amit akar, ha azzal senki másnak nem árt, és amit tesznek az senki másra nem tartozik? Miért kell ebbe az államnak beleavatkozni?


2016. dec. 8. 17:35
 1/3 anonim ***** válasza:

Azért, mert mind a jogszabályba ütköző, mind a nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütköző szerződések a Ptk. 6:95. § és a Ptk. 6:96. § alapján semmisek.


Egyébként nagyon jó a feltevésed, mert a büntetőjog tényleg ismeri a sértett beleegyezését. Ezért nem büntetik a boxolót, hibába veri ki a másik fogát, vagy a tetoválót, hiába szurkálja össze a másik ember testét egy tűvel. Csakhogy a sértett beleegyezése nem korlátlan, a határ meghúzására pedig mindig az adott állam jogosult.


Az Emberi Jogok Európai Bírósága kb. 20 éve tárgyalta a Laskey, Jaggard és Brown v United Kingdom ügyet. Itt arról volt szó, hogy egy homoszexuális, szado-mazo társaság egymásnak mindenféle „örömet” okoztak, amitől a brit rendőrség elborzadt, és végül testi sértés miatt letöltendőt kaptak. Mindvégig azzal védekeztek, hogy mindenki felnőtt ember volt és teljesen egyetértett azzal amit vele csináltak. A brit legfelsőbb bíróságot ez nem érdekelte, így az elítéltek az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, mivel úgy ítélték meg, hogy az Egyesült Királyság megsértette az önrendelkezési jogukat. Az Emberi Jogok Európai Bírósága arra jutott, hogy az önrendelkezési jog olyan alapjog, amit az állam korlátozhat, így az Egyesült Királyság jogszerűen ítélte el a kis társaságot testi sértésért. Az állam feladata megóvni a társadalmat, biztosítani a társadalmi rendet. azaz megszabni a polgároknak, hogy mit lehet és mit nem. Az ítélet nem volt egyhangú, volt olyan bíró a tanácsban, aki nem értet egyet vele.

2016. dec. 9. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Hát pont ezaz, miért kell korlátozni az önrendelkezési jogot, ha azzal senkinek sem ártunk. És miért van az, hogy egyesek (pl. boxoló) megteheti azt, amit mások (pl. sado-mazo társaság) nem tehet meg?
2016. dec. 10. 21:08
 3/3 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. A kérédsed innentől kezdve teljesen politikai jellegű. Miért nem lehet liberalizálni a könnyűdrogokat? Miért nincs aktítv eutanázia? Miért kellenek türelmi zónák? Abortusz? Miben és mennyiben korlátozható az egyén önrendelkezési joga?


Mint ahogy fent írtam, ezekre a kérdésekre mindig az állam ad választ, méghozzá politikai elvek és eszmék mentén gondolkodó pártok útján. Te egy liberális gondolatot fogalmazol meg, azaz azt várod az államtól, hogy tartsa magát távol tőled, ne szabja meg neked mit tehetsz és mit nem. Úgy ítéled meg, hogy a szabadságod, azaz az önrendelkezési jogod határa addig tart, amíg másnak nem ártasz. A te politikai szemléleted tehát a liberalizmus.


El kell azonban fogadnod, hogy egy keresztény, konzervatív szemléletű embernek egyszerűen nem fér bele a legális füvezés, a prostitúció, az eutanázia, az abortusz, a szado-mazo, meg az egyéb erkölcstelen, istentelen, hitvány visszataszító bűnök. Ő azt várja az államtól, hogy igenis lépjen közbe, tiltsa és büntesse az ilyen cselekményeket, mert azok károsak és a társadalom bomlásához vezetnek. Ez is egy álláspont.


Hogy melyik milyen mértékben érvényesül (és persze nem csak a fenti két álláspont van), azt természetesen mindig az aktuálisan hatalmon lévő politikai erő határozza meg. Te eldöntheted, hogy a te nézeteidhez melyik párt ideológiája áll a legközelebb és leadhatod rájuk a voksodat. Így már remélem érthetőbb.

2016. dec. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!