A Szerzői jogokra vonatkozó törvényekre nem gondoljátok hogy ráférne egy erős módosítás?
Ma a művészek alkotásai haláluk után még 70 évig (vagy 90 évig) védve vannak. Ennek semmi köze a szerzői jog eredeti céljához, ellenkezőleg a kultúrateremtés korlátozásához vezet szerintem .
A gének, az üzleti modellek, a szoftverek és gyógyszerekre nem is szabadna szabadalmat kérni mert ennek elfogadhatatlan és veszélyes következményei vannak, mert ez a tudomány fejlődését gátolja, mert ezáltal a termékeket úgy „privatizálja”, hogy ennek a felfedezéshez a szó eredeti értelmében már nincs semmi köze.
Ti hogy látjátok ?
Szoval szerinted akkor mindent monopolizalni kene ahol innovacio tortenik? Egyreszt penze sincs ra egy allamnak masreszt, hogy adod be a valasztoknak? Kifizetunk 500 millio dollart most, hogy talan majd 10 eve mulva legyen egy betegsegre oltas, ami szinten tobb szaz milliot nyel le a fejlesztes soran. Es eddig egyetlen egy dologrol beszelunk.
Igy, hogy cegek fejlesztik a sajat hasznukra sok penzt sporol meg az allam, maga a ceg es a vegfelhasznalo.
"Állami megrendelésekkel , esetleg a gyógyszergyártó/fejlesztő cégek államosításával lehetne ezt a problémát megoldani ."
Kérdező, nagyon el vagy tévedve, bedöntené a gazdaságot az elképzelésed.
Egyrészt az államosítás nagyon rossz ötlet, mivel elveszi a befektetői kedvet, hiszen ki akarna bármibe is belevágni, ha azt az állam bármikor elveheti? Ennek isszuk most is a levét egyébként, túl sokáig volt Magyarországon állami monopólium, nem tudnak az emberek magukról gondoskodni, fejlődni, változásokhoz adaptálódni, rossz eleve a hozzáállásuk.
Az állam se jó gazda, hiszen drágábban működtet cégeket, mint a piac. Jó példa erre a televíziózás, hisz az állam által a mi adónkból fenntartott csatornák háromszor-négyszer annyiba kerülnek, mint az RTL-csoporté, ami magánpénzből működik, s a nézettsége is veri a közszolgálatiakat.
Gyógyszergyártás elég költséges, száz millió dollárba simán kerül egy-egy új szer kifejlesztése, ha nem többe. És akkor még nem is ejtettünk arról szót, hogy elég kevés kutatásból lesz valóban forgalomba kerülő gyógyszer, rengeteg bukik el azon például, hogy az ember szervezete másképp működik, mint a kísérleti állatoké.
Szoftvereket miért ne lehetne szabadalmaztatni? Az se egy olcsó dolog, nyilvánvaló, hogy a fejlesztő szeretné visszakapni a belefektetett összeget, s némi hasznot is.
A te javaslatod alapján senkinek sem érné meg kifejleszteni valamit, mivel az kidobott pénz lenne, hiszen azonnal elkezdhetné gyártani/használni más is, megspórolva súlyos milliókat. Tehát megszűnne az egész, nem lenne innováció, fejlesztés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!